„Към днешна дата наблюдаваме огромно посещение на планините, което вероятно е нормално с оглед на това, че хората се затворени в домовете си“, коментира пред БНР Емил Нешев, директор на Планинската спасителна служба.
Какво трябва да знаем, ако тръгнем на индивидуален преход?
Планинската спасителна служба отправя препоръки на сайта си. Емил Нешев акцентира върху доброто планиране, което може да ни помогне да избегнем инциденти. По думите му, към планината следва да подхождаме с респект.
От значение са техническата трудност на маршрутите и метеорологичните условия в планината. Да не забравяме да съобразим по-късия ден през този сезон и да сме екипирани подходящо са други условия за безопасно пребиваване в зимната планина.
Емил Нешев определи интереса към безплатното приложение на ПСС като умерен и отбеляза, че е необходимо е то да се популяризира повече, за да могат бедстващите в планината по-лесно да подават координатите си в случай на нужда.
Почитателите на зимата в планината трябва да умеят да разпознават признаци за лавинна опасност, затова по време на тези лекции се акцентира върху метеорологичната обстановка, особеностите на снежната покривка, релефа на терена, защото за задвижването си лавините се нуждаят от наклон, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ Момчил Панайотов, лектор по лавинна безопасност и председател на Българската асоциация по ски - свободен и екстремен стил.
Отивайки в планината с нагласата да прекарат добре, хората отслабват своята бдителност за опасности и пренебрегват очевидни признаци, изтъкна Панайотов.
„Не на последно място планината предлага много възможни обрати на събитията – тръгваш с една нагласа, изведнъж се оказва, че времето се променя рязко, нещо се променя в снега, което не е очаквано, и понякога, ако човек не успее да го забележи това навреме и не може да реагира адекватно в правилния момент, може да се стигне до инцидент. Независимо, че усещаш, че нещата са лоши и се опитваш да ги предотвратиш – ефектът на доминото.“
Още детайли за безопасността в зимната планина чуйте в звуковите файлове.Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...