Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с Миха и Бела в Международния ден на котката

4
Снимка: Мария-Надежда Миленова

8 август е Международен ден на котката. Избрахме да ви разкажем за две видински котки- майка и дъщеря, порода "Британска късокосместа". Майката се казва Миха, на 8 години, а дъщеричката е на 2 години и се казва Бела. Двете женски котки отначало съжителстват трудно на една територия, разказа Мария-Надежда Миленова:

"И съответно малката е на територията на другата котка, защото на Миха, апартаментът вече откакто имаме котка това не е наш апартамент, това е апартаментът на котката и ние сме живущи там. Та беше малко сложно в началото заради територия, храна и т.н. Обаче вече се разбират."

Майката е кастрирана и вече е наддала доста, над 6 килограма е, затова и Мария-Надежда настоява майка ѝ да я храни по-малко.

Котките от породата "Британска късокосместа" са пухкави, с по- кръгли глави. Разцветката им не е задължително да е сива, може да е костенуркова или тигрова. Очите са оранжеви. 

"Те са по-спокойни от другите котки и не са чак толкова гальовни. Не е като някои други породи, които ще дойдат при теб, ще седнат, ще позволят да си ги хванеш, да си ги гушкаш. Там е, когато тя реши", каза Мария-Надежда.

Двете правят и бели и то не една- "оправят" леглата и "редят" дрехите в шкафовете под спалнята:

"От шкафовете се вадят неща и съответно се прави място за легло. Въпреки че е пълно с легла, с катерушки, те имат повече играчки от мен, откакто бях малка", споделя с усмивка Мария-Надежда.

Любимата храна на Миха и Бела са паучове и прясно месце.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Три семейства от Чупрене отбелязаха 50 години заедно

Три брачни двойки от Чупрене подновиха сватбения си обет. Сватбите са златни и отбелязват 50 години съвместен живот. Този ритуал се прави за първи път в Чупрене и се организира от Общината и Пенсионерския клуб.  Лично кметът Мария Тодорова водеше тържествената церемония. Тя се обърна към семействата с пожелание за още дълги години семеен..

публикувано на 29.08.25 в 16:35

Кои са „Пророчицата и идиотът“

Какво ще направите, ако знаете, че светът ще свърши след дванадесет дни? Ще седнете ли просто да чакате или си имате един „черен списък“ с имена на хора, които бихте искали да посетите преди апокалипсисът да ви е отнел възможността за разплата? Точно това предстои на героите в романа „Пророчицата и идиотът“ на шведския писател Юнас..

публикувано на 29.08.25 в 16:25

Мария-Надежда Миленова и призванието ветеринарен лекар

Ветеринарният лекар лекува пациенти, които наистина не могат да кажат, че имат  болка. Той има специални пациенти - с опашки и зъби, те са капризни и дори хапят  по време на прегледа. Те не харесват много, когато са докосвани, и когато с тях се  извършват всякакви процедури. Понякога се налага да се работи и с доста едри пациенти. Наистина..

публикувано на 29.08.25 в 16:05

Да имаш не куче, не коте – а пухкаво зайче на име Белла

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ще ви запознаем с една истинска пухкава принцеса – зайчето Белла . Тя е от породата "Лъвска глава" – и да, гривата ѝ е точно толкова впечатляваща, колкото звучи. Белла е на прага на своите две години – възраст, в която, както стопаните ѝ казват, вече е "достатъчно голяма, за да знае кога прави бели, но..

публикувано на 29.08.25 в 15:30

"Едно" на 29 август 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които организираха през август от фондация "Подкрепа за реализация" - Видин , както и предстоящите. В предаването поставяме и акцент върху проблеми, за които съобщиха хора с увреждания - достъпа до паркоместата за инвалиди и придвижването в градска среда.  През август отбелязаха 18-ия рожден ден на..

публикувано на 29.08.25 в 14:52

Безопасни ли са атракционите на видинския панаир

Подготвен е законопроект за безопасност на атракционните услуги , обяви вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов . Законопроектът въвежда ясен режим за контрол и за отговорност на операторите на атракционни услуги със строги изисквания за безопасност, за застраховане и за санкциите и нарушенията на тези изисквания за безопасност...

публикувано на 29.08.25 в 13:00

Започва Балът на банатските българи

Балът на банатските българи започва днес във врачанското село Бърдарски геран. Той е традиционен и се провежда от 2014 година. Тази година събитието ще се състои в рамките на три дни, в които жителите и гостите на населеното място ще се радват на разнообразна програма. Повече за нея научаваме от Катерина Велчева , член на Инициативния комитет..

публикувано на 29.08.25 в 09:40