Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Цеков - книжарят, дарителят, кметът на Враца

| Интервю
Снимка: РИМ-Враца



На 26 юни се навършиха 150 години от рождението на Стефан Цеков - една от светлите личности в историята на Враца и Северозападна България. Роден в града през 1875 г., той остава в паметта на поколенията като книжар, предприемач, банкер, общественик, читалищен деец, дарител и два пъти кмет на Враца. Стефан Цеков произхожда от будно врачанско семейство, закърмено с духа на Възраждането. В младите си години работи като книжар - не просто търговец, а човек, който разпространява знанието, любовта към книгата и просветата в града и региона. 

По думите на Мая Антова, уредник в Регионалния исторически музей във Враца, дълго време Стефан Цеков остава непозната фигура за широката общественост - по политически причини, защото е бил два пъти кмет на Враца в период, когато в България управлява Демократическият сговор. 

"През втората половина на XX век за такива личности често или не се говореше нищо, или се говореше твърде малко. Така че той фигурира в списъка на врачанските кметове, до там", допълва Мая Антова. 

Стефан Цеков произхожда от занаятчийско семейство - факт, който предопределя житейския му път.

"След Освобождението много занаятчии изпадат в затруднение и така той не успява да продължи образованието си извън града. Завършва основното си образование в класното училище във Враца и започва работа като чирак в книжарницата на Иван Ташев - първият и най-голям книжар във Враца след Освобождението. Именно там, под ръководството на Ташев, Цеков усвоява тънкостите на занаят, който далеч не се изчерпва с търговията на книги", разказва още Мая Антова. 

Книжарницата на Стефан Цеков се превръща в средище за будни врачани - място, където се обсъждат идеи, чете се преса, търсят се пътища за напредък. С любов към словото и уважение към образованието, той вярва, че всяка книга може да бъде врата към по-добро бъдеще. Постепенно разгръща дейността си и се превръща в успешен предприемач и банкер, но никога не се отдалечава от обществените дела. Активно участва в културния и образователен живот на града, като дълги години е свързан с читалище „Развитие“ - средище на духовността, в което намират място театърът, литературата и гражданската инициатива. Именно там той е сред двигателите на културния подем във Враца в началото на XX век. 

Стефан Цеков е избран два пъти за кмет на Враца - в трудни времена, когато се изисква мъдрост, отговорност и силна връзка с хората. По време на управлението му градът бележи развитие, както в инфраструктурата, така и в културния живот. Стефан Цеков е пример за местна власт, водена от интересите на обществото, а не от лични амбиции. Сърцето на Стефан Цеков е било отворено за нуждите на града - дарител на книги, средства и труд, винаги готов да се притече на помощ, да съдейства за строежи, културни начинания и социални каузи. Споменът за неговата щедрост и отдаденост остава жив в съзнанието на врачани. През 2024 г. по време на 36-те зимни четения в Регионалния исторически музей - Враца, животът и делото му бяха представени отново пред обществеността - знак, че личността на Стефан Цеков продължава да вдъхновява. Днес, 150 години след рождението му, свеждаме глава в знак на признателност пред този нашенец, който ни завеща пример как се служи на родното място - със скромност, мъдрост и голямо сърце.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Николай Антов

Песен на видински композитор е включена в проекта "Пеещи артисти"

Песен по музика на композитора Николай Антов от Видин е включена в проекта "Пеещи артисти", чийто продуцент е журналистът Игор Марковски. Проектът ще бъде представен с концерт в Белоградчик на 7 август, от 20.00 часа и в него участват популярни български актьори и музиканти, които се изявяват като певци. Инициативата има за цел да покаже..

публикувано на 21.07.25 в 17:00
Емил Маринов

В памет на един краевед: Какво ни завеща Емил Маринов от Видин

Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си спомним за родения във Видин Емил Николов Маринов - историк и краевед. Поводът да се върнем назад в спомените за него е навършването на 95 години от рождението му. Заемал е длъжността трети директор на окръжния (по-късно регионален) архив във Видин в периода 1966-1968 г. Архивът е създаден едва шест..

публикувано на 21.07.25 в 16:25

Етикетите с двойни цени: Когато цифрите объркват

Въвеждането на еврото у нас върви с редица предизвикателства, които засягат не само бизнеса, но и ежедневието на всеки потребител. Един от най-видимите и същевременно най-объркващите са етикетите с двойни цени. Оказва се, че този преходен период дава възможност на недобросъвестни търговци да се възползват от липсата на яснота. На места вече..

публикувано на 21.07.25 в 16:20

Тенденцията "slow summer": Изкуството да не бързаш за никъде

Лятото. Онези няколко месеца, в които уж си казваме "ще си почина", а на практика често планираме повече от всяко друго време в годината. Графикът ни се пълни с пътувания, събития, "трябва да отида", "трябва да видя", "да не пропусна". И някъде между снимките за социалните мрежи и навигатора до следващата дестинация забравяме да си починем. Но..

публикувано на 21.07.25 в 15:30
Д-р Борислав Борисов, началник на Центъра по лъчелечение във Враца

Лъчелечението като алтернатива при болки в ставите

Лъчелечението e терапия, която обикновено свързваме с онкологичните заболявания. В съвременната медицина обаче лъчелечението намира по-широко приложение и се използва успешно и при неонкологични състояния. Такива са артрозата и възпалителните процеси на опорно-двигателния апарат, обясни в "Направление здраве" началникът на Центърът по лъчелечение на..

публикувано на 21.07.25 в 15:23

Защо финансовата грамотност трябва да се преподава още в училище

В свят, в който ежедневно взимаме финансови решения, познаването на основите на личните финанси вече не е просто полезно - то е необходимо. Финансовата грамотност включва умения като управление на бюджет, разбиране на кредити, оценка на рискове и планиране на разходи. Това са умения, които всеки млад човек трябва да усвои, за да избегне..

публикувано на 21.07.25 в 15:15

Дерзай!

В шестата неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Бог е церител на душите и телата на човеците и ни дава пълното свидетелство чрез днешното евангелско събитие, че Бог ни обича, милва и спасява, и желае на всекиго доброто. Днес честваме паметта и на свети пророк Илия -  Илинден . "Защото кое е по-лесно?..

публикувано на 20.07.25 в 08:00