Животът твърде много е изпреварил текстовете от семейното законодателство и затова е необходима спешна реформа, каза пред БНР адв. Пламен Борисов – председател на инициативата „Право на семеен живот“, която беше създадена в Деня на бащата. По думите му тази инициатива иска да навакса именно забавянето.
„Родителското отчуждение е емоционално насилие“, категоричен е той и добави:
„Има хора, които над 3 години не са виждали децата си физически. Причината е, че държавата не разполага с никакъв ефективен механизъм да изпълнява тези съдебни решения. Те имат съдебни решения, но нищо от това не се изпълнява. Това е една от точките на нашите искания – да се намери 100-процентова гаранция, че тези решения ще се изпълняват винаги. Злонамерените родители са много хитри в действията си, когато искат да осуетят изпълнението на едно съдебно решение и за съжаление изпълнителният процес, чрез съдебен изпълнител, много ги улеснява в това. В момента изпълнителният процес на нас, адвокатите, не ни служи за нищо друго, освен за събирането на доказателства за нови дела, което е безумно“, обясни проблемът адв. Борисов.
„Има неща, които могат да се наваксат само с правилно правоприлагане, т.е. на всички нива, всички институции да започнат да изпълняват правомощията и задълженията такива, каквито са им дадени. За съжаление обаче това няма как да се случи, ако не се направят другите реформи в законодателството, които да ги задължат в кратки срокове да се предприемат тези действия“, коментира от своя страна адв. Йорданка Бекирска – зам.-председател на инициативата. Тя добави, че именно заради такива забавяния страната ни е осъждана няколко пъти в Страсбург. По думите й синдромът на родителско отчуждение не съществува в Закона за защита от домашно насилие, което трябва да се промени.
Жертви на това са и жените, и мъжете, и децата, казаха двамата представители от инициативата. Адв. Борисов подчерта, че това съсипва живота и на тримата.
„Инициативата си е дала срок до 26 март да се съберат необходимите подписи. Сега търсим съмишленици, хора, които подкрепят нашите идеи, след което ще започнем да работим в посока на разработване на законодателни предложения. Ще започнем да работим съвсем целенасочено в посока да се измени законодателството и правоприлагането и съответно тази защита, която държавата е длъжна да гарантира, да започне да бъде ефективна.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..