На фона на недостига на медици и протестите на млади лекари и специализанти в страната с искане за достойно заплащане на труда им, във Видин предлагат решение. От Общината осигуряват стипендии за медици, които специализират и ще останат да работят в болницата в града.
Д-р Елизабет Маркова, която специализира гастроентерология и д-р Калоян Стоянов, специализант по пневмология и фтизиатрия в Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" са сред младите лекари, избрали да останат в града.
"Градът има нужда от млади лекари и моите близки са тук. Има възможност за развитие. Специалистите, които работят са много добри. Помагат ни, обучават ни."
"Избрах Видин, защото искам да помогна на моя роден град да се развива, да има по-добро здравеопазване, по-добри медицински грижи."
За младите лекари от Общината предлагат по 5000 лева годишно, докато специализират, в продължение на три години. Осигуряват стипендии и за професионалисти по здравни грижи. Заместник-кметът на община Видин по финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие Мартин Дончев обясни:
"За четирима лекари специализанти сме предвидили средства в досегашния бюджет, но държа да подчертая, че ако има повече желаещи, ще преразгледаме бюджета, имаме резерви, така че да осигурим средства и за повече специализанти. Предвиждаме стипендии и за учещи медицински сестри."
Готови са да осигурят и за специализантите общински жилища, каквито вече за има лекари, които не са от града.
"В момента преработваме и нашите наредби за управление на общинското имущество, за да можем по по-лесен и бърз начин да предоставяме апартаменти на тези специализанти, които решат да дойдат във Видин."
За лечебното заведение помощта от Общината е опит да се реши проблемът с недостига на медици. Ръководителят финансово-административни дейности в МБАЛ „Св. Петка“ Людмил Цветанов обясни:
"Това е един от начините да влязат млади хора с нови разбирания, с нови начини на лечение и най-вече да има лекари, към които да се обърнем всички ние, когато ни се наложи."
Със стипендията си д-р Стоянов ще помогне на отделението по пневмоголия и фтизиатрия, където е повече от година.
"Конкретно помощта, която ще бъде дадена от Община Видин, ще я използвам да климатизираме отделението, да поставим климатици в коридора."
Двамата млади лекари, специализанти във Видин, са благодарни за подкрепата, която имат, но казват, че за да останат колегите им в страната, е нужно държавно решение.
"Ние сме вложили много усилия, много безсънни нощи, много лишения и смятам, че ние трябва да се борим за по-добро заплащане, тъй като сме имали предложения още по време на нашето обучение за работа в чужбина... Все пак не всичко е въпрос на пари, но трябва да има просто някакви минимални и нормални възнаграждения, които да носят нормален стандарт на живот."
Двамата са избрали да останат в страната, но казват, че заради условията у нас, много от колегите им са принудени да предпочетат чужбина.
От днес Враца се превърна в център на гръцката култура с второто издание на проявата "Калимера, Враца" . Днес и в понеделник на жителите и гостите на града ще им е празнично с музиката, танците и вкусовете на южната ни съседка. Завърши ремонтът на православния храм "Свети Николай архиепископ Мирликийски Чудотворец" в село Сливовик..
Намираме се в Тринайсета неделя след Петдесетница , в която си припомняме разказа на Господ Иисус Христос за добрите и лошите стопани на Неговото стадо. "Притчата е неголяма назидателна история с дълбок смисъл. Христос често, обръщайки се към хората, говорел с притчи. Чрез прости образи и разбираеми за околните примери Той разкривал..
Сдружение "Един процент промяна" набира средства за осигуряване на отопление в читалището във врачанското село Ослен Криводол. Необходими са 17 200 лв., с които да бъдат закупени климатици. Читалището е създадено преди три години и се помещава в бившето училище. Сградата е предоставена от Общинския съвет в Мездра, а с дарения и доброволен труд..
За какво може да си мисли човек, докато пада от петнайстия етаж? Казват, че в такива моменти животът ти минава пред очите като кинолента, а Иван Георгиев, по-познат на цяла България като Джони Шкейца, може да го потвърди. Оказва се обаче, че едно падане от петнайстия етаж далеч не е толкова кратко, колкото изглежда и, докато лети неконтролируемо..
Чудно нещо е дърворезбата - от едно парче дърво се издълбават различни форми и мотиви върху дървесината, създавайки релефни изображения. Резултатът от дърворезбата е декоративен продукт, често използван за създаване на сувенири, интериорни елементи и украшения, които могат да запазят вида си за дълго време. Дърворезбата съществува от много..
Днешната история в "97 лапи и една опашка" е за всеки, който има нужда от верен приятел. Става въпрос за седем малки и симпатични кученца, които търсят своя нов дом и любящи стопани. Ивайло Йосифов намира едно куче, което е обект на враждебно отношение от страна на хора, които живеят около негов имот в град Лом . Прибира животното и му дава името..
Играта "Мисията възможна: Спаси човечността!" съчетава въображение, съпричастност и сила на посланието. Същевременно представя принципите на червенокръсткото движение по атрактивен за младите хора начин, обясни Галина Йорданова, главен специалист към Секретариата на Областния съвет на БЧК (Българския червен кръст) във Видин. "Тази..