Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 190 години от рождението на Илия Цанов

Снимка: РИМ Видин



На 15-ти юли се навършват 190 години от рождението на Илия Цанов. Роден през 1835 година във Видин, в семейството му има общо шест деца. Майка му Екатерина (Тинка) Шишманова е дъщеря на Емануил Шишманов - богат видински търговец, а баща му е Хаджи Томаки Хаджииванов, също богат търговец, посредник между раята и османската власт, борец за църковна независимост. Повече за неговата личност разказа Полина Петрова от отдел "Нова история" към Регионален исторически музей Видин.

"Първоначално Илия Цанов учи във Видин, а след това в Свищов, а малко след 1860 година, след като баща му е заточен в Мала Азия, заради борбите му за Църковна независимост, той може би е принуден да се грижи за семейството си, затова се съгласява да приеме предложената от пашата длъжност секретар на Санджакското или Окръжното управление и от този период, още преди Освобождението, той е известен като Илийчо ефенди сред местното население... През 1868 година е назначен за помощник окръжен управител и адвокат в Търговския съд в София, а през този период той на няколко пъти, в няколко процеса и случая, помага на видни български патриоти да успеят да се измъкнат от подозрението и полезрението на турските власти..."

Преди Освобождението, още на младини, той сътрудничи за много от вестниците в нашия предосвобожденски печат - "Цариградски вестник", вестник "Право". След Освобождението първоначално работи във Временното руско управление.

"За около два месеца той е назначен като управник на град София, докато се назначи първият софийски кмет... След това е депутат в Учредителното събрание, което през април 1879 година приема Търновската конституция. Депутат е в Първото Велико народно събрание, където избират първия български княз - Александър Батенберг..."

От 1884 година до 1886 година Илия Цанов е министър на Външните работи и изповеданията  - първият видинчанин на този пост, по време на Съединението и Сръбсо-българската война.

"На този пост, като външен министър, той е до 1886 година, до детронирането на княз Александър Батенберг. За това детрониране той е обявен за участник и арестуван, след идването на Стефан Стамболов на власт... Илия Цанов умира в София на 14-ти март 1901 година..."

През 2016 година Илия Цанов е обявен за почетен гражданин на Видин, през 2022 година - по инициатива на Видинската адвокатска колегия е поставена паметна плоча в негова чест, която се намира в сградата, където се намира колегията. Неговото име носи и улица в кв. "Люлин" в София.

Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Диригентът Димитър Косев: Мюзикълът "Зоро" край Белоградчишките скали ще е специално изживяване

Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..

публикувано на 24.07.25 в 16:26

Здравето започва от вниманието към нас самите

Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..

публикувано на 24.07.25 в 16:05

Възстановиха чешма с изворна вода в Крушовица

Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..

публикувано на 24.07.25 в 15:55

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10