Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видински фотограф поставя своята 2000-а изложба на Атон

Снимка: Радио ВИДИН

Видинският фотограф и еколог Богомил Петров е добре познат с кампаниите, които прави по почистване на бреговете на река Дунав и на квартала, в който живее- "Химик". Всяка година посреща първото юлско утро край реката, прави и много снимки, които показва в изложби. Това лято предстои 2000-ата, която Богомил Петров съобщи, че ще бъде на Атон.

Тази година Денят на река Дунав отбелязва с един ден закъснение, на 30 юни, край статуята на плувеца. 

"Ние наградихме с мис река Дунав едно момиче, вие го познавате- момичето с най-дългите коси и тя се казва Любов Людмилова и я окичихме с лентата за мис река Дунав. И другата Беатрис Севастакиева, която е студентка четвърти курс в нашия университет "Ангел Кънчев" с мис тийнейджър. В същото време беше поставена една фотоизложба, която имаше три аспекта- 10 години от хилядната изложба, проведена 2015 година, тържеството на река Дунав и една година Негово светейшество Данийл", разказа Богомил Петров.

Фотографът казва, че обича да снима всичко, което му направи впечатление.  Според него най-добрите снимки стават неочаквано:

"Близо 5 години се опитвам да снимам гълъбите и изгрева на слънце и изведнъж случайно станаха."

Фотосът показва на фотоизложба, посветена на Джулай Морнинг. Миналата година посрещнал първото юлско утро до Колодрума, тази година също:

"Имаше една пролука между изгрева и облаци отгоре. Там се събраха около 15 момичета и момчета. По протежението на реката имаше групички, имаше и момичета дошли с книги да четат".

Бгомил Петров отличи на 1 юли и две момичета за мис Дунавска русалка и мини мис Дунавска русалка. Каза, че и двете носят името Мария. Показани са в неговата 1999-а изложба с буква Я.

Сега Богомил Петров е в процес на подготовка на своята 2000-а фотоизложба. Ще бъде в 7 платна, които ще подари на монасите от Атон. 

Говорим си и за пластмасата и найлоновите торбички.

"Найлоните или пластмасите навлязоха във всекидневието на хората. Някои се стремят да употребяват по-малко пластмаса, но те са капка в морето... Никой не може да спре, а не се и опитва да спре тези, производителите на пластмасови изделия..."

Богомил Петров редовно събира и предава кенчета и пластмасови капачки. 

Още за екологичните акции на Богомил Петров може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кула въвежда нова методика за определяне на такса "битови отпадъци"

В община Кула собствениците на имоти трябва да подадат декларация в Общината с информация, необходима за определяне на такса "битови отпадъци" по новата методика.  Не всички жители на общината знаят, че трябва да подадат декларация, както и че ще има промяна в определяне на таксата: "По-правилно е колко души живеят в един имот до бъде..

публикувано на 11.09.25 в 16:46

"Be active day" с безплатни тренировки във Видин

Видин отново ще бъде част от най-голямата европейска фитнес инициатива - "Be active day" , която тази година ще се проведе на 14 септември, неделя. Организатори са "Europe аctive" и Българската асоциация за здраве и фитнес. Участват спортни клубове от цялата страна. Целта на този ден е възможно повече хора да опитат различни видове спорт и така да..

публикувано на 11.09.25 в 16:40

Д-р Олга Папушева: Началото на учебната година е подходящ момент детето да посети своя стоматолог

При един профилактичен преглед могат да бъдат установени и по-дребни, и по-съществени дентални проблеми. Началото на учебната година е подходящ момент детето да посети своя стоматолог, казва лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева в поредното издание на рубриката "Час при зъболекаря" : "С новия сезон, с новата учебна година е желателно,..

публикувано на 11.09.25 в 16:06

Откриха спортна площадка в Градец

Официално откриха новоизградената спортна площадка в центъра на видинското село Градец. Сред гостите на откриването бяха кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков и заместник-кметът по устройство на територията и развитие на инфраструктурата Румен Лилов. Присъстваха още секретарят на Общината Емилиян Енчев, както и общинските съветници Александра..

публикувано на 11.09.25 в 16:03

Община Видин: Поетапно ще се извърши промяната в организацията на движението

Въвеждането на еднопосочно движение по някои от най-натоварените видински улици е една от мерките, към които местната власт пристъпи в средата на годината, за да облекчи автомобилния трафик. Промяната касае над 10 улици, сред които са "Княз Борис I", "Баба Вида", "Цар Иван Асен I", "Сан Стефано", "6-и септември". Два месеца, след като бе одобрена от..

публикувано на 11.09.25 в 14:22

Близо една трета от българите пият бира, сочи проучване

Около 60% от българите консумират бира поне веднъж седмично. Това показва изследване на компания за маркетингови проучвания, проведено по поръчка на Съюза на пивоварите в България. Според данните от проучването 75% от сънародниците ни пият бира поне веднъж месечно, а 57 на сто - поне веднъж седмично. Най-привързаните към кехлибареното питие са от..

публикувано на 11.09.25 в 13:00

Актрисата Ния Николова попълни трупата на Куклен театър "Патилан" Монтана

Ния Николова ще направи своя дебют на сцената на Куклен театър "Патилан" в Монтана. Възпитаничката на Боньо Лунгов от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" ще участва в двата премиерни спектакъла на трупата -  "Трите прасенца" и "Приказка за едни братя и златна ябълка". "Първото представление - "Трите прасенца", излиза на 12 септември. Режисьор е Симеон..

публикувано на 11.09.25 в 12:59