Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Борисов: От малък си усещах, че точно тази мечта - археолог, ще се сбъдне

Младеж с увреждания сбъдна мечтата си: ще учи археология

Той ще учи редовно и дистанционно, Великотърновският университет поема семестриалните му такси

| Репортаж
Радослав Борисов е щастлив да покаже студентската си книжка
Снимка: Здравка Маслянкова

Тежко болен младеж от Велико Търново сбъдна мечтата си да учи археология. Дни след 20-ия си рожден ден Радослав Борисов получи своята студентска книжка от Великотърновския университет за мечтаната специалност. Ради ще следва четири години археология дистанционно в редовна форма на обучение, а университетът поема напълно семестриалните му такси.   

За Ради БНР е разказвало в свои репортажи за „Българската Коледа“, за битките на семейството му да събере непосилната сума за подходяща инвалидна количка, за проблемите младежът да се яви на матура, за да завърши средното си образование като счетоводител.  

Радослав Борисов страда от прогресивна мускулна дистрофия и е със 100% инвалидност, но винаги е мечтал за археологията. 

Археология съм решил още преди първи клас, заради един филм с динозаври и маймуни и от там ми хареса. Като цяло историята ме вълнува, не само за динозаврите, но и за хората, как са произлезли и накъде отиват“. 

Миналата година Ради не успя да се яви на матурата, защото здравословното му състояние не позволява да бъде 4 часа в класната стая за държавните зрелостни изпити. Последва журналистическа намеса и решение на Просветното министерство на следващата година младежът да се яви на матурите, като изпитната комисия го посети в дома му. Дойде времето за новите матури. 

„Един път бях скъсан. Вторият път успях. С много добър взех матурата и сега на 2 октомври дойдоха от университета четирима студенти и преподавателят. Донесоха ми студентската книжка, книга, тениска и грамота. Казаха от университета, че ще бъде онлайн, дистанционно обучение, за което малко се притеснявам как ще стане, но те ще кажат. Имам желания да започна, защото има много здрави деца, които нямат хъс да започнат в университет и едва са влезли. Аз имам хъс, не е да нямам“, казва Ради. 

Радослав Борисов е записан редовна форма на обучение в специалността „Археология“ във Великотърновския университет. Още миналата година, когато се разбра, че има проблеми с явяването на матурите, от университета се свързали с майката на Ради - Светла Цанева:  

„Кандидатстването, след като правихме репортажа, когато не ни допуснаха да се явяваме на матура, се обадиха от университета и поддържахме постоянна връзка с преподавателя. После той се обади и каза, че са запазили място на Ради и като вземе матурата веднага да подава документите и вече е студент. Попитах за студентските такси и преподавателят каза, че университетът поема всичко. Страшно много им благодарим, тъй като поддръжката на Ради и за апарати е много скъпа. Страшно много им благодаря, че ще ни „ударят“ едно рамо и то не малко, това са четири години“. 

Археологията е трудна специалност, но Ради е обнадежден, че ще се справи. 

„Оптимистично настроен съм, защото ми идва отвътре. Няма за какво да се притеснявам. Каквото стане, стане. Много студенти ги късат и после пак минават същите изпити. Така че няма от какво да се притеснявам. Аз от малък си усещах, че точно тази мечта, археолог, ще се сбъдне. Това си го знаех“. 

Заболяването на Радослав Борисов е нелечимо, той е на поддържаща терапия, разказва майката Светла Цанева: 

„Засега с лекарства му поддържам имунната система да е стабилен. Пазя го по-рядко да се разболява и поддържам положението. Само напред и нагоре, така трябва да бъде. Много благодаря!“ 

20-годишният Ради, вече студент по археология, си има рецепта за живота, а основната съставка в нея е борбеност. И се обръща към другите хора като него: 

„Да не се отказват, както аз го направих. Казах си – за какво да се жалваш, за какво да се чувстваш, че си виновен? Не си виновен. Така се е случило. Продължавай напред, после цял живот ще те е яд, че не си учил. Казвам на всички с моята болест и не могат да ходят или каквато и друга болест да е - да не се отказват, да не се предават и всичко ще се сбъдне, ако вярват в себе си и успяват“. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34