Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Организацията "За земята" организира състезанието „В крак с климата“ за тийнейджъри

Има предизвикателство за по-ученолюбивите, които искат да бъдат и комуникатори, и учени

Снимка: БГНЕС

"По-добро бъдеще можем да изградим само на основата на устойчив етичен начин на живот, при който няма експлоатация на хората и природата“, каза за БНР Евгения Ташева от организацията „За Земята“.

Организацията "За земята" организира състезанието „В крак с климата“. Целта е да предизвика тийнейджъри да предложат и да приложат в своето ежедневие природощадящи и социално отговорни действия за приспособяване към климатичните промени.

„Те специално имат интересно предизвикателство - в училище да се потърси начин да се намали образуването на отпадъци и то като колективен проект. А ако някой иска индивидуално да се занимава с отпадъци може да си направи опит вкъщи“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Евгения Ташева.

Голямата награда от конкурса е соларна инсталация за зареждане на мобилни устройства, която може да бъде поставена в училището, което ще спечели наградата. Има и други над 200 природосъобразни награди.

„Предвидили сме различни, разнообразни начини, по които тийнейджърите могат да пращат своите идеи, защото сме предвидили само фотоформат, видеоформат, текстови формат. Ако някой иска да направи танц също може да го направи и да го покаже в предизвикателството футурист, което предизвиква хората да си помислят какъв би бил света през 2050 година и да го изразят в каквато форма желаят. Също така имаме интересно предизвикателство, което да покаже санирането у нас – красиво ли е, странно ли е, интересно ли е, има ли куриози - със снимки. Различните шарени блокове в цялата страна ще са много интересни, наредени като мозайка. Имаме предизвикателство за по-ученолюбивите или тези, които искат да бъдат и комуникатори, и учени. То се нарича „Разбираема наука“ и в него предизвикателството е да прочетат една научна статия от платформата „Климатека“ или от сайта на организацията „За Земята“ и да я преразкажат в кратко видео по начин, който би бил разбираем за техните връстници“.

Срокът за кандидатстване е до 22 март. Материали могат да изпращат младежи на възраст от 15 до 19 години. Ако имате въпроси можете да ги зададете на ecohub@ecohub.bg.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05