Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Гешев: Приватизацията в голямата си част беше криминален процес

Нямам амбиции в сферата на политиката, заяви главният прокурор

Иван Гешев
Снимка: БНР

"Приватизацията в голямата си част беше криминален процес". Това каза пред БНР главният прокурор Иван Гешев и добави:

"Чакам в близките дни първата порция от държавни структури и предприятия - 100 на брой. Едни от водещите са "Кремиковци" и "Бобов дол", това са приватизационните сделки с най-големи активи".

По думите му, за да може да се прецени давността на всяка приватизационна сделка, трябва да се разгледа всеки отделен случай. Гешев заяви, че прокуратурата ще си свърши работата по действащия закон, а политиците трябва да свършат своята работа:

"Надявам се да направят всичко възможно, в рамките на своята компетентност - като част от законодателната власт, за да отвържат ръцете на прокуратурата, за да може да направи пълни, цялостни и компетентни разследвания, които да дадат на българските граждани справедливост".

"От този криминален процес получиха активи и пари много широк кръг от български граждани, които сега имат интерес да се запазят нещата каквито са до момента. И затова се развива тезата, че за трети път се прави проверка на приватизацията, че е изтекла давността, ама няма смисъл", коментира той.

Разследването на приватизационния процес ще върне в обществото чувството за справедливост, заяви обвинител номер едно и добави, че има и неща, които не могат да бъдат възстановени:

"Надеждата ми е, че при обективен анализ на целия приватизационен процес ще направим всичко възможно да възстановим това чувство за справедливост в много по-голям обем, отколкото е в момента".

Гешев посочи, че втората част от работата на прокуратурата ще е да се анализира дали е имало вече прокурорски проверки по тези сделки през годините: "И ще установим, ако е имало нарушения от страна на колегите".

Къщата в Барселона

"Случаят е предмет на проверка. Знам от колегите, че е изискана информация от Испанските власти по линия на международното полицейско сътрудничество. Едва ли мога да ви кажа в реално време всичко, каквото се прави", заяви главният прокурор и уточни, че така биха постъпили и в други случаи: "По всяка друга преписка и по всяко друго производство, няма да има компромис - ще се работи по еднакъв начин". Гешев заяви, че ще се снемат обяснения и от премиера Бойко Борисов, като е възможно да бъде търсена и банкова информация.

Консултациите за промени в Конституцията

За консултациите за промени в Конституцията, провеждани от президента Румен Радев,  главният прокурор заяви, че не разбира смисъла им и даде пример, каква реакция би се появила, ако самият той започне консултации, примерно, за промени в Закона за адвокатурата: "Всички ще скочат и ще започнат едни писма до Европейската комисия как съм привърженик на Ленин, Сталин, Хитлер и какво ли още не".

Според него същите хора, които описва, биха желали да се сложи намордник на прокуратурата, за да е безопасна за хората, стоящи зад тях:

"Видимо е кои хора прокарват тези интереси, от кои НПО се финансират и на кого са адвокати".

За Васил Божков

Това зависи от ОАЕ, не от българската прокуратура, категоричен беше Гешев. 

По думите на главния прокурор целите на прокуратурата са противодействие на корупцията и битовата престъпност.

Аз съм български ястреб, заяви Иван Гешев във връзка, че е определян като "американски ястреб" и добави, че го интересуват българските национални интереси. "Ние сме част от един геополитически блок и трябва да защитаваме интересите си в рамките на този блок", уточни той.

По думите му определението "тримата големи", в което вече е включен и той, заедно с премиера и президента, не го ласкае, защото главният прокурор не е политик:

"Политиците определят своите действия на базата на това как ще ги преценят избирателите, те живеят с мисълта, че трябва да бъдат избрани. Аз имам 7-годишен мандат и трябва да свърша определена работа". Гешев заяви, че не е част от елита и номенклатурата, а е част от обикновените граждани. 

"Нямам амбиции в сферата на политиката. Нямам афинитет към това да говоря едно, а да правя друго", категорично отговори Иван Гешев на въпрос дали след 7 години ще опита да влезе в политиката.

"Прокуратурата не мрази богатите хора, те трябва да си плащат данъците", коментира Гешев и заяви, че еднакъв ще бъде подходът към богатите бизнесмени и към "тези, които крадат от бабите по селата". Според главния прокурор голяма част от богатите хора в България са натрупали парите си по криминален начин.

Иван Гешев беше категоричен, че няма кой да му се обади и да му каже какво да прави или да не прави.

В предаването "12+3" главният прокурор заяви, че ще бъдат правени системни проверки за разпространение на наркотици около училища и детски заведения.

Интервюто на Петър Волгин с Иван Гешев можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17