„Правим вече едни сериозни разкопки, които имат за цел тя да бъде експонирана по-нататък и да стане един от паметниците на културния туризъм в този край. Първото сведение за нея е още от 1385 г. от Петер Шпарноу, пътешественик, но особено важно е сведението на османският хронист Мехмед Нешри, който описва завоеванието на България. След превземането на Търново османските войски се насочват към Дунав и започват да превземат крепостите покрай Дунав. Тогава пада и Свищов, но пада много героично, защото това е една от малкото крепости, които се отбраняват, които се защитават“, разказа Овчаров.
Османският хронист описва замъка на крепостта „Калето“, където в момента се провеждат археологическите разкопки от екипа на проф. Овчаров. В замъка има цистерна за вода, къща на коменданта, джамия, която вероятно преди това е била църква. През XV до XVIII век в свищовската крепост е дислоциран малък османски гарнизон.
„Не случайно около Свищов се разиграват доста драматични битки през XV-XVI век, когато е големият сблъсък между Османската империя и между Влашкото воеводство, което укрепва през този период. Със сигурност знаем, че през зимата на 1461 година Влад Цепеш, по-известен като Дракула, обсажда крепостта и я превзема след тежка битка, в която, както пише самият той в едно свое писмо до унгарския крал, са убити 410 турци. Писмото е от февруари 1462 година“.
Във Виена са запазени три гравюри на крепостта „Калето“ в Свищов и писмото на Дракула, но няма физически артефакти, които да доказват, че Влад Цепеш е направил крепостта своя резиденция.
При разкопките вече има намерени артефакти, доказващи това, както и че „Калето“ е била опожарена през XIX век от руските войски, обясни проф. Николай Овчаров:
„Първо попаднахме на калдъръма от началото на XIX век, т.е. от последния период на крепостта, а вече непосредствено под него започват пожарищата. По-надолу от друг пласт вече от XV-XVI век излязоха едни много характерни ядра или гюлета за колеврини. Колеврината е едно от първите оръдия, което се използва не по-късно от XVI век. Така че, вероятно, тези гюлета ни показват именно тези сблъсъци между Дракула и османците, за които разказва историческият извор“.
В средновековния български пласт археолозите вече разкриват монети на византийския император Андроник Втори и сина му Михаил. Има и български монети, които все още не са почистени и датирани, както и керамика, доказваща интензивния живот, воден в крепостта.
Друга любопитна находка доказва, че „Калето“ е била и последна крепост в региона на римляните през IV-V века. Открита е счупена тухла с надпис:
„На който се чете „Кор“, т.е. съкращението от кохорта. Нашата хипотеза е, че става дума именно за последния период от присъствието но римляните в този район. Знаем, че те първо са били в легионния център на Първи италийски легион в Нове, който е в края на Свищов, но към IV-V век в следствие на варварските нашествия той става незащитим, изоставен е тогава вече се изгражда късноантичната крепост . Преди средновековния период тука има късноантична крепост и най-вероятно този надпис е свързан с нея“.
Разкопките на Калето са за период от един месец и се финансират с 30 хиляди лева от община Свищов.
Първите и единствени археологически разкопки в крепостта „Калето“ в Свищов са от 1961 година, направени от откривателя на Калояновия гроб в църквата „Св. 40 мъченици“ Въло Вълов.
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..