Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Емануела Фролошка:

За безопасната експлоатация на асансьорите отговаряме всички ние

Емануела Фролошка
Снимка: Ани Петрова

Миналата неделя вечер Боряна Нейкова отива на гости в кооперация на улица "Любен Каравелов" 16 в София. Решава да използва асансьора в сградата и засяда между етажите. Натиска паник бутона, но никой не отговаря. Използва мобилния си телефон и позвънява на посочените за аварийни случаи телефонни номера. 

Прилага ли се системата за безопасност

"Казаха, че вече не поддържат този асансьор, че са изпратили предупреждение и те вече не носят отговорност за него. Също така ми казаха, че асансьорът е опасен. След това се обадих на 112, където хората бяха много любезни и казаха, че ще изпратят екип, но междувременно асансьорът присветна и тръгна и не се наложи", разказа Боряна Нейкова пред "Хоризонт".

От фирмата, която отговаря за поддръжката, са заявили, че в тази сграда се намира инвалидна платформа, а не асансьор. 

"За нас няма нищо обезпокояващо. Аз бях дежурен и на петата минута пътувах към обекта да извадя въпросната жена", обясни служител на фирмата.

Частен асансьор?

Оказва се, че съоръжението е собственост на един от живеещите в блока и съществува споразумение с етажната собственост, че само той плаща и се грижи за него. Скоро той продал апартамента си на Любомира Миновска, която все още не се е нанесла на адреса, но "наследява" проблема със съоръжението.

"По този начин в момента аз си навлякох някаква отговорност за този асансьор. Въпреки забавянето никога не сме имали проблем с услугата. Това е платформа за инвалиди и като цяло ние сме я направили достъпна, защото има много възрастни хора в този вход. Може би по-нататък с моя съпруг ще помислим наистина за вариант асансьорът да бъде достъпен само от нашия апартамент. Не желая да ставам отговорна за засядания в асансьора и т.н. За нещо, което не стига, че го плащам, ами накрая да трябва да се разправям с всичко, свързано с него", коментира Миновска.

Когато в една сграда е монтирана платформа за придвижване между етажите, няма задължение да има разговорни устройства, става ясно още от този казус. Един от проблемите в сградата на улица "Любен Каравелов" е неплатената такса за поддържка на монтираната платформа.

Генералният проблем с безопасността на експлоатацията на асансьорите е свързан с качеството на управление на етажната собственост, смята  каза Емануела Фролошка - изпълнителен директор на Фондация "Асансьорна безопасност".

Забавената наредба

Все още се подготвя нов вариант на наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьорите. Инициативата е на специалистите и професионалистите в бранша. Поет е бил ангажимент до лятото на миналата година да се подготвят текстовете, но това все още не е изпълнено, изтъкна Фролошка. Наредбата обааче засяга тесните специалисти, които се грижат за техническата изправност на съоръженията.

"В общия контекст, говорейки за безопасността на асансьорите, зависеща от хората, които стопанисват тези съоръжения, искрено се надявам хората да проявят по-голяма отговорност към тяхната собственост, защото асансьорите са общополезно средство за придвижване между етажите. И в този смисъл са отговорност на собствениците си", подчерта Емануела Фролошка.

Темата проследете и в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08