В романа „Заговорът“ главните герои са психолог, министър, кмет, журналист, олигарх – все герои, които с историите и терзанията си, с личните им болки, стремежи и житейски обрати гарантират динамика на повествованието, сподели в "Преди всички" авторът Елена Чамуркова:
„Тези герои са измислени от мен. Сюжетът е напълно измислен, нямам прототипи, но в същото време те са някак си са събирателни образи на всичко онова, което ни заобикаля. В този смисъл романът е панорамна снимка на обществото, такова каквото е.
Георг, главният ми герой, е много интересен човек. Поставям го в нетипична ситуация и от там нататък вече следва неговото развитие. Той търси щастието, търси комерса, успеха, търси безсмъртието. Нещо много важно – той е безродник, а това е тип характер. Има такива хора, които са точно като него, преуспели, сбъднали са, ако не американската, то поне българската мечта.
Той е събирателен образ на един българин, който е успял, който е избягал панически от дома си, оставил е в детството си много тежки травми. Той е драматичен герой, защото е мотиватор, психолог, печели “луди“ пари, има клиенти от целия свят, а в същото време страда от паник атаки“.
Темата за властта е сред любимите на великотърновката Елена Чамуркова, както в научната сфера на политологията, където тя работи, така и в трите ѝ романа – „Обществена поръчка“, „Изнудвачът“ и последния „Заговорът“:
„Много ме вълнува как един човек, упражнявайки властта, може да ѝ устои, така че да я упражнява за всички нас, за общото благо, а не за тесните приятелски кръгове и как тази власт понякога може толкова да го деформира и да го откъсне от земята. За съжаление имаме политици от всякакъв спектър в такива образи“.
Вярна на стила си на писане, Елена Чамуркова разказва в най-новия си роман истории за моментите на катарзис и промяна, за демоните в душите и битието ни, за проиграните шансове, за осъзнаването и за любовта, но и за отчуждението, предразсъдъците, самотата и лицемерието, за промените, породени от пандемията:
„Повечето хора попадат в някакви ситуации, борят се за добро или лошо, има ги и двете, и ги постигат в крайна сметка...
Такава е новата реалност и ще свикваме с нея. Много вярна, тъжна и болезнено откровена диагноза на цялото ни общество. Въпросът е ние да попречим тя така да ни превземе, така да ни уплаши, така да ни подчини на себе си, че да ни обезличи“, предупреждава още авторката пред БНР.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...