Повече от 7 години Мартин Мартинов, собственик на ресторант в централната част на София, храни през шестте студени месеца бездомни, безпарични, отритнати от обществото хора.
Инициативата му "Подай ръка" се е трансформирала във фондация, чрез която той приема помощ - пакетирана храна, от хора, желаещи да станат съпричастни.
Тази есен е бил гост на четвъртокласници от столично училище, на които е разказал за хората, които подпомага, за това как да помагаш на ближния в ежедневието, отговарял е на въпросите им. Мартин не приема пари и е отворен към всеки, готов да дари храна, за да може всеки ден нуждаещите се да получат топло ядене.
"Инициативата и ресторанта са от 9 години вече действащи, в началото направих флаери с текст - адреса на мястото, където може всеки нуждаещ се да получи топла храна. Аз и мои познати раздавахме тези флаери.
Трябваше пет месеца да върви тази помощ за хората - от ноември до март, но това никога не се случи, защото има твърде много бездомни, а по време на пандемията изобщо не съм спирал да работя, разказа за БНР Мартинов, който е бил номиниран 2020 година за Будител на годината. Затова раздаването на храна започва от 4 ноември.
За жалост и тази година разбрах, че няколко души са починали, сподели още Мартин.
Мартинов приема само готови продукти и се отчита какво е приел от хората, това го прави чрез видеа, на които се вижда, че нуждаещите се хранят. За съжаление, българинът много се промени, допълни Мартинов.
"На Деня на Християнското семейство бях поканен пред четвъртокласници, за да си поговорят за доброто и образованието в днешно време, като казал на децата, че могат за Коледа да дарят по две мандарини за бездомните, които той храни, допълни Мартин Мартинов.
"Винаги ме е радвало, когато помагам, още преди да започна с кампанията, а сега знам, че те ме чакат и знаят, че ще дойда, независимо какво ми е.
Така се чувствам нужен и спокоен, когато вечер се прибера, независимо, че само с храна съм им помогнал, това мога да направя засега за тях, засега не мога да им построя дом, където да се приберат, каза още за БНР Мартинов.
Мартинов посочи, че хората изглеждат добре, защото три пъти в седмица им раздава и дрехи, това го уточнява за онези, които го критикуват в социалните мрежи..
И пита: " Кой човек, който има - ще стои един час в дъжда, за да вземе кутийка топла храна?"
Още по темата в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..