Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.
Колко големи са сътресенията в дясната формация?
Освобождава ли ПП от тежестта на скандала и разсейва ли съмненията достатъчно единствено поемането на отговорност от страна на бившия премиер?
Очаква ли се ново пренареждане на политическия терен?
Актуалното политическо статукво дискутираме с Калин Виденов, общински съветник от ПП-ДБ в местния видински парламент, общински координатор на ДСБ.
Радио ВИДИН: Често ПП и ДБ се разглеждат като едно, макар че фактически са различни формации с различни ръководство. Какво е състоянието на коалицията на местна почва? Имате ли спорове, различия във визията? С оглед на това, че дясното беше разтърсено от един неприятен корупционен скандал...
"Продължаваме промяната и Демократична България, да, въпреки че са коалиция, това са две различни формации. В Демократична България участват ДСБ и Да, България. Трябва да бъдат разглеждани като два отделни субекта, две отделни ръководства, както ти сам каза. По отделни въпроси двете формации имат доста различно мнение".
Радио ВИДИН: Аз бих казал, че ПП са по-ляво настроените, не знам дали ще се съгласите, почти към всичко.
"Точно това исках и аз да кажа. Когато говорим за проблемите в дясното - аз не бих казал, че в дясното има проблем. Има проблем в една от партиите - Продължаваме промяната, която ние приемаме за дясна, но виждаме, че политиката, която тя води, малко се различава от дясната, дори на моменти изцяло. Проблемът е вътрешнопартиен. Видяхме корупционен скандал, който в някакви моменти дори буди доста сериозно подозрение. Прави впечатление тенденциозността, по която той беше представен. Защото назад в годините сме виждали доста корупционни скандали, които са свързани с ГЕРБ. Виждаме и към момента как всички такива скандали биват замитани. Знаем, да се сетим, '21 година изнасянето на чували с пари за магистрала Хемус... просто слушаме някакви корупционни схеми през цялото време, обаче никой не пое политическата отговорност. Сега въпросът е, дали постъпката на Кирил Петков е правилна или не? Ако разсъждаваме от гледна точка, че тя не е правилна, тя не е правилна, защото ПП е лидерска партия. Оставката на един от лидерите до голяма степен ще предизвика отлив от гласоподаватели. За Кирил Петков лично са гласували доста хора. Може би той трябваше да поеме отговорност, защото видимо има кадрови проблеми в ПП, но във всяка една партия лидерите не могат, за съжаление, да отговарят за всяко едно от действията на своите избраници. Може би Кирил Петков от тази гледна точка избърза. Може би първо трябваше да се опита да подреди партията, след това да предприема подобни действия, ако има нужда. Другият аспект е, че този ход е правилен от гледна точка на това, че той пое политическата отговорност, при това при проблем, който не е свързан лично с него, а с хора от неговата отговорност. Той пое политическата отговорност и напусна партията, дори напуска депутатското си място (б.р оставката му не беше гласувана от НС). Това до този момент не сме го наблюдавали. В ГЕРБ имаше поредица от такива скандали, дори много сериозни, но там политическа отговорност не се пое по никакъв начин".
Радио ВИДИН: При ППДБ, в случая ще ги разгледам като едно, но при тях се вижда един от основните проблеми на българската политика. Формацията е силно центрирана и изразена в София. Болшинството от родни партии, освен ГЕРБ, имат проблем с липсата на кадри. Не казвам, че липсват качествените хора, но е трудно да изградиш екип, да изградиш структурите, които формацията на Борисов има. При десницата си личи липсата на кадри, особено в провинцията. Според мен дясното е слабо изразено в нашия град, слабо представено.
"Дясното, що се касае до ППДБ, не смятам, че е чак толкова слабо представено. Дори напротив, на последните избори показахме доста сериозни резултати, над средните за страната. Да не кажа, че по области сме на 4-5то място. Това, че ГЕРБ доминира в провинцията, е следствие от тези 12-15 години, в които консумираха тази власт. Голяма част от вота им е корпоративен. Това е причината, поради която дясното в ГЕРБ да доминира над дясното на ППДБ. Тук трябва да направим и едно доста сериозно разграничение, защото моделът ППДБ, в случая нека обаче говорим за Демократична България - той се бори с този модел, корупционният модел, който го виждаме в лицето на ГЕРБ и ДПС-Ново начало. Разликите са доста сериозни".
Радио ВИДИН: Ако се замислите, в България, когато се стартира партия, всяка тръгва със знамето на антикорупцията. Дори Борисов тръгна с приказки как ще премахне старите комунисти и корупционери. Виждаме, че Промяната се удариха в бариера обаче. Нямаме всички доказателства, разбира се. Но пък е ясно, че нещо е станало. Имиджово обаче стои лошо, защото си символ на антикорупцията. Вредата е огромна за формацията.
"Несъмнено има проблем. Другото, което е важно да се отбележи, защото ако влезем в риториката на ГЕРБ, трябваше от ППДБ да говорим как този запис не е автентичен, как е подправен и как нищо такова не се е случвало. Видяхте, че подобно нещо нямаше. Имаше поемане на политическа отговорност. Несъмнено е, че има съмнения, да. Въпросът е, на 27 и 28ми ПП, когато имат Национален съвет, заявили са, че ще се реформират и че ще разсеят всякакви бъдещи съмнения за подобни неща. Ще изчакаме да видим какво ще се случи там. Можем да кажем, че ДБ в случая може да лидира коалицията. ДБ остава като един така доста стабилен субект в дясното".
Радио ВИДИН: Бих си позволил да определя ДБ, при това - доста често, като гласа на разума в тази коалиция, в тези отношения. Наскоро имаше искри, колкото и да е нормално, когато от ПП по-силно настояваха за вот на доверие. Докато от ББ звучаха по-разумно. Как се работи в такава обстановка, когато с главния партньор имате такива съществени разминавания?
"Работи се с разум, с премислени действия, работи се внимателно. Ще дам и един пример: зимата, през декември месец, ДБ беше на преговори с ГЕРБ за опити за създаване на национално отговорно правителство, за да може да се излезе от тази въртележка на тези многобройни избори. Виждаме, че ДБ е партия на разума. Седнаха, проведоха разговорите. Докато от ПП категорично отказаха да водят каквито и да е разговори. Докато ДБ направи опит. След като от партията видяха, че нещата няма как да се случат по нормалния начин и ГЕРБ отново си искаха своето, те се оттеглиха от тези преговори. Видяхме какво се случи - ГЕРБ си избра за коалиционен партньор ДПС-Ново начало, БСП и ИТН, които решиха да станат такава патерица. В момента вън от съмнение е фактът, че управляващите са Бойко Борисов и Делян Пеевски. ИТН и БСП са просто подкрепящи ги. Виждаме още едно доказателство за разума, който проявява ДБ. Постъпват национално отговорно, но не на всяка цена. В момента, в който има съмнения, се оттеглят. Видяхме, че това оттегляне от разговорите през декември е било напълно резонно, защото виждаме в какво състояние в момента е държавата".
Радио ВИДИН: За да бъдем напълно акуратни, когато Кирил Петков беше премиер и управляваше онова правителство на Промяната, тогава, макар и на думи, имаше и някое друго действие, Северозападът изглеждаше малко по-приоритетен, отколкото е изглеждал много пъти при управлението на Борисов. Вие сте общински съветник. Кои са целите, които вашата формация продължава да преследва във Видин? Как оценявате сегашният мандат на видинския градоначалник?
"Бюджет '24 беше бюджетът на Видин. Голяма част от средствата, които и в момента са заложени в Бюджет '25, това са средства, които са прехвърлени от Бюджет '24. Рекорден бюджет беше този през '24та. Тук проблемът е, защо голяма част от проектите не се реализираха? Трябва да се обърнем към общинската администрация. Наистина общинската администрация работи много мудно, изключително бавно. Един такъв пример е булевардът. Видяхме колко време булевардът се асфалтира, което е недопустимо. Само ще дам пример, че в съседна Румъния за 30 дни асфалтират 60 километра, а ние във Видин ги асфалтираме 2 километра четири години. Това е нонсенс, който аз не зная как да го коментирам изобщо. Проблемът е, че общинската администрация, в лицето на кмета доктор Цветан Ценков, постоянно някой друг му е виновен. Никога не чух той да поеме някаква отговорност, било то лично или в лицето на някой от общинската администрация. Същото се случва сега с крайдунавския парк. Имаме 18 милиона именно от въпросния Бюджет '24. Срокът тече от октомври месец миналата година. Той е две години. Тоест почти една година измина от този срок. Както виждаме, до този момент никакви строителни дейности не се случват в парка. Има също така заделени 6 милиона лева за ремонт на улица "Цар Симеон Велики", която е една от главните артерии на град Видин. Булевардът и "Цар Симеон Велики" от общината до булевард "Панония", цялата дължина трябва да се асфалтира. Средствата бяха заделени в Бюджет '24 именно от правителството на ППДБ. Към този момент абсолютно нищо не се случва по този въпрос. 300 хиляди лева бяха заделени за изготвяне на проект за реставрация на средновековната крепост Баба Вида. В момента парите са под така доста сериозна угроза да бъдат прибрани от Министерството на културата. Кварталите? За почти всички от тях има заделени между 80 и 120 хиляди лева за проектиране - нова визия, с градинки, с детски площадки и междублокови пространства, но до този момент по този въпрос не се работи. Нещата са изключително притеснителни. Другото, което е, наблюдавам един доста тревожен факт: как ДПС-Ново начало до голяма степен набира доста сериозна популярност в нашия град. Видяхме наскоро представяне на книги, на които присъства нашият кмет Ценков, заедно с депутати от ДПС-Ново начало, също така и зам.-министърът на образованието на Република Турция... виждаме също така, че тези големи проекти, като булеварда, а сега и паркът, най-вероятно се осъществят от фирми, близки до ДПС-Ново начало".
Радио ВИДИН: Само да отворим една скоба. Видно е, че арена на интерес за Пеевски е Северозападът. Истината е обаче, че ДПС започна експанзия към този регион още преди десетина години. Може би към момента наблюдаваме пик, но не мисля, че е автентичен почерк точно на Пеевски. Той е главният изразител, но това е стара депесарска черта, която в момента е особено видна.
"Да, така е. ДПС се опитваха още преди години да навлязат в Северозапада, въпреки че знаем, че тук не живеят традиционни техни гласоподаватели и последователи. Виждаме в последната 1-2 години доста сериозна агресия от тяхна страна. Все пак ДПС-Ново начало е втора политическа сила от последните избори с около 6300 гласоподаватели. Което е притеснително, защото техният електорат не е от Видин. Те преди никога не са правили подобен резултат".
Радио ВИДИН: Как върви работата на Общинския съвет? На хартия се води доста шарен впрочем - различни формации, различни хора. От друга страна, ние живеем в малък град, 15 хиляди човека. Някои от тези хора са обиколили всички партии. Лично според мен там няма идеология, има бизнес интереси типично на местно ниво. Как се работи в такава обстановка?
"В момента обстановката е изключително спокойна. Работи се... общо взето кметът няма реално никаква сериозна опозиция. Абсолютно всичко се гласува, така че работи се спокойно в общинския съвет. Доколкото до прескачането от партия в партия на дадени колеги - не бих искал да коментирам, това си е тяхно решение. Дали има идеология или бизнес интереси? Това си е тяхно решение отново. Аз смятам, че видинлии са достатъчно интелигентни хора, така че те много добре си дават сметка за какво става на въпрос. Иначе, че Видин има проблеми - видимо не се поставят тези въпрос от колегите от общинския съвет, така е... Аз имам сега една поредица от питания, свързани с инвестициите във Видин. От време на време до нас достига информация, че общинската администрация води такива разговори с инвеститори, но виждаме, че такива не се появяват. Моето питане е свързано с това дали и в момента се водят подобни разговори с инвеститори и ако може от общинската администрация да обяснят защо всъщност инвеститорите не се връщат след тези първоначални разговори. Какви са техните изисквания, какви са техните условия, които поставят, и какво биха искали да им се предостави, и дали общинската администрация работи в тази насока? Защото когато един инвеститор дойде и си постави някакви условия, които община Видин към този момент видимо не отговаря на тях, тя може да работи, да започне да работи и след 2 години да потърси този инвеститор или някой подобен, който да дойде да инвестира с вече готови условия. Друг от въпросите, които съм задал за тази предстоящата сесия на 8 юли, е свързан със съботния пазар. Предизборната кампания от '23 година, тогава господин кметът каза, че общинските съветници го възпрепятстват за това той да изгради нормален фермерски пазар с нормални условия, с паркинг, с място, на което хората да представят своята продукция, а не да я продават от прашния тротоар. Към този момент виждаме, че тази идея е забравена. В момента, ако през '23 година общинските съветници са бойкотирали работата на Ценков, сега той работи в страшен комфорт, не може да се оправдае с гласуването на местния парламент. Виждаме, че тази идея е стихнала напълно. Град Видин наистина има доста сериозни проблеми, като част от тях нямат много сложни решения. Трябва воля, амбиция и малко работа. Тук е моментът да се отбележи, че доктор Ценков управлява тази община вече 6 години. Не 2, не 1, а 6. Някак ми се иска град Видин да изглежда различно. Крайдунавският парк не се ремонтира, макар да има 18 милиона лева. Той не се и поддържа. Голяма част от дърветата са изсъхнали. Новозасадените фиданки не се поливат, в предизсъхващо състояние са. Тревата в парка не се коси. В същото време имаме претенции, че ще бъдем туристически център. Нещата не са розови. Общинската администрация работи на изключително бавни темпове. Не го казвам, за да се заяждам, за да злепоставям когото и да било, а го казвам с болка. Видин е град с традиции, с история, заслужава много повече от това, което ни представя тази общинска администрация".
Втората световна война все още е болезнен спомен през 50-те, но светът вече прави всичко по силите си да остави миналото зад гърба си. Хората искат живота си отново нормален. Бившият военен пилот Бил Дилън също. За да го постигне обаче, се налага да открие една жена, която не иска да бъде открита. А междувременно по крайбрежието на цялата Френска..
В рубриката "Професия хоби" днес ще се потопим в едно изключително преживяване - пикник, но не какъв да е, а луксозен и стилен . Тази идея напоследък набира все повече популярност по света и вече достига и до нашите красиви кътчета в Северозапада. Представете си арка, нежно украсена със зеленина и понякога озарена от нежни лампички и..
Жега е - градусите скачат, асфалтът пари, а тялото жадно, жадно, търси глътка свежест. И ако водата е най-добрият приятел в летните дни, то освежаващите напитки са нейни верни съюзници. От класическата лимонада и айряна, до по-съвременните ледени чайове, смутита и безалкохолни коктейли - изборът е голям, а ефектът - моментален: хидратация,..
Летните горещини не се отразяват зле само на нас, хората, но и на нашите четириноги приятели . Силното слънце, високите температури, нагретият асфалт - са все врагове за животните. Хидратацията, както при нас, така и при тях, е от изключително голямо значение. Особено опасно е в часовете с най-голяма жега, когато дори кратка разходка може..
Музиканти от Америка, Белгия, Словения и Гърция пристигат в балканското градче, за да се докоснат до магията на българската народна музика. Преподаватели ще им бъдат изявени български музиканти от София и Пловдив. Началото стартира в неделя вечер, 27 юли и продължава до 1 август, обясни организаторът на събитието Никалас Хаузер:..
1526 лв. чиста заплата е нужна на един работещ, за да води нормален живот. От тях за храна отиват над 600 лева. За семейство с едно дете пък трябват 2748 лв, показват данните за издръжка на живот на КНСБ за юни. В сравнение с миналата година издръжката на тричленно семейство е нараснала със 133 лв., а за сам човек - със 73 лв., обясни..
Към края си е жътвената кампания в област Видин. В региона жътвата на есенници започна по-рано от обичайното и в голямата си част премина под палещите лъчи на слънцето. Засушаването и застудяването през април оставиха своя отпечатък и компрометираха добивите, каза Жечко Андрейнски, председател на Видинския съюз на зърнопроизводителите: "Почти..