Поръчката, обявена от Регионалния исторически музей - София, е на финалната права.
Архитектите оспорват възлагането на реставрация на сграда - паметник на културата на инженеринг, каквато е процедурата по заданието. От Камарата на архитектите настояват за реставрацията на обекта първо да се проведе самостоятелна процедура за възлагане на проектирането, а едва след като бъдат изработени, одобрени и съгласувани инвестиционните проекти, да бъде възложено и строителството.
Процедура се обявява за четвърти път, като на това обявяване не се прилага никакъв идеен проект, въпреки наличието на съгласуван такъв, уточни пред БНР арх. Константин Пеев, заместник-председател на Камарата на архитектите. Той е и проектант на идейния проект за реставрация на Банята в Овча купел, който е изготвен през 2016 г. и е бил одобрен от Министерството на културата.
По думите му това означава, че спечелилилият ще може да си направи съвсем нов, различен от този проект, който тепърва ще трябва да се съгласува отново с Министерството на културата.
„Подобно нещо се случи с Банята в Банкя.“
Предишните три обществени поръчки са прекратени поради несъответствия, включително липса на одобрение от Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) на задание и виза за проектиране и идеен проект, както и липсата на яснота кои разходи са за сметка на европрограмата и кои - за сметка на общинския бюджет, а също и поради неизяснени авторски права.
Такива сложни сгради, които са в списъка на недвижимите културни ценности от местно значение, не е добре да се изпълняват на инженеринг, категоричен е Константин Пеев.
При инженеринга водещ е изпълнителят, а при всеки бизнес се търси максималната финансова изгода, поясни той.
„По този начин проектът се оптимизира в определена посока, като съдържанието на идеята доста често остава назад.“
Столичният общински съвет е гласувал бюджет за обновяване, адаптация и реставрация на Банята в размер на около 8 милиона лева. Част от средствата за минералната баня в Овча купел – 3 милиона лева, идват по програма за върхови научни постижения и трябва да се усвоят до края на идната година, тоест при забавяне на процедурата могат и да бъдат загубени.
В София допреди 15 години е имало около 12 обществени бани, сега са останали шест, алармира архитектът.
„Баня „Мадара“ е офис на охранителна фирма. Баня „Ситняково“ стана фитнес център. Баня „Три кладенци“ беше разрушена. Баня „Подуяне“ зад Театър „София“ не знам в какво положение е.“
Според арх. Пеев подобни сгради, разполагащи с минерална вода, могат да се използват за профилактика в здравеопазването.
„Тъй като по никакъв друг начин те не могат да бъдат ефективно финансирани.“
Ние като възложител имаме своите аргументи против тези на Камарата на архитектите, посочи пред БНР доц. д-р Венета Ханджийска-Янкулова, директор на Регионалния исторически музей – София, който обяви обществената поръчка за сградата на банята в Овча купел.
Според Янкулова обществената поръчка е така структурирана, че задава много сериозни условия на проектантския екип, което е гаранция за качествено проектиране и изпълнение.
След полунощ ще стане ясно колко са кандидатите по обявената обществена поръчка.
Антикорупционният фонд призовава за прекратяване на обществената поръчка за адаптация на Баня „Овча купел“ в научен център поради множество нарушения.
„Призоваваме за прекратяване на текущата, четвърта по ред обществена поръчка, като незаконосъобразна и нарушаваща основни принципи на Закона за обществените поръчки, Закона за културното наследство, Закона за устройство на територията и международните актове за опазване на културно наследство“, заявяват от Антикорупционния фонд.
В сигнал, изпратен до Софийска община, министъра на културата, НИНКН и други отговорни институции, експертите на АКФ констатират множество сериозни нарушения, най-важните от които са недопустима намеса в режима на опазване на сградата, сериозни разминавания в процеса на инвестиционно планиране и подготовка на обществените поръчки, както и съществени нарушения на Закона за обществените поръчки.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
147 години след героичната гибел на Таньо Стоянов и неговата чета, утре от Тутракан ще потегли юбилейното 40-о издание на националния поход "По стъпките на Таньо войвода". Финалът е на 2-ри юни – на Керчан баир край село Априлово, където е загинал войводата. С преглед на маршовата и строева песен още днес започна подготовката на..
В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..
Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..
Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..
Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..
В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..
Сияна Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..