"С помощта на неутрони, които маркираме възбуждаме ядрата, които излъчват гама кванти. Ние регистрираме тези гама кванти и тъй ката методът е чувствителен, състава също и за изотопния състав на субстанцията, която се изследва, той намира голямо приложение. В следващата година подготвяме мобилна установка за изследване на въглерода в почвата, за да се определи плодородието", каза за БНР доцент Иван Русков.
"Науката с Русия няма проблем, проблемът е с Украйна, тъй като ние с Украйна имахме голямо сътрудничество с техните заводи за производство на кристали, от които се правят детектори на гама кванти. И сега вместо да ги купуваме от тях, ние трябва да ги купуваме от други фирми - американски, шведски, японски и китайски", допълни доцент Иван Русков.
Лъчезар Георгиев, директор на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН коментира:.
"Той се развива в Русия. Ние не сме засегнати от тази война, въпреки че не е далеч от нас. С малки изключения хората, които имаха научни контакти с Украйна, те са засегнати и също така тези, които имаха проекти с Обединения институт за ядрени изследвания в Дубна, в Русия, там има затруднение, тъй като командировките не са препоръчителни от съображения за сигурност".
Лъчезар Георгиев каза, че сега затрудненията с проектите с Русия се преодоляват като се пренасочват усилия към сътрудничество с европейските - като програми на Европейският център за ядрени изследвания ЦЕРН. Българският ядрен институт участва и в изграждането на експерименталния термоядрен реактор – ТОКАМАК – във Франция. Но според Лъчезар Георгиев българската наука има по-големи проблеми от затруднените проекти заради войната и високата цена на консумативите за изследванията.
"По-големият проблем е финансирането на науката, не точно това, че има война. Моделът на финансиране има пропуски и те не са от сега, а са от последните 30-40 години. Все повече се залага на проекти за финансиране и по-малко на институционалното финансиране. Не е добре, защото, за да участваш в проекти трябва да имаш подготвени кадри, но, за да имаш подготвени кадри трябва да имаш финансиране за образованието им и израстването им в научна среда", допълни Лъчезар Георгиев.
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..