5
Хората от няколко улици в град Дунавци не могат да се справят със съсед, който гледа в двора си повече от 10 кучета. Казват, че са подложени на денонощен тормоз. Проблемът е от две години и досега институциите са безсилни.
Потърпевши са живущите до училището в града. Заради опасенията, че животните могат да излязат и на пътя, се налага да избягват преминаването пеша.
"Тази улица, по която сме, в колкото и окаяно състояние да е, води към училището, към църквата, към спирка на градския транспорт и към няколко магазина, от които хората си пазаруват. Хората си промениха траекториите на движение. Минават по съседни улици. Психическият тормоз е по-лош от физическия... Не смеят да минат, тук има хора с деца, които идват. Баща ми е инвалид, минава оттук с опасност да бъде нападнат от кучета. Имам малко дете, което, въпреки че сме буквално на 200 метра от училището, го карам всеки ден с кола, понеже детето ми е стресирано да не бъде нападнато от същите кучета."

Съседите казват, че тормозът е денонощен:
"Този неистов лай и вой, който чувате сега, той е денонощно. Ние не оставаме в имота, не спим тук, не можем да си отворим прозорците. Проблемът е с големия шум, който създават. Вторият ни проблем е мръсотията. След дефекацията на животните дали се почиства? Тук има материал сигурно за една станция за биогаз. Можете да си представите как се живее в тази смрад и воня. Ние се страхуваме от разпространение на болести."
От година хората търсят помощ от институциите, но досега без резултат, казва Ели Цветанова.
"Сигнализирала съм до няколко институции, в това число Областна дирекция по безопасност на храните, които ми отговориха, че тези кучета са "кучета компаньони" и те като институция не могат да контролират броя на кучетата. Аз се поинтересувах що е то "куче компаньон" и ми беше обяснено, че това е по техните европейски директиви, по Закона за ветеринарномедицинска дейност, по Закона за защита на животните. От неколкократните им проверки наистина има хуманно отношение към животните, само че няма хуманно отношение към хората."
Има наредба на Общинския съвет във Видин, която ограничава броя на кучетата, отглеждани в едно домакинство до две, но в случая се оказва неприложима, казва кметът на град Дунавци Димо Скрочев:
"Многократно съм идвал с представители на властта, на общината, на ОБДХ (Областна дирекция по безопасност на храните) и резултатът за момента е нулев. Би трябвало и прокуратурата да се намеси, не само ние - аз като кмет и съседите тук, които страдат денонощно от това нещо."
Със случая са запознати и в отдел "Контрол и опазване на обществения ред" в общинската администрация. Инспектор Мирослав Марковски обясни:
"Запознати сме отдавна. Има много кореспонденции. Идвали са колеги. Изготвени са предписания на лицето, което притежава въпросните кучета, след което са идвали отново на проверки и са изготвени актове за установяване на административни нарушения, тъй като не е било спазено предписанието, наредбата за притежание и отглеждане на домашни кучета. В момента се водят дела, така че до момента не можем да направим нищо повече, изчакваме да видим съдът какво ще реши."
Проверки многократно са правени и от Областната дирекция по безопасност на храните, където следят за условията, при които са отглеждани животните. Д-р Венециана Пекова, инспектор в отдел "Здравеоразване на животните" обясни:
"Относно решаването на проблема, то трябва да бъде съвместно със собственика, с неговото съдействие и институциите. Нашата основна цел, законова компетентност и правомощия са за опазването на здравето на животните, на кучета в случая, тяхната идентификация, ваксинация и издаване на паспорти."
Осем от животните вече имат паспорти и са ваксинирани против бяс, казаха от дирекцията. Не се знае обаче броят на всичките. Основания за други действия засега нямат, защото за животните се полагат грижите, които се изискват. В Дунавци хората казват, че са в безизходица.
"В този ред на мисли, съм задвижила всички възможни институции, кметство Дунавци, община Видин, РПУ, ОДБХ, РЗИ (Регионална здравна инспекция), които препратиха на ОБДХ писмото и в крайна сметка прокуратурата прекратява преписката поради това, че няма престъпление и насочва нещата към Областна дирекция по безопасност на храните - те да се произнесат по въпроса има ли нехуманно отношение към животните и ако е така, те да бъдат изведени в приюта във Видин. Обаче от Областна дирекция казват, че нямат основание да минат към други действия. И пак се връщаме на изходно начало. Пишем, пишат ни и в крайна сметка няма решение на въпроса", обясни Ели Цветанова.
Настояват животните да бъдат изведени и настанени на подходящо място, където собственикът им да продължи да полага грижи за тях, но извън града.

Сега е идеалният момент за отдих сред природата, затова ви отвеждаме на едно специално място край Видин – до село Синаговци, където наскоро отвори врати нов глемпинг. За тези от вас, които все още не са запознати с термина, накратко – глемпингът е луксозен къмпинг . Това е място за почивка сред природата, но с всички удобства, които..
Учениците от 10 а. клас при Средно училище "Димитър Маринов" в град Лом спечелиха второ място в конкурса на Министерството на здравеопазването "Посланици на здравето". О тличени са за проекта "Живей активно, храни се разумно! Ключ към дълголетието!“ и дейностите, които са планирали и осъществили по него, за да насърчат здравословния начин на живот..
Дружеството на художниците в Монтана открива традиционния есенен салон днес, 18 ноември, в галерия "Кутловица". В него се включват предимно монтански автори със свои творби, казва председателят на организацията Таня Василева: "Дълго чакан е този момент с есенната изложба, защото тя е колективна и отдавна не се бяхме събирали.....
Днес ще ви разкажем за един красив жест от обичаната певица Нели Рангелова . Родом от Монтана, тя реши да направи подарък на града си - този път не с песен, а с книги. Певицата дари на библиотеката в родния ѝ град нови заглавия - бестселъри, актуални книги и интересни издания, които скоро ще бъдат достъпни за всички, които обичат да четат. Тя..
Видинските педагози - логопедът Янна Александрова-Божинова и арт терапевтът Валентина Андреева, създават школа за деца, наречена "Думоландия" - вълшебната страна на думите и въображението. И двете дами са с дълъг педагогически стаж. Янна е слухово-речев рехабилитатор, а Валентина е филолог по български език, специализирала е..
С множество награди се завърнаха децата от ВГ "Шоколадче" Лом, участвали в Първи Международен конкурс Златен микрофон в София. Те спечелиха GRAND PRIX - голямата награда в категория "Вокални групи" и още награди за индивидуални и в дует изпълнения, разказа Росица Кръстева, техният вокален педагог: "Това е първото издание, имаше..
Новият документален филм "Пътят към началото: Връшка чука-Ком" тръгва по киносалоните. Той проследява едно от най-вълнуващите бягания в България. Участник в него е Кирил Николов-Дизела: спортен ориентировач и планински бегач, а прожекцията документира пътешествието му по маршрута. "Планирането и изпълнението на целия филм от средата на август сме..