„2008 г. купихме къщата от наследниците на капитана на далечни плавания Валентин Панайотов, който я беше купил от наследниците на дядо Петър каменаря. Когато купихме тая къща, за нас беше много важно да запазим тоя дух, на тия хора, на практика всеки, живеейки в нея, е оставил по нещо от себе си“, споделя пред БНР Бойко Цвятков.
„Вярваме в традицията, в семейството“, описва семейния портрет той.
Затова се събрали три поколения мъже, за да разширят и довършат къщата, след като придобили имота.
„Както е било и стотици години назад – къщите са се строели от всички мъже, това е било общо дело. Един дом, едно огнище се изграждат трудно и носят духа на всички поколения, които живеят в тази къща и са живели.“
В ателието на Миглена в къщата има тъкачен стан.
„Занаятът е познат в нашите семейства. Това вече е замиращ занаят. Имам спомен от баба ми като знания, но информацията, която съм натрупала, си е от учебния ми процес. Реших, че е нещо важно, което може да бъде запазено за бъдещите поколения“, разказва тя.
„Правенето с ръце, създаването на неща, които са одухотворени от създателя, дават много повече уют и смисъл на ежедневието ни“, вярва Миглена. Затова изтъкали и „черга от спомени“, която носи духа на нейната прабаба, навремето събирала парцалчетата, които, запазени до днес, носели дори мириса на нейния сапун.
Миглена рисува върху стъкло, приготвя лютеница и сладко от сини сливи. Тя е преподавател.
Семейство Цвяткови имат малко пчелно стопанство в двора. Отглеждането на пчели е главно дело на Миглена. „Аз помагам, но не можах да навляза толкова в тази философия“, признава Бойко и допълва, че това е единственото насекомо, което е опитомено от човека, а техният мед е събрал цветовете на планината.
„За нас е много важно отношението ни към хранителните продукти, към храната като цяло. Имаме кетърингов бизнес. За съжаление пандемията тотално го унищожи, целият ни бранш е поставен в ситуация на оцеляване. На практика много от нас са приключили тази игра, скоро това ще излезе като статистика“, пояснява още Бойко Цвятков.
„Огромно изпитание за всички, за цялата ни страна. Всички сме по някакъв начин разпънати на кръста от това голямо сътресение, което ни застигна“, казва още той.
„Ние не сме хора, които се оплакваме от трудностите. Ние сме смирени хора, които следват своя път“, изтъква Миглена Цвяткова.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Фейсбук - Къщата с ореха
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..