Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти се включват в летните стажове на АЕЦ "Козлодуй"

Снимка: Личен архив

С официално откриване в АЕЦ "Козлодуй” бе дадено начало на лятната стажантска програма за 2025 г., в която тази година ще вземат участие 42 студенти. 21 от тях са и стипендианти на централата. Всички те се обучават по приоритетни за Дружеството технически специалности в 10 български и чуждестранни университета.


До 8 август стажантите ще работят по конкретни проекти в реална високотехнологична среда, където под ръководството на опитни ментори от АЕЦ "Козлодуй” ще придобиват нови знания и практически опит. Като част от успешния екип на атомната централа те ще участват в решаването на ежедневни задачи и професионални предизвикателства и ще развиват редица ценни умения. На темата за лидерството е посветен специален тренинг, ще бъде проведен уъркшоп по развитие на презентационни умения, предвидена е и вечер на креативността. На финала стажантите ще представят пред своите наставници и колеги кратка презентация по възложения им проект. Разработките ще бъдат оценявани от специално жури, а победителят ще спечели право през следващата година отново да бъде стажант, без да преминава процедурата по одобрение.


Стажантската програма на АЕЦ "Козлодуй стартира преди 20 години и дава възможност на младите хора както да разширят академичните си знания, така и да се запознаят с условията за работа и кариерно развитие в ядрената енергетика. От 2024 г. програмата носи името "Ядрени хоризонти”, избрано в конкурс сред участниците. Автор на предложението е студентът в габровския Технически университет Радостин Стефанов.


Платените летни стажове, заедно със стипендиантската програма, са дългогодишни инициативи на атомната централа, насочени към запазване и предаване на ядрените знания и към подкрепа на доброто образование. С това АЕЦ "Козлодуй” потвърждава своя ангажимент към формирането на добре подготвени и мотивирани млади специалисти, които да работят в енергийния сектор на България. 


По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тол камерите следят за шофиране в аварийните ленти на магистралите

Първите глоби за шофиране в аварийните ленти на магистралите чрез използването на тол камерите ще бъдат налагани от днес. Техническите средства вече са синхронизирани със системата на МВР. По този начин водачите, които шофират в аварийните ленти, ще бъдат заснемани и санкционирани. От страна на Агенция "Пътна инфраструктура“ и на Пътна полиция е..

публикувано на 19.07.25 в 11:30
Патриарх Даниил

Предлагат удостояване на патриарх Даниил с почетно звание на Видин

В общинския съвет във Видин е внесено предложение за удостояване на патриарх Даниил със званието "Почетен гражданин на Видин и общината" . Инициативата е на Богомил Петров, който също е почетен гражданин, каза общинският съветник Милен Милчев , член на комисията по символика. "Аз се присъединих към вече подетата инициатива от Богомил..

публикувано на 19.07.25 в 10:25

В Антимово посрещат чудотворна икона

Чудотворна двойна икона на Света Богородица ще бъде посрещната днес, 19 юли на площада в село Антимово. Древната икона нарисувана в Атон през Х - ХI век, която се съхранява в манастира "Дохиар", Света Гора, може да бъде видяна в 19 ч. Предвидена е и лития с Чудотворната икона през селото и въвеждането и в Храм "Св. вмчк. Георги". От кметството в селото..

публикувано на 19.07.25 в 08:29

Откриват официално събора на прохода "Кадъ Боаз"

Традиционният международен събор на прохода "Кадъ Боаз" при селата Салаш, България и Ново корито, Сърбия ще бъде открит официално днес, 19 юли от 10:00 часа. Предвидена е церемония по тържествено отваряне на границата с поднасяне на венци от представители на двете гранични общини. От 11:00 часа с празничен водосвет и приветствие от кметовете на общините..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

"Празник на село" организират в Ягодово

В козефермата в берковското село Ягодово подготвят традиционния  Фестивал "Празник на село". Идеята на празника е да се популяризират продукти, които се произвеждат в региона от малки местни производители и ферми. За фестивала са предвидени фермерски пазар, селско кабаре, музика на живо и танци. Главната идея на събитието е да запознаем..

публикувано на 19.07.25 в 07:30

Снимката на 18 юли 2025 година

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг" . В плановете за развитие на парка са заложени създаване на условия за осъществяване на производствени дейности с висока добавена стойност, икономическа ефективност и качествени условия за труд, които биха допринесли за подобряване на социалното и..

публикувано на 18.07.25 в 18:00

В Киреево имат нова чешма

Нова чешма изградиха в село Киреево, община Макреш. Идеята е на Димо Пантев и Мирослав Петров. Още на първия ден след пускането на новата чешма първите туристи, се възползваха от новата придобивка. Това е била и основната цел, каза Светлана Недкова секретар на читалището в селото: "Нашето село е на кръстопът, през който минават много..

публикувано на 18.07.25 в 15:00