То се намира в живописния каньон на Черни Лом, на около 40 километра от Русе.
Природната красота и новите туристически маршрути за скално катерене го направиха атрактивно в последните години.
„Пепелина е много силно енергийно място, за пребиваване, за живеене. Още когато имаше вестник „Работническо дело“, в него имаше статия как въздухът в Пепелина е най-близкият до въздуха във Велинград“, разказва пред БНР кметският наместник Георги Корчев.
Той пояснява, че къща в Пепелина не можеш да си купиш, тъй като много русенци предпочитат селото за почивните си дни. Да, но постоянните жители с право на глас се събират в една кола.
„На всички избори дотук винаги е имало 4-5 човека, които са подавали заявления по настоящ адрес да гласуват в избирателната секция, която вече я няма в Пепелина.“
Корчев има спомени за времената, в които селото е било по-многолюдно. Било известно с това, че по радиоточката обявяват края на изборния ден още в 8.30 сутринта при гласували 100% от гласоподавателите.
„Беше хем като виц, но в същото време чистата истина“, казва Георги Корчев.
Всъщност в Пепелина изборният туризъм е съвсем легален.
Ако тръгнете за това приказно село, сгушено сред скалите на Поломието, трябва внимателно да следите указателните табели. Приложенията за навигация не работят.
Селото е на махали. Те се образували, когато след голямо наводнение хората се населили по високите части. Във всяка махала обхват имат различни gsm оператори.
„Има църква, офис на кметския наместник и в общи линии е това. Няма магазин, няма аптека, няма кръчма, няма читалище, няма библиотека. Няма магарета, има няколко кози, няколко кокошки“, описва селото Корчев.
Според него най-големият проблем е, че хората се връщат трудно на село, защото все повече свикват с модерния начин на живот.
Искали да пуснат интернет, но работата отишла в девета глуха по думите на кметския наместник.
Може да са малко гласоподавателите в Пепелина, както се казва - един файтон хора, но са стриктни и не пропускат избори. Такава е 76-годишната Величка Великова.
„Винаги съм ходила на изборите, защото младите мислят, че всичко е така, по вода отгоре, ама не е така.“
Три избора за тази година са много, смята тя.
„Защо стана ли? Защото всички се бият за пари. Ей това е всичката работа.“
Четирима са сигурните, които ще тръгнат към съседното Широково, за да гласуват и този път. От избраниците искат едно – да живеят с болките на хората.
„Да идва край тях поне един път в годината, да си кажем какво има, що има.“
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..