Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Явор Гечев: Забранено е отглеждането от частни лица на всички видове диви котки

Явор Гечев
Снимка: Ани Петрова

Продължават действията по издирване и залавяне на хищника в границите на Природен парк "Шуменско плато". Има няколко хипотези, които са доста различни една от друга. От една страна може да става въпрос за животно, отглеждано в частен дом около Шумен и да е избягало или да е било  пуснато. Как е възможно това да се случи?

"Има канали за внос на такива животни. Даже не са и толкова скъпи тези животни, но хора, които могат да си позволят да го отглеждат животното в условия, така че да не бъдат забелязани или в условия, които са си гарантирали някакъв комфорт от страна на правораздавателните органи, това е таргет аудиторията, това са клиентите на този тип бизнес. Имайте предвид, че търговията с екзотични животни, независимо дали става въпрос за законна или за незаконна, като обем е на трето място, и като обем на паричните потоци, е на трето място в света след търговията с оръжие и търговията с наркотици. Така че ние няма как да бъдем изолирани от такова едно явление. Друг е въпросът доколко има у нас и законодателство, и съответните органи, които да прилагат това законодателство, за да не се стига до такива случаи", смята Явор Гечев- активист за защита на правата на животните.

Причината да не е разрешено отглеждането на определени видове екзотични животни е, че те са редки видове, световно защитени, които няма да се окажат в домашна среда и това да бъде счетено за подходящо за оцеляването на вида. 

"А от друга страна е обществената опасност, защото голяма част от тези животни могат да бъдат опасни и за хората, и за други животни", допълни Явор Гечев.

Най-често обект на незаконен трафик и незаконна търговия с екзотични животни са влечуги, птици и земноводни.

"Всяко едно диво животно, което се отглежда в плен в България трябва да бъде регистрирано. Това е минимумът независимо за какво животно става въпрос, а оттам нататък вече има малко по-строги изисквания, които стигат и до забрани. По отношение на големите котки, защото в случая говорим най-вероятно за леопард, но би могло да бъде и ягуар, се прилага Законът за защита на животните, който забранява отглеждането от частни лица в плен на всички видове диви котки", обясни експертът.

Единствените места в сраната ни, в които могат да бъдат оглеждани големи котки са спасителни центрове- каквито у нас няма, или зоопаркове. В зоопарковете броят им не е чак толкова голям, т.е. в конкретния случай не става дума за животно, котето е избягало от зоопарк или спасителен център.

Още по темата- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Връх Ком

В Берковица отбелязват 175 години от рождението на Иван Вазов

В Берковица ще отбележат 175 години от рождението на Иван Вазов- живял и творил в града, с поход до връх Ком тази събота и с честване в Къща- музей "Иван Вазов".  "На 28 юни, събота, Община Берковица организира масов поход до връх Ком с организиран транспорт за хората, които, разбира се нямат лични транспортни средства. Началният час..

публикувано на 26.06.25 в 15:20
Река Дунав при гр.Видин

Danube Cleanup във Видин на 28 и 29 юни

На 29 юни се отбелязва Денят на река Дунав и по този повод двама млади хора от Видин- Теодора Тошева и Слав Славов, организират Danube Cleanup - събитие, което ще се проведе на 28 и 29 юни и ще включва различни дейности, свързани с почистването на река Дунав и нейното опазване.  "На 28-и сутринта имаме работилничка с отпадъци. Като..

публикувано на 26.06.25 в 15:13

Каква е ситуацията на Петрохан и как се контролира трафикът

Тежкотоварният трафик отскоро отново преминава през Петрохан в посока София на определени интервали . Новата организация на движението действа от малко повече от седмица и по думите на народния представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров е животозастрашаваща за пътуващите в прохода. За Радио ВИДИН депутатът коментира, че е свидетел на..

публикувано на 26.06.25 в 13:00

Видин отбелязва Деня на река Дунав с фестивал

Четвъртото поред издание на Art Festival "The River“ подготвят във Видин. Събитието ще се състои в рамките на 3 дни - от 27 до 29 юни, край средновековната крепост "Баба Вида" и ще включва различни забавления и активности за малки и големи, каза за Радио ВИДИН заместник-кметът Борислава Борисова : "Всички ценители на красивото и..

публикувано на 26.06.25 в 10:00

В "Музикална зона" на 26 юни 2025 слушаме Мариса Монте

Мариса Монте е бразилска певица, композитор, инструменталист и продуцент на бразилска популярна музика и самба. Тя е втората най-голяма певица в родината си след Елис Реджина, като продава над 10 милиона копия от албумите си по целия свят. Печели множество национални и международни награди, а два от албумите и са в списъка със стоте най-добри албума..

публикувано на 26.06.25 в 09:00

Община Видин отпуска ваучери за кастрация на женски котки

Община Видин започна раздаването на ваучери на стойност 30 лева за кастрация на дворни и улични котки.  Според директора на Общинския приют във Видин Ирена Владимирова проблемът в града с бездомните кучета е почти овладян. Въпросът с котките обаче е доста сериозен. Такова е положението и в повечето градове в страната, защото винаги се е обръщало..

публикувано на 25.06.25 в 17:05

Общественият фонд в Бяла Слатина вече десет години е двигател на идеи

В Бяла Слатина отбелязаха 10 години от създаването на Обществения дарителски фонд . Акцент в програмата на събитието беше премиерата на документалния филм "Капка добрина, море от смисъл" , който представя истории за доброволчеството и дарителство. Фондът е създаден по инициатива на сдружение "Първи юни" с финансова подкрепа от Фондация "Америка..

публикувано на 25.06.25 в 16:03