Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава третирането срещу комари и кърлежи във Видин

Снимка: Община Видин

Бреговете на река Дунав и близостта до влажни зони правят региона подходящ за размножаване на комари. През пролетта и началото на лятото броят им рязко се увеличава. Тази година третирането във Видин и населените места около реката започна по график, информира Светла Ангелова, началник отдел "Екология" към Община Видин:

"По договор имаме специално организиран график и разбирателство с оператора и считано от 1 април, от датата на договора, но и около тази дата извършихме първите пръскания тази година. Много е важно да си следим ситуацията, да си следим как се развиват ларвите на комарите, дали има биотопи, дали и кога трябва да се работи. Следим си отблизо и се стараем, защото са много важни и атмосферните условия - те също влияят на нашите препарати. Освен времето, много неща влияят на пръсканията и трябва да ги съобразим." 

Забавянето в гласуването на държавния и общинския бюджет тази година не оказва влияние върху стартирането на кампанията по пръскането, защото това е общинска поръчка, която всяка година е предвидена, дори в извънредни ситуации като тази, каза още Светла Ангелова:

"Всяка година са предвидени мерки и средства. Когато няма държавен и общински бюджет - работим с 1/12 от миналогодишния. Тоест ръководството има предвид, че тази специфична услуга и елемент от финансовата политика на Общината трябва да го има задължително, тоест не можем да си позволим да го няма, защото след това изпуснем ли момента, пак казвам - е просто безпредметно. По тази причина си плануваме и имаме ангажимент всяка година отделите в Общината да си подаваме информация най-късно през декември или началото на януари, да си подготвим обществените поръчки и по реда на пускане - да бъдат пуснати, за да може да бъдат спазени сроковете. Така че и без бюджет сме имали процедури и сме пръскали. Просто продължаваме!"

Комарите остават един от сериозните сезонни проблеми във Видин, но общинските мерки - въздушни и наземни обработки - донякъде облекчават ситуацията. Според видинчани тази година комарите са по-малко:

"Все още няма много... Малко са за сега... Имаше, но от началото на юни пръскаха и сега няма... Няма комари - седим в градината спокойно. Вечерно време сме пред блока и пак няма. Навреме пръскаха, сигурно затова е така."

Повече по темата чуйте от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Нели Рангелова

Нели Рангелова дари книги на родния си град Монтана

Днес ще ви разкажем за един красив жест от обичаната певица Нели Рангелова . Родом от Монтана, тя реши да направи подарък на града си - този път не с песен, а с книги. Певицата дари на библиотеката в родния ѝ град нови заглавия - бестселъри, актуални книги и интересни издания, които скоро ще бъдат достъпни за всички, които обичат да четат. Тя..

публикувано на 18.11.25 в 13:10

Школа ще развива думите и въображението

Видинските педагози - логопедът  Янна Александрова-Божинова и арт терапевтът Валентина Андреева, създават  школа за деца, наречена "Думоландия"  - вълшебната страна на думите и въображението. И двете дами са с дълъг педагогически стаж.  Янна е слухово-речев рехабилитатор, а Валентина е филолог по български език, специализирала е..

публикувано на 18.11.25 в 13:00

Ломските шоколадчета с куп награди от Международен конкурс

С множество награди се завърнаха децата от ВГ "Шоколадче" Лом, участвали в Първи Международен конкурс Златен микрофон в София.  Те спечелиха  GRAND PRIX - голямата награда в категория "Вокални групи" и още награди за индивидуални и в дует изпълнения, разказа Росица Кръстева, техният вокален педагог:  "Това е първото издание, имаше..

публикувано на 18.11.25 в 12:00
автор фотография: Александър Вълчев

Документален филм популяризира маршрута Връшка чука - Ком

Новият документален филм "Пътят към началото: Връшка чука-Ком" тръгва по киносалоните.  Той проследява едно от най-вълнуващите бягания в България. Участник в него е Кирил Николов-Дизела: спортен ориентировач и планински бегач, а прожекцията документира пътешествието му по маршрута. "Планирането и изпълнението на целия филм от средата на август сме..

публикувано на 18.11.25 в 10:15
Скандинавски минимализъм

Скандинавският минимализъм тази зима: Уют, качество и естествен стил

Скандинавският минимализъм и тази зима залага на изчистени линии, естествени материи и спокойни, ненатрапчиви цветове. Дрехите са удобни и функционални – меки кашмирени пуловери, обемни палта, широки панталони и ботуши , които се комбинират лесно. Стилът не е за крещящи детайли или излишни украшения, а за дрехи, които стоят добре сами..

публикувано на 17.11.25 в 16:40

Георги Заркин – писателят, който плати свободата с живота си

На 10 ноември  във Враца се проведе възпоменателна вечер, посветена на живота и творчеството на Георги Заркин - журналист, поет, писател и политически затворник, жертва на тоталитарния режим в България. Събитието бе организирано от Клуба на дейците на културата във Враца и Регионалния исторически музей. Историкът Красимир Богданов,..

публикувано на 17.11.25 в 16:20

Рациария разкрива подземна инфраструктура на 1700 години

Обявиха резултатите от разкопките през този археологически сезон в Рациария край видинското село Арчар. Финансирани са с 400 000 лева от държавния бюджет. Археологическият обект е сред приоритетните за страната, каза ръководителят на проучванията доцент Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН. Разкопките имат за цел..

публикувано на 17.11.25 в 16:01