Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Едно" на 27 юни 2025 година

12
Снимка: Радио Видин

В "Едно" на 27 юни говорим за събитията, които организираха през месеца от фондация "Подкрепа за реализация". 

Месецът започна с детския празник "Щуроландия", който от фондацията организират за 12-а по ред година. Щуроландия е "вълшебно градче", което се появява в Крайдунавския парк във Видин всяка година на първи юни. За втора по ред година събитието се проведе като част от фестивала "Summer vibes", в партньорство с Община Видин, каза организаторът "Социално обслужване" Юлита Петрова.
През лятото за хората, които посещават Центъра за социална рехабилитация и интеграция за лица с увреждания към "Подкрепа за реализация", както и центъра за деца "Митрополит Неофит", ще има много занимания на открито, разходки и спорт. 

"Предстои да планираме и посещенията на басейн за нашите потребители. Отделно, с групите, с които работят специалистите в центъра, се правят различни дейности на открито. Отново ще имаме спортни дейности в градската градина. Ще посещаваме различни места, за да имат разнообразие от дейности навън."

През юли предстои едноседмичен лагер в специализирана болница за рехабилитация в курортния град Вършец. Всяка година групата ни става все по-голяма, обясни социалният работник Татяна Иванова.

"Тази година вече сме 79 човека наши потребители и техни придружители. Ще имат възможност да ползват балнеолечението на санаториума."

В Центъра за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания "Митрополит Неофит" във Видин отбелязаха Международния ден на приятелството, 9 юни. Специалистите от центъра организираха за децата опознавателна среща, на която да разкажат за своите приятели, обясни психологът Даяня Василева.

"Като цяло мероприятието не беше много голямо, дойдоха по-малко дечица, но пък се получи много хубаво, защото така се опознаха по-добре."

Децата научиха, че дружбата е една от най-големите радости в живота и че е много важно за човек да има приятели, казаха от екипа на фондацията.

За четвърти път се проведе детско спортно състезание на тема "Пес патрул", по името на любим анимационен сериен филм. Участваха децата от Центъра за социална рехабилитация и интеграция  "Митрополит Неофит" и от селата Ружинци и Дреновец.
 
"Включили сме четири игри, като първата е щафетна, има разделно събиране на боклук, стрелба в мишена и накрая теглене на въже. Усещането всяка година е невероятно. Накрая това, което виждаме са едни детски усмивки, които много ни радват," каза  рехабилитаторът и ерготерапевт Лора Недялкова.

Спортуването дава на децата много емоция и развива техните физически качества, каза кинезитерапевтът Павел Павлов.

Във видинското село Майор Узуново тази вечер ще се проведе десетото издание на Международния етнофестивал за хора с увреждани "Балканска среща". Организатор е фондация "Подкрепа за реализация". За втора поредна година фестивалът ще е в Майор Узуново. С него ще започнат и събитията за празника на селото, Петровден. Освен местни състави, ще има и гости от Сърбия и Румъния, каза Юлита Петрова от екипа на фондацията.

"Тази година ще имаме гости от Сърбия, от Румъния – град Дробета - Турну Северин и от град Зайчар, Сърбия, като междувременно ще имаме доста състави, които са от нашия край, няколко индивидуални представяния. Две момиченца, които за първи се включват в нашите инициативи ще кажат стихотворения. Отново ще разполагаме с различни кътове. Спортни занимания ще има за младите посетители, безплатна лимонада. Ще има кулинарна изложба "Гозбите на баба", за която са се постарали домакините от селото."

Програмата за фестивала ще започне в 19,00 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бягство от час по математика завърши с "катастрофа" в товарен влак

Четирима ученици, избягали от час по математика, пострадаха при "катастрофа" между автомобил и товарен влак. Инцидентът стана на неохраняем жп прелез в жк "Строител" във Видин. С него започна Съвместното областно учение на съставните части на Единната спасителна система при пътнотранспортни произшествия , което тази година бе на тема "Осигуряване на..

публикувано на 10.10.25 в 17:29

Хазартната зависимост не е лош навик, а сериозно психично разстройство

По данни на БАН (Българската академия на науките) между 4 и 7% от българите страдат от хазартна зависимост. 80% от тях имат и други психични страдания. Хазартната зависимост не е просто лош навик – тя е сериозно психично разстройство, признато от Световната здравна организация като форма на импулс-контролно нарушение, казват от асоциация "Само..

публикувано на 10.10.25 в 17:12

Коя е "Божана"

Един от най-интересните и може би романтични периоди в нашата история са следосвобожденските години на България. Години на търсене на идентичност и запознаване със свободата. Години на промени, в които традициите и познатото се сблъскват с новото време и всички негови предизвикателства, а българинът трябва тепърва да се учи какво е да живееш без..

публикувано на 10.10.25 в 17:10

Георги Георгиев: Младият подкастър, който не се страхува да каже истината

Днес ще ви запознаем с едно младо и свежо лице от Криводол - Георги Георгиев . В интернет пространството е известен с никнейма go6kolo6ko - име, което вече се превръща в запазена марка за свободомислие и смелост. Георги е студент по журналистика, но не чака дипломата, за да започне да прави журналистика.  Той вече има свой собствен подкаст..

публикувано на 10.10.25 в 16:30
Албена Дробачка

Албена Дробачка: Хората с по-ниски доходи са по-уязвими към психични разстройства

На 10 октомври, когато отбелязваме Световния ден на психичното здраве обръщаме внимание на хората с ментални проблеми. Те могат да се реализират успешно и да имат пълноценен живот, ако получат навременна и адекватна помощ. 1/5 от населението на света са преминали през различни степени на психични разстройства или страдат от такива и..

публикувано на 10.10.25 в 16:27

Онлайн отношенията - трайни ли са и водят ли до физическо съжителство

Съвременният човек много бързо усвоява техническите новости. Анонимните запознанства ни позволяват лесен и бърз контакт чрез виртуалната връзка. Тази възможност за контакти с интернет с текст, звук и образ в реално време ги прави много лесни и достъпни. Всъщност има ли истинска любов в интернет е темата, върху която ще се спрем днес...

публикувано на 10.10.25 в 16:05

Звездно дуо във Врачанския театър: Владинелла Кацарска и Манго

Днес в нашата рубрика „97 лапи и една опашка“ ви срещаме с един четириног чаровник, който краде сърца не само във Враца, но и в целия...  театър! Запознайте се с Манго - италианската хрътка на актрисата Владинелла Кацарска! Да - не някой сладолед, не плод, а Манго! Макар че, ако го видите, ще кажете - това куче е направо деликатес! Фин,..

публикувано на 10.10.25 в 15:30