Първата у нас интернет платформа с пълна информация за онкологичните заболявания вече е факт. Тя се нарича ОНКОНАВИГАТОР и е разработена от лекари, неправителствени и пациентски организации.
На сайта пациентите, които се сблъскват с рака и провеждат лечение, могат да намерят актуална, подробна и най-вече достоверна и проверена информация за целия процес на диагностика и лечение на рака у нас.
„Информацията не лекува, но липсата ѝ може да ни коства много“. Под това мото сайтът ОНКОНАВИГАТОР представя уникално съдържание от подробна, подредена, проверена и не на последно място безплатна информация на достъпен език за всичко, свързано с рака, посочи председателят на Центъра за защита правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров:
„Онкологията се разви бурно през последните години. Откриха се много нови възможности и много малко хора разполагат, даже не бих казал с достатъчна, ами с много малко информация, почти нищо не знаят за онкологията, за начина за лечение на онкологичните заболявания, включително и къде могат да се лекуват, към кого могат да се обърнат, ако имат съмнения за подобно заболяване за тях или за техните близки. Предимството на това, което направихме е, че тук всичко е на едно място“.
Сайтът е подкрепен от здравното министерство и от Националната здравноосигурителна каса. Структуриран е в два големи раздела - за медицинска и за немедицинска информация. Илюстративно е показан целият път, който трябва да измине пациентът с диагноза рак, като са обяснени всички новости в лечението, административни подробности и документите, които се изискват по време на процеса, обясни Невена Манолова от Центъра за немедицинска подкрепа „Дари хелп“:
„В детайл сме разработили всички важни неща от профилактиката, от скрининга, какво поема Здравната каса, какви са възможностите, къде може да се случи това нещо. През образната диагностика, през лаборатория, всичко просто е обяснено, дори и най-новите неща - генетичните изследвания, лечението. В детайли отново са разписани всички възможни видове хирургии, възможностите на лъчелечение, видове лъчелечение, за лекарствената терапия също всичко е дадено в детайли. Също така как се прави лечебен план на един пациент, всички специалисти, които са включени, документите, които са необходими. Целият път се включва в този лечебен план. Не на последно място е лекарствената терапия, която също е огромна. Включва химиотерапия, имунотерапия, таргетна терапия всички модерни направления“.
Платформата не е комерсиална и няма да носи печалба, подчерта Деян Денев, председател на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании, която е партньор в проекта. И допълни, че сайтът предоставя напълно безплатна и общодостъпна информация за всички, които имат нужда от нея:
„Факт е, че в интернет вече има качествен източник на проверена информация, съставена от опитни хора, които постоянно работят това нещо, на български, където човек може да влезе и да провери, и да получи отговор, ако не на всички, поне на голяма част от въпросите, които ежедневно си задава всеки пациент или негов близък. Наличието на информацията превръща един пациент от уплашен и неориентиран индивид в човек, който съдейства на целия процес. И когато лекар и пациент работят заедно, резултатите са значително по-добри“.
В сайта може да се намери наръчник на пациента с полезни съвети, както и информация за храненето и диетата на онкоболния, съпътстващите лечението проблеми, нуждата от обществена подкрепа и текущите клинични изпитвания.
Медицинската онкология се развива много бързо и лекарите нямат време да обясняват на пациентите подробностите за лечението.
Сайтът е и възможност пациентите да разберат, че лекарите у нас са на много високо ниво и правят всичко необходимо за лечението, посочи онкологът д-р Росица Кръстева:
„Лекарят няма възможността всичко това да обясни на пациента и да каже - аз мога да те излекувам или това и това трябва да направиш. Информацията, която е на сайта, помага преди всичко на хората, които имат сблъсък с това заболяване, да разберат, че това, което се предлага в България, действително е толкова стойностно, толкова правилно, колкото, ако те проведат това лечение в Италия, в Германия, в САЩ, където и да било, дори смея да твърдя, че в сравнение с някои от страните ние имаме дори по-добър достъп до съвременно лечение“.
Предимството на платформата е, че говори на достъпен и разбираем за пациентите език, посочи Боряна Ботева от Сдружението за развитие на българското здравеопазване:
„Другото, което за мен е изключително ценно, тъй като много често пациентите се обръщат към нас с въпроси - какво мога да получа като лечение от Здравната каса, какво се заплаща, диспансеризация, как мога да получа решение за временна или трайна нетрудоспособност, колко дни болничен мога да ползвам. Това е нещото, което според мен липсваше до момента“.
Сайтът ще се обновява периодично с актуална информация. Ако пациентите имат въпроси, чиито отговори не откриват в съдържанието му, могат да се обадят на посочения телефон за връзка и да ги зададат.
Онконавигаторът вече работи и достъп до него има всеки български гражданин.
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..
Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..
"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..
България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития. Това коментира..
Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..
Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай". Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...
Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...
Искане за нов конвергентен доклад, бих казал без ирония - дивергентен доклад, е решение на правителството на България. Трябва да се прецени имаме..
Ляво-центристко управление, което има ляво-центристка парламентарна опозиция . Така определи политическата обстановка в страната в интервю пред БНР д-р..
Няма инициатива, няма желание от правителството в Скопие да се организира съвместно честване на нашия общ герой Гоце Делчев. Това каза пред БНР..