Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

| обновено на 26.06.25 в 11:30
Снимка: Радио ВИДИН

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев

Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев.
Владислав Панев и Любен Иванов
"През изминалите няколко седмици се случиха важни събития за нашата страна. На първо място, Европейската комисия и Европейската централна банка потвърдиха изпълнението на критериите за членство в еврозоната от Република България. Буквално преди няколко дни стана така, че еврогрупата, министрите на финансите, на страните от еврозоната препоръчаха България да въведе еврото от 1 януари 2026 година. Това е едно много важно решение за всички нас и тук е времето и трябва да се проведе един открит разговор по темата, защото този открит разговор трябва да не е манипулиран. Трябва да е експертен и честен, защото влизането в еврозоната не е заплаха за България. Това е възможност, която възможност обаче трябва да бъде разбрана от хората и трябва да бъде приета от тях по разбираем начин. И аз съм доста обезпокоен от изопачаването на публичния диалог в България. Насажда се страх, дезинформация и чувство на несигурност. И тук трябва да кажем, че за нашия регион това е от изключително значение, защото той е много податлив на икономическите предизвикателства. Всъщност целта на тази среща е да дадем отговорите на въпросите, които хората задават...", коментира народният представител от ПП-ДБ Любен Иванов. 

Много са въпросите, които вълнуват гражданите на България преди въвеждането на еврото. В специална рубрика на сайта си Българската народна банка отговаря на най-важните и най-често задавани въпроси във връзка с еврото. 

Еврозоната дава предимство за всеки един българин и на икономиката като цяло, коментира икономистът Владислав Панев по време на срещата. Той отбеляза, че повишение на цените има, но инфлацията не е свързана с предстоящото влизане на страната ни в еврозоната. Какви са обаче перспективите пред Северозапада?

"Хубаво е да очертаем перспективите пред Северозапада. Те са свързани изцяло с това да бъде изградена инфраструктурата в региона, свързваща инфраструктура, а не просто Дунав мост 2, който заради лошите пътища и лошите ж.п. връзки е така мост в нищото. Един вид трябва да има довеждащи пътища до него. Скоростният път да бъде довършен и ремонтирана ж.п. линията. За да има добра връзка със София, Кулата и Солун... Тук обаче, ролята на влизането ни в Шенгенското пространство е изключително важно, тъй като знаете от Румъния, през България до Солун няма граници, съответно и за товарния автомобилен транспорт за ж.п. транспорта... Ако всичко това бъде изградено, може да не бъде просто транзитен център, през който минават и заминават вагони, а може да се развие като Пловдив и Стара Загора. Там, където се срещат различните видове транспорт, където има интермодалните терминали. Всъщност там се откриват заводи. Там си има индустрия. Ясен е проблемът с обезлюдяването на Северозапада... Изграждането на инфраструктурата всъщност е начинът за завръщането на видинчани обратно тук... Ходихме преди 2 години на летището. То може да се използва и за дронове, за каквото се сетите. А защо не и за пътнически транспорт? Връзката със Сърбия също може да се използва... Така че с две думи - не слушайте пропагандата. Истерията, която се лее от социалните мрежи и от медиите е абсолютно безпочвена. Ясно е, че еврото не е ли както беше казал някой - който е имал левове, ще има и евро, който няма левове, няма да има и евра. Еврото няма да ни направи автоматично първи показатели. С него ще бъде по-лесно да имаме икономически успехи... Администрацията трябва да работи по-ефективно за европейските фондове да стигнат наистина до хората и до бизнеса, а не просто голяма част от тях да потъват. И то не винаги с идеята да се откраднат, по-скоро са неефективни. Поне досега практиката показва, че България далеч не се възползва рационално от европейското финансиране...", обясни икономистът Владислав Панев.

Как обаче ще се справят с плащанията в евро хората в едно малко населено място и какви са очакванията с въвеждането му? По темата направихме анкета в село Бранковци:

"...Аз не очаквам кой знае какво да стане. То ще се разбере. Цените тръгнаха нагоре. Те отдавна са тръгнали, така че ще бъде много трудно... Засега нищо не може да се каже. Никой нищо не ми е казвал как ще бъде, какво ще бъде... Децата ни как ще бъдат? Ако имаш - сменяваш, ако нямаш - не... Цените ще се вдигнат. Пенсията няма да бъде вдигната... Ако бъде 1 към 1, ще бъде добре да е така... Не знам как ще се справим. Ще слушам другите какво правят... Нямам представа как ще стане с това евро... Да си правят сметка всички..."


Според експерти най-добрият начин да прогнозираме бъдещето ни в еврозоната е като видим опита на държавите, които вече са минали по този път. И специалният случай - Хърватия, който може би е основният генератор на тези напрежения, които се случват в България. Тя стана член на еврозоната на 1 януари 2023 г., а през 2022 г. имаше огромен пик на инфлацията навсякъде. 

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45