Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече туристи са посетили крепостта "Баба Вида"

Снимка: Радио ВИДИН

Наблюдава се ръст на туристическите посещения в крепостта "Баба Вида" във Видин. Това каза уредникът Калин Виденов и прогнозира рекордна посещаемост до края на годината. 

"Миналата година минахме рекорда от 2019 година, преди ковид кризата, тогава посетителите бяха 48 000. Миналата година посетителите са 58 000. За първото 6-месечие можем да кажем, че имаме ръст в сравнение с миналата година от почти 20%. Така че очакваме нов рекорд тази година. Наистина крепостта се радва на голяма популярност, голям интерес не само от  българи, но и от чужденци."

Около 85% от посетителите са български граждани. Продължават посещенията на туристи от круизните кораби, които акостират във Видин. Забелязва се повишен интерес от страна на туристите от Централна Европа. Освен самата крепост, посетителите могат да разгледат изложби, представящи историята на Видин през Средновековието, облеклото и въоръжението през периода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Враца и Монтана ще обновят училища, жилища и болници

Регионалният съвет за развитие на Северозападния район (СЗР) одобри всичките пет подадени Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) за областите Враца, Монтана, Видин, Ловеч и Плевен. Общият бюджет на одобрените концепции възлиза на близо 200 млн. лв. инвестиции, насочени към подобряване на качеството на живот, социалното включване и..

публикувано на 22.10.25 в 16:44

Санират 13 блока във Видин за 11 млн. лева

Общо 13 жилищни блока във Видин ще бъдат санирани със средства от Програма "Развитие на регионите". Жителите в тази сгради са създали Сдружения на собствениците и са отделили средства за енергийно обследване и технически паспорти, след което в партньорство с Община Видин са кандидатствали за финансиране за енергийното обновяване.  "То включва..

публикувано на 22.10.25 в 16:18

Доброволци ще почистят раннохристиянската базилика край Лютиброд

Археоложката Красимира Лука организира на 26 октомври (неделя) акция за почистване на раннохристиянската базилика край село Лютиброд – един от най-ценните паметници на ранното християнство в Северна България. Инициативата има за цел да подготви обекта за новия туристически сезон и да го запази чист и достъпен. След почистването ще бъде..

публикувано на 22.10.25 в 15:58

Болницата във Видин ще бъде модернизирана с европейско финансиране

Днес, 22 октомври, във Враца се проведе заседание на Регионалния съвет за развитие на Северозападния регион за планиране, на което беше одобрен проект за модернизация на МБАЛ „Света Петка“ – Видин. Проектът, с водещ партньор община Лом, ще получи финансиране по Програмата за развитие на регионите 2021–2027 г. и предвижда обновяване на медицинската..

публикувано на 22.10.25 в 15:31

1700 домакинства в Монтана ще имат нови климатици

От края на ноември в Монтана започва подмяната на отоплителни уреди с екологично чисти. Ще бъдат монтиран близо 4200 климатика. Общо 15 екипа ще работят в града и селата на общината. Повече от година жителите на община Монтана очакват да заменят старите си печки на дърва с екологично чисти отоплителни уреди. Процедурата се забави, заради..

публикувано на 22.10.25 в 15:22

Видин и Враца са сред най-активните в платформата „Питай властта“

Преди няколко месеца заработи нов портал  „Питай властта"  за директен граждански контрол чрез народните представители на "Демократи за силна България". Чрез него гражданите могат анонимно да задават въпроси към институции на национално и европейско ниво, като получават съдействие от депутати и евродепутати на партията, каза Катя Панева на среща с..

публикувано на 22.10.25 в 15:12
Видинска митрополия

Видинската митрополия организира курсове за църковни певци

Видинската митрополия организира практически курсове за църковни певци в различни градове на територията на епархията. Целта е да се подготвят кадри за богослуженията в местните храмове. Занятията се провеждат всяка събота в митрополитския храм "Св. Николай Мирликийски" във Видин, обясни Симеон Лазаров , секретар на митрополията. " С..

публикувано на 22.10.25 в 13:31