Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масови протести срещу комунистическото управление в Куба

Антиправителствен протест в Хавана, Куба, 11 юли 2021 г.
Снимка: Ройтерс

В неделя в Куба се проведоха едни от най-масовите протести срещу комунистическото управление за последните няколко години. Сред причините бяха недостига на хранителни продукти, високите цени и спиранията на тока. В понеделник и вторник големи контингенти от полицаи патрулираха в столицата Хавана.

Последната голяма обществена проява на недоволство по икономически причини се състоя преди почти 30 години - през 1994 г. Сега обаче Куба преминава през най-лошата си икономическа криза от десетилетия след американските санкции, наложени от администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп. И през почивните дни няколко хиляди души се събраха в различни части на странатаи скандираха „Свобода”, „Достатъчно” и „Обединение”. При преминаването си през голям булевард в Хавана те бяха аплодирани от хора по балконите.

„Родината и Животът, долу диктатурата, долу Кастро, долу комунистическите кучета!”, разпалено викаше протестиращ.

Протести в подкрепа на недоволните кубинци имаше в квартала „Малката Хавана” - епицентър на кубинската култура в Маямии пред кубинското консулство в Барселона. В Аржентина и Мексико се проведоха демонстрации против и в подкрепа на управляващите в Хавана. Вижданията на антиправителствените активисти са споделяни и от президента на Бразилия Жаир Болсонаро и певиците от кубински произход Глория Естефан и Камила Кабейо.

На протеста в Хавана в неделя се събра и група в подкрепа на правителството, които отвърнаха на недоволните с лозунги в подкрепа на покойния президент Фидел Кастро и Революцията, като например „Каквото и да ни струва, Фидел” и „Родината или Смърт”:

„Протестиращите са 40 човека без идеология, нямат нищо, и те са срещу кубинците. Никога няма да се откажем от Революцията, никога!”, казаха защитниците на управляващите.

Според президента на Куба Мигел Диас Канел демонстрациите са подклаждани през социалните медии от кубинци, живеещи в Съединените щати.

„Антиправителствените демонстранти вече получиха отговора, който заслужават и ще продължат да получават заслуженото, както стана във Венецуела”, категоричен беше държавният глава на Куба.

Според Белия дом обаче недоволството е възникнало спонтанно, а президентът Джо Байдън изрази подкрепата на Съединените щати за кубинците, отстояващи правата си:

Кубинският народ настоява за свободата си пред един авторитарен режим. Призоваваме правителството на Куба да се въздържа от насилие или опити да заглуши гласовете на хората от Куба”, бяха думите на американския президент.

Властите в Куба изглеждат твърдо решени да обезсилят недоволството - съобщава се за прекъсвания в интернет връзката и блокиране на „Фейсбук”, „WhatsApp” и „Instagram”, което се тълкува и като опит да се попречи на протестиращите да комуникират помежду си. Ситуацията най-добре се обобщава от Vox populi:

Става невъзможно да се живее тук. Не знам дали би могло да се стигне отново до безредици, но в момента Хавана е военизирана. За човека, за който най-малко подозираш, че е такъв, се оказва полицай. Не знам, но кубинците губят страха си. Може и недоволството да продължи”.

„Знаем, че в Куба всеки надига глас - някои в подкрепа на правителството, други в подкрепа на други лоши неща, но не трябва да е така. Това, което се случва, не е от полза за никого, защото всички трябва да се борим за мира - от него имаме нужда”.

"Много е сложно да се прецени кой какъв е и защо е. Пред Капитолия в неделя имаше огромна тълпа от хора, но една част от тях бяха за правителството, други бяха против. Като казвам - за правителството по-скоро хората скандират за революцията", каза за БНР Къдринка Къдринова, заместник-председател на Сдружението на испано-говорещите журналисти.

По думите ѝ Куба е тласкана умишлено към задушаване.

"Затова постоянно се говори през последните три години, откакто бяха въведени санкции през 2018 от Доналд Тръпм".

Според нея за кубинците е въпрос на живот и смърт да се премахнат последните санкции. Тя коментира, че на кубинците им идва в повече да търпят икономическия натиск, в който трябва да оцеляват.

"В момента има огромна спекулация за това, че се придава политически контекст на това притеснение, което има в голяма част от кубинците, това го казва и кубинското ръководство. Ние ще чуем всеки човек, който действително е разтревожен, защото има за какво. Действително нещата са тежки в страната, но по никакъв начин няма да допуснем да се извращава и да се спекулира с това, че кубинския народ е изригнал срещу управлението", допълни в предаването "Хоризонт до обед" Къдринова.

Акция в подкрепа на властта в Хавана, 12 юли 2021 г.    Снимка: Ройтерс

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32