Първи за годината православен лагер за деца приключва днес в Клисурския манастир „Св. Св. Кирил и Методий". През седмицата малчугани от различни краища на страната се обучаваха в християнската религия, пяха и играха сред природата.
Началото на детския православен лагер в Клисурския манастир се поставя през 2013 година. От тогава до сега всяко лято малчугани на възраст от 7 до 13 години се обучават в религия. Лагерът се провежда с благословението на Негово Високопреосвещенство Видинския митрополит Пахомий и с гостоприемството на архимандрит Антим, игумения Таисия и сестринството на Клисурския манастир. Малките момичетата и момчетата се обучават от учителката по религия Елена Дюлгерова. Темата тази година е „Християнските добродетели".
"Уроците са разнообразни...Това, коет ое най-полезно за децата е, че те стават една общност..."
Децата се запознават с основни християнски ценности като милосърдие, благодарност, вяра и грижа за Божието творение. Вяра е на 11 години учи в Пловдив и каза любимата си молитва:
"Оче наш, ти който си на небесата, да се свети твоето име, да дойде твоето царство, да бъде твоята воля както на небето така и на земята."
Манол е на 12 години идва от Кърджали. Той е убеден, че религията трябва да се изучава в училище. Тя е полезна и за тези, които злоупотребяват с наркотици или участват в тъй наречените „локали":
"Мисля, че единственото нещо, което може да ги спре е религията , не е затворът, не са глобите..."
Летният лагер по религия приключва днес в Клисурския манастир, като децата ще покажат наученото пред родителите си. След дни ще започне втората смяна.
Собственици на изгоряла при пожар кравеферма в Дъбова махала отправиха апел за помощ . Огнената стихия унищожи преди дни и 18 необитаеми къщи в монтанското село. Правителството реши да отпусне еднократна финансова помощ от 3 000 лева на пострадалите от пожарите през 2025 година. За изплащането й ще са необходими до 900 000 лв., които са..
Собственици на изгоряла при пожар кравеферма в Дъбова махала отправиха апел за помощ. Огнената стихия унищожи преди дни и 18 необитаеми къщи в монтанското село. В гасенето на пожара се включват местни хора, а земеделски производители от селата Дондуково и Василовци помагат с техника и водоноски. Огънят тръгва от сухи треви около населеното..
В Народно читалище "Развитие 2022" в мездренското село Ослен Криводол в рамките на лятната школа децата се учат колко много неща могат да се сътворят от глина – от калени паници и вазички до малки скулптури и дори миниатюрни глинени къщички. Днешното занимание беше посветено на изработката на глинени медальони. Малките творци мачкаха черна и бяла..
Всеки трети жител на Хайредин и селата от общината в трудоспособна възраст си търси работа , това показват данните на Бюрото по труда във Враца за юни. 442-ма от шестте села представляват 34% от хората, които могат да се трудят, но няма къде. Малко по-добро е положението в община Борован, където един на четирима е без постоянни доходи, а..
На 31 юли в Дирекция "Бюро по труда"-Видин започва прием на заявки от работодатели от общините Видин, Брегово и Ново село за сключване на договори за ползване на програми и насърчителни мерки за заетост или обучение по Закона за насърчаване на заетостта . За това информира директорът на институцията Александра Рачева : "Те са за разкриване на нови..
Малко над 5 процента е средномесечното равнище на безработицата в страната, стана ясно на национално съвещание на Агенцията по заетостта, което се проведе в Пловдив и на което присъстваха изпълнителният директор Смилен Вълов и директорите на 106-те дирекции в страната. На съвещанието бяха проведени няколко срещи и беше обсъдено равнището на..
Мобилни екипи на Регионална здравна инспекция /РЗИ/ Видин продължават да посещават населени места от областта и да оказват съдействие на желаещите да активират мобилното приложение "еЗдраве", което осигурява достъп до електронното ни здравно досие. Днес мобилен екип ще работи в сградата на Община Брегово. Инициативата е част от лятна национална..