Миналата неделя вечер Боряна Нейкова отива на гости в кооперация на улица "Любен Каравелов" 16 в София. Решава да използва асансьора в сградата и засяда между етажите. Натиска паник бутона, но никой не отговаря. Използва мобилния си телефон и позвънява на посочените за аварийни случаи телефонни номера.
Прилага ли се системата за безопасност
"Казаха, че вече не поддържат този асансьор, че са изпратили предупреждение и те вече не носят отговорност за него. Също така ми казаха, че асансьорът е опасен. След това се обадих на 112, където хората бяха много любезни и казаха, че ще изпратят екип, но междувременно асансьорът присветна и тръгна и не се наложи", разказа Боряна Нейкова пред "Хоризонт".
От фирмата, която отговаря за поддръжката, са заявили, че в тази сграда се намира инвалидна платформа, а не асансьор.
"За нас няма нищо обезпокояващо. Аз бях дежурен и на петата минута пътувах към обекта да извадя въпросната жена", обясни служител на фирмата.
Частен асансьор?
Оказва се, че съоръжението е собственост на един от живеещите в блока и съществува споразумение с етажната собственост, че само той плаща и се грижи за него. Скоро той продал апартамента си на Любомира Миновска, която все още не се е нанесла на адреса, но "наследява" проблема със съоръжението.
"По този начин в момента аз си навлякох някаква отговорност за този асансьор. Въпреки забавянето никога не сме имали проблем с услугата. Това е платформа за инвалиди и като цяло ние сме я направили достъпна, защото има много възрастни хора в този вход. Може би по-нататък с моя съпруг ще помислим наистина за вариант асансьорът да бъде достъпен само от нашия апартамент. Не желая да ставам отговорна за засядания в асансьора и т.н. За нещо, което не стига, че го плащам, ами накрая да трябва да се разправям с всичко, свързано с него", коментира Миновска.
Когато в една сграда е монтирана платформа за придвижване между етажите, няма задължение да има разговорни устройства, става ясно още от този казус. Един от проблемите в сградата на улица "Любен Каравелов" е неплатената такса за поддържка на монтираната платформа.
Генералният проблем с безопасността на експлоатацията на асансьорите е свързан с качеството на управление на етажната собственост, смята каза Емануела Фролошка - изпълнителен директор на Фондация "Асансьорна безопасност".
Забавената наредба
Все още се подготвя нов вариант на наредбата за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьорите. Инициативата е на специалистите и професионалистите в бранша. Поет е бил ангажимент до лятото на миналата година да се подготвят текстовете, но това все още не е изпълнено, изтъкна Фролошка. Наредбата обааче засяга тесните специалисти, които се грижат за техническата изправност на съоръженията.
"В общия контекст, говорейки за безопасността на асансьорите, зависеща от хората, които стопанисват тези съоръжения, искрено се надявам хората да проявят по-голяма отговорност към тяхната собственост, защото асансьорите са общополезно средство за придвижване между етажите. И в този смисъл са отговорност на собствениците си", подчерта Емануела Фролошка.
Темата проследете и в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..