Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

Проф. Радостина Александрова
Снимка: Стопкадър, БНТ


154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. 
По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и разпространяващите се конспиративни теории. 
Сериозна причина е също израстването на поколения, за които тези животозастрашаващи състояния вече не присъстват в ежедневието. Спадът е в световен мащаб и е много важно да бъде преодолян, защото причинителите не са си отишли и изчакват момента да се завърнат, предупреди вирусологът. 
Освен това проф. Александрова подчерта, че хората се страхуват от ваксините,  когато не разполагат с нужната информация. 

"Ние не сме виждали много от тези заболявания, но дифтеритът в миналото е бил едно абсолютно смъртоносно заболяване, отнемало е живота на хиляди деца всяка година. Това е едно заболяване, което може да протече с много усложнения...Не, ние не сме боледували от дифтерит, не сме били изложени на такъв риск, точно поради ваксината. Тетанус - това е едно друго заболяване, за което вчера видях, че има детенце, то не е напълно ваксинирано. Неговото състояние е средно тежко. Може би точно това, че все пак има някаква ваксинация, пречи да се разгърне в пълния си мащаб това заболяване...А това са предотвратими заболявания. Последният случай на дифтерит у нас бил 1994 година. Всъщност последната ваксина срещу дифтерит, тетанус и коклюш се поставя, когато сме на около 25 години. След това е важно да се повтаря през 10 години. Това е важно, защото всъщност причинителите на тетанус са много широко разпространени около нас...Още повече, че тази ваксина се оказва, че редовното ѝ поставяне, тъй като ваксините се поставят през целия живот, но тя намалява риска от настъпване на деменция..."

Проф. Александрова коментира също случаите на тежки странични реакции и страховете на хората от тях и съответно от ваксините. 

"Много въпроси съм чувала, като се започне с аутизъм и други. Много сериозни проучвания в продължение на години показаха, че няма връзка между аутизъм и която и да е ваксина, в това число и ваксината срещу морбили...Много често, когато се страхуваме от редките странични ефекти, да, при ваксините може да има много редки странично ефекти, които наистина са сериозни. Тези редки странични ефекти, които плашат хората, обикновено не се дължат на самата ваксина. Обикновено причина е в самия организъм, има нещо скрито в гените, в имунната система. Иначе как да обясним, че един на 100 000 души ще получи точно това усложнение. Така че в последните години започна развитието на две направления в науката. Едното е ваксиномиката, което цели да разбере защо има разлика в имунния отговор, който хората изграждат. Второто направление е адверсомиката и неговата задача е да разбере на какво се дължат  тези редки реакции. Много трудно ще бъде намерен отговорът, защото колкото по-рядко е едно събитие, толкова по-трудно можем да разберем неговия механизъм. Това е нещо, върху което си заслужава да се работи, защото, ако успеем да намерим отговор на този въпрос, това означава, че предварително ще знаем в какви ситуации бихме могли да очакваме нежелана странична реакции. Много се мисли в това отношение. А на мен ми се струва, че колкото повече се говори за ваксините, толкова по-добре, но трябва да се поговори не с поучителен и нравоучителен тона, а с разбиране. Когато хората се страхуват, съвсем нормално е да имат своите колебания дали да направят нещо, или не." 

Разработването на ваксини продължава, а някои от вече създадените, като тези срещу грип, срещу дифтерит и тетанус, се смята, че намаляват риска от деменция. Това е само една от причините за ваксините да продължава да се говори, поясни вирусологът. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видеа с дрон показват строителството на важни пътни проекти в Северозапада

Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..

публикувано на 24.07.25 в 14:00

Гребната регата ТИД - от изворите на Дунав до завръщането към корените

Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..

публикувано на 24.07.25 в 11:10

В "Музикална зона" на 24 юли 2025 слушаме Клод Дебюси и Жорж Бизе

Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..

публикувано на 24.07.25 в 09:00

Ученици от Видин проведоха практиката си в Швеция

Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии".  Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..

публикувано на 22.07.25 в 15:10

Родители избраха "Учител на годината" в Грамада

Родители от Грамада обявиха за  "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев",  целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас:  "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..

публикувано на 22.07.25 в 14:05

Щастие по три: Какво е да си майка на тризнаци?

Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така,  ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите.   Борислава Циброва от Козлодуй  е млада майка на три..

публикувано на 22.07.25 в 13:20

Работилници по театър и рисуване- част от фестивала "Дунавски вълни"

Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на  фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли.   Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин"  и жп гарата. В парк  "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..

публикувано на 22.07.25 в 13:10