Във врачанското село Бързина времето никога не бърза, а дори напротив. Това правило важи с пълна сила за Петър Петров, за когото да уловиш времето не е невъзможно. Той разполага с колекция от 800 часовника, всеки от които поправен и съживен от неговите ръце. Въпреки сериозния брой, на Петър му отнема едва 10-ина години да ги събере.
"Последно бяха 700, но това беше миналата година, а сега имам много повече. Нямам място вече къде да ги слагам и трупам в щайги, в шкафове. Много са, много са, сигурно 800 вече. Джобни, стенни, будилници и повечето са стари... Едни мои братовчеди ми подариха няколко часовника, после аз си купих няколко и така започнах да колекционирам. Гледам по сайтовете, по битаците и леко-полека се задълбочих в тази работа. Купувам си неработещи, за реставрация, защото са по-евтини и аз си ги ремонтирам, лакирам и така до ден днешен", разказа за Радио Видин Петър Петров.
Сред най-специалните часовници са такива с над 100-годишна история, направени още преди Освобождението, обяснява Петър.
"Имам от 1800-а, 1900-а година, на 120-130 години. Имам няколко от "турско време" така да се каже, още от преди Освобождението."
Колекционирането на часовници се оказва хоби не само на Петър, но и на съпругата му Галя Петрова. За учителката всеки един механизъм е неразделна част от семейството, а любовта към измерващите времето уреди- начин на живот.
"При нас направо е уникално, направо е музей. Всеки един часовник е като член от семейството. Той ги е събирал толкова години, така се вживява в тях, ние живеем с тях. Както аз си познавам децата в училище, така той си познава часовника кой бие. Познава и ги разпознава. Дори някой да ги размести, ще знае на кой му е сменено мястото. Много го подкрепям и за него тази подкрепа е много важна. Толкова много хора му се обаждат, защото имат стари часовници, продали къщи, домове, не искат да бъдат на боклука, а се свързват с него и му ги подаряват, защото той ще ги съживи, ще им вдъхне живот."
В колекцията на Петър е и първият български кварцов часовник, правен в Правец, има и часовник от танк, будилници от Англия, Германия, Франция и Италия. Но най-любим за него остава механизмът с лунния календар, подарък от съпругата му.
Колекцията си никога няма да продаде, категоричен е той, дори иска да я увеличи. А всеки, който има в дома си стар часовник, макар и неработещ, може да го потърси. Той ще го поправи и ще му даде още време. Защото в Бързина времето никога не бърза.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..