Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Охолен живот" - портрет на едно общество от 60-те до 90-те години на XX век

Празници и делници на българина в изложба от цикъла "Намерената фотография"

Кадър от изложбата "Охолен живот" - намерени фотографии, подбрани от Тихомир Стоянов

Променило ли се е съществено измерението на думата охолство в рамките на няколко десетилетия? Това се опитва да открие фотографът Тихомир Стоянов, който събира в изложба близо 400 снимки, илюстриращи празници и делници от битието на българина за 30-годишен период.

Тихомир Стоянов е познат с проекта си „Намерената фотография“ – той спасява изгубени и изоставени образи върху снимки по битпазари, край кофи за боклук, по тавани и мазета.

В изложбата „Охолен живот“ подбраните от него кадри представят фрагменти от живота у нас от края на 60-те до началото на 90-те години. Заглавието е заимствано от едноименната песен на Милена Славова от 1991 г.

В самата изложба се опитваме да илюстрираме донякъде охолния живот, а в друга степен – ежедневието и навиците на хората да запечатят по собствения си начин празника и това, което ги прави щастливи, обясни фотографът в предаването „Закуска на тревата“.

Повечето от фотографиите демонстрират не толкова охолния живот на средната класа, а това, което се случва в ежедневието, допълни той.  

Фотографът е забелязал, че докато до 90-те години на миналия век хората са се снимали по-често до някой от символите на своя социален успех и престиж – например нова къща или кола, то от 90-те години насам „нещата съвсем ясно се пренасят на маса“ и „можем да ги видим най-вече около семейната трапеза“.

Преди 90-те охолен живот трудно се среща. Всички са равни и живеят скромно, затова и охолният живот не може да се срещне в тази любителска фотография, уточни още Тихомир Стоянов. 

Повече за изложбата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40