Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма установени случаи на коронавирус у нас

Отрицателни са всички 19 проби, изследвани днес във ВМА

| обновено на 27.02.20 в 19:09
Проф. Венцислав Мутафчийски
Снимка: БГНЕС

Няма установени случаи на коронавирус у нас, каза председателят на Националния оперативен щаб за коронавируса - проф. Венцислав Мутафчийски пред медиите.

Отрицателни са всички 19 проби, изследвани днес във Военномедицинска академия.

Изследвани са и 17 проби от Националната референтна лаборатория на лежащо болни граждани, настанени в лечебни заведения в Бургас, Плевен, Стара Загора, Шумен, Варна, Хасково, София и Русе. Всички те са също отрицателни, съобщават от здравно министерство.

14 души, от които 4-ма чужденци - италианец, японец, португалец и египтянин, са настанени във Военномедицинска академия. Те са пристигнали от Италия. Някои от чужденците са с доста по-сериозна симптоматична картина, с пневмония.

Всички проби за вируса до сега са отрицателни. Очаква се днес да станат ясни резултатите от пробата, която вчера беше взета мъж от Велинград, завърнал се преди дни от Италия. Под карантина и наблюдение са още седем души в Пазарджик. 56-годишна жена, завърнала се от Италия, ще бъде изследвана за коронавирус.

Тя е била приета вчера след обяд в Инфекциозно отделение в Хасково с температура

Децата, които се прибраха от Италия с правителствения самолет са добре.

Проф. Мутафчийски заяви на втората редовна пресконференцията на кризисния щаб, че въпреки слуховете вчера, че може вече да има заразен с коронавирус българин, официалната информация е, че заразени с вируса в България няма.

Главният държавен инспектор доктор Ангел Кунчев прогнозира, че „няма да избегнем вноса на коронавируса". Той се аргументира с факта, че вече има първи заразени в съседните ни държави - в Хърватия има двама, в Северна Македония и в Гърция има по един – вносът на вируса е неминуем и у нас.

„Времето на опазването на границите отминава. Вноса на вируса е неминуем, говорим за въздушно-капкова инфекция. От тук нататък съсредоточаването трябва да бъде върху възможностите за приемане и лекуване на тези болни, за да намалим щетите и загубите“, каза той.

Има развита мрежа и система за проследяване на всички лица, които са потърсили лекарска помощ след завръщането си от държава с коронавирус, съобщи още главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

Анкетните карти ще могат да се попълват още в самолета или онлайн, за да се подава бърза информация към личните лекари, посочи той.

"Направихме вчера организация на летището на терминал 1, кацащите от Италия, да преминават по различен коридор от общия с оглед да няма смесване на потоците. За да улесним още повече нещата, ние ще предоставим тези анкетни карти на екипите и на връщане с полета те могат да бъдат попълвани по време на полета и ще бъдат давани от стюардесите. И допълнително днес ще тестваме една система за онлайн попълване, така че на страницата на Софийска инспекция хората да могат дори преди да тръгнат към летището да попълнят тези данни, които после само да посочат на летището и това е достатъчно. Ние имаме тази информация. Тя се предава на съответната здравна инспекция по местоживеене, за да можем ние да я предоставим на личните лекари за проконтролиране на тази домашна карантина", каза д-р Кунчев.


Във връзка със ситуацията в Европа снощи е направена видеоконферентна връзка с дирекциите на Европейската комисия - дирекция вътрешни работи, миграция, здравеопазване и европейската агенция за гранична и брегова охрана, съобщи шефа на Гранична полиция Светлан Кичиков:

"Беше наблегнато естествено на информационното обслужване на тези граждани, които идват в страната. В никакъв случай при  констатиране на лица с някакви симптоми да не бъдат връщани на съседна територия, да бъдат приемани и обслужвани от държавата".

Снощи на “Калотина“ е регистрирано лице, втори шофьор на товарен автомобил, който е бил с повишена температура и той е хоспитализиран във ВМА.

От днес пристигащите от Италия на летище София ще бъдат отцепени в отделен коридор, за да не се смесват с останалите пътници.

На брифинга имаше въпроси, свързани с притесненията на личните лекари, които не разполагат с достатъчно предпазни средства – маски и ръкавици.

По думите на участниците от щаба личните лекари трябва да намерят начин да се снабдят, тъй като снабдяването със защитно облекло от страна на държавата било съсредоточено основно към сухопътната и въздушната граница и върху спешните екипи, които евентуално ще поемат хората със симптоми.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радосвета Стаменкова: Не можем да задраскаме интернет, но можем да модерираме

Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи. 34% от подрастващите съобщават, че играят онлайн игри всеки ден . Това е един от тревожните изводи на последното проучване върху зависимостта на децата от социални мрежи. Проучването "Здравно поведение при деца в училищна възраст" изследва около 280 хил. деца на 11, 13 и 15 години в..

публикувано на 26.09.24 в 11:05

Хора с увреждания в планината: Мисия възможна

" Хората с увреждания нямат нужда от съжаление, те имат нужда да се държим с тях като равни, което е проблем в България . Не всеки го разбира. Хората като че ли малко странят, а всъщност те са толкова пълноценни хора, колкото и ние. Това, че имат някакъв двигателен проблем не ги прави по-малко хора от нас ". Това каза пред БНР Вера Асенова..

публикувано на 25.09.24 в 10:47

Росина Тодорова: Младото поколение има твърде ниска здравна култура

Хората подценяват проблемите, които замърсеният въздух създава . Това заяви пред БНР Росина Тодорова - председател на Сдружение "Жените в бизнеса и професиите - София", преди пресконференцията "На въздух: Да седнем заедно и да поговорим за профилактиката преди лечението". Темата е част от по-големия проект "Пейка за здраве"...

публикувано на 25.09.24 в 09:52
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева за такса битови отпадъци: Работата в общините продължава интензивно

Изчисляването на такса битови отпадъци на количество е краят на един дълъг процес, в който участват и държавата, и общините, и бизнесът, и организациите по оползотворяване. Това заяви пред БНР председателят на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева, след като сдружението излезе с позиция по необходимите промени в Закона за..

публикувано на 24.09.24 в 12:10
Проф. Христо Пимпирев

Подготовката за 33-ата антарктическа експедиция е в последен етап, очаква се корабът да отплава през ноември

Българският антарктически институт организира двудневен семинар, който ще се проведе на 25 и 26 септември в Ахелой. Темата е "Силни страни. Предизвикателства пред научното и логистично сътрудничество на балканските страни в полярните региони". Председателят на института проф. Христо Пимпирев подчерта пред БНР, че това е първа по рода си работна..

публикувано на 23.09.24 в 08:43
Проф. Милко Палангурски

Проф. Милко Палангурски: Българското общество е на парчета, политиците трябва да ги скрепят

" Бягството от управление означава бягство от политическа отговорност. Българското общество в момента е на парчета , има различни възгледи. Политиците трябва да скрепят тези парчета . Има моменти, в които трябва да преглътнеш егото си".  Това заяви пред БНР проф. Милко Палангурски, историк и преподавател във ВТУ в деня, когато отбелязваме 116-ата..

публикувано на 22.09.24 в 12:50

Певицата Камелия: Обществото ни се раздели на чалгаджии и културтрегери

Цялото интервю на Илия Вълков с певицата Камелия в предаването "РадиоТочка" чуйте в звуковия файл.

публикувано на 20.09.24 в 18:16