Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Охолен живот" - портрет на едно общество от 60-те до 90-те години на XX век

Празници и делници на българина в изложба от цикъла "Намерената фотография"

Кадър от изложбата "Охолен живот" - намерени фотографии, подбрани от Тихомир Стоянов

Променило ли се е съществено измерението на думата охолство в рамките на няколко десетилетия? Това се опитва да открие фотографът Тихомир Стоянов, който събира в изложба близо 400 снимки, илюстриращи празници и делници от битието на българина за 30-годишен период.

Тихомир Стоянов е познат с проекта си „Намерената фотография“ – той спасява изгубени и изоставени образи върху снимки по битпазари, край кофи за боклук, по тавани и мазета.

В изложбата „Охолен живот“ подбраните от него кадри представят фрагменти от живота у нас от края на 60-те до началото на 90-те години. Заглавието е заимствано от едноименната песен на Милена Славова от 1991 г.

В самата изложба се опитваме да илюстрираме донякъде охолния живот, а в друга степен – ежедневието и навиците на хората да запечатят по собствения си начин празника и това, което ги прави щастливи, обясни фотографът в предаването „Закуска на тревата“.

Повечето от фотографиите демонстрират не толкова охолния живот на средната класа, а това, което се случва в ежедневието, допълни той.  

Фотографът е забелязал, че докато до 90-те години на миналия век хората са се снимали по-често до някой от символите на своя социален успех и престиж – например нова къща или кола, то от 90-те години насам „нещата съвсем ясно се пренасят на маса“ и „можем да ги видим най-вече около семейната трапеза“.

Преди 90-те охолен живот трудно се среща. Всички са равни и живеят скромно, затова и охолният живот не може да се срещне в тази любителска фотография, уточни още Тихомир Стоянов. 

Повече за изложбата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08