Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

94 семейства от Бело поле още чакат помощ от държавата

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Девет месеца след опустошителната градушка- през август 2010 година, 94 семейства от видинското село Бело поле все още чакат помощ от държавата, за да сменят счупените керемиди на покривите на домовете си. "Има още непокрити къщи. Безработицата в селото е огромна. Започнаха и кражбите", заяви за РАДИО ВИДИН кметът Васил Иванов.

За голямата безработица разбираме и сами- всеки ден хората се събират пред сградата на Общината, за да питат за някаква работа. Ежедневието им е монотонно, хлябът им е на вересия, а разговорите с приятелите на пейките в парка на черквата са за това кой как оцелява и какви поразии е направил снощният вятър.

Пет искания за отпускане на средства са отправени от кмета на община Ружинци Венцислав Ванков. "За първите 202 къщи, за които има представени нотариални актове, от междуведомствената комисия към МС отпуснаха 276 984 хиляди лева", каза Ванков. По думите му парите са за материали- керемиди и летви. Но понеже в България нещата се случват бавно, след тримесечно чакане, пострадалите сами са закупили необходимото за ремонт. "Сега чакаме да ни бъде разрешено отпускането на пари, с които да бъдат възстановени вече похарчените за материали", сподели общинският кмет.

Следват искания за общинските имоти и за още 94 къщи, които нямат нотариални актове. Предложението на Венцислав Ванков до междуведомствената комисия към МС е на всички пострадали семейства да се отпусне помощ от по 500 лева. До днес хората все още чакат. А докато чакат, копривата и щавляка пораснаха и вече закриват купчините от строшени керемиди, които стоят до къщите в Бело поле.

Хората се питат дали бедствието не ги е сполетяло, защото камбаната на черквата "Вознесение Господне" е била открадната дни преди градушката. "Вместо камбанен звън, за пожари и погребения в селото пускат сирените", сподели Венцислав Ванков.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаква ли ни водна криза и това лято

Тази година още през юни се наблюдава засушаване и високи температури.  Заради сушата миналото лято на воден режим за две- три седмици са били хората от мездренското село Лютиброд. Градини не се поливаха, всичко беше изсъхнало, спомня си кметът Елена Коцева : "Всяко лято има проблем, но за по много малко, за по една-две седмици примерно...

публикувано на 07.07.25 в 14:50
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Наблюдаваме активно мероприятие, което цели да раздроби прогресивните сили

Скандали разтърсиха българската политика в средата на горещото лято.  Кирил Петков подаде оставка като председател на Продължаваме промяната след обвиненията за корупция от районни кметове на партията и ареста на зам.-кмета на Столична община Никола Барбутов.  Колко големи са сътресенията в дясната формация?  Освобождава ли ПП от тежестта на..

публикувано на 03.07.25 в 10:00

Трябва ли да пестим енергия?

Енергийното потребление на домакинствата в ЕС и България спада през 2023 г., отчита Евростат. През същата година домакинствата в евросъюза са използвали 9,6 милиона тераджаула енергия. Това представлява намаление от 5,6% спрямо 2022 г., когато са регистрирани 10,1 милиона тераджаула, показват най-новите данни на Евростат, публикувани на..

публикувано на 02.07.25 в 10:45

Може ли държавата да се справи с насилието между деца?

Постоянната комисията за взаимодействието с гражданското общество към Народното събрание инициира национална кампания за преодоляване на агресията между деца . Поводът е последният случай от Видин, при който 13-годишен младеж нанесе средна телесна повреда на 12-годишно момче. Случаят предизвика вълна от възмущение и протести в крайдунавския град...

публикувано на 01.07.25 в 13:40

Ще подпомага ли санирането Националният декарбонизационен фонд

Започва саниране на блокове по първия етап от Плана за възстановяване и устойчивост. Над 4 млрд. лв. ще бъдат инвестирани в енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради в страната до края на 2029 г. В тази сметка са включени средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, Фонда за справедлив преход на Програма "Развитие на..

публикувано на 30.06.25 в 14:07

Пътят към еврото: Какво предстои за Северозапада

Какви възможности разкрива еврото в Северозапада? Ще донесе ли предимства или не? Това беше коментирано по време на дискусия с граждани "Пътят към еврото: възможности за Северозапада" от икономиста Владислав Панев .  Своето мнение изрази и депутатът от Видин Любен Иванов по чиято покана гостува Владислав Панев. "През изминалите няколко..

обновено на 26.06.25 в 11:30

Намалява ли материалното благосъстояние на домакинствата?

През 2024 година страната ни е била на предпоследното място в ЕС заедно с Естония по фактическо индивидуално потребление на човек от населението. Това е един рядко цитиран, но важен индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата, съобщиха от Евростат и НСИ. Този показател варира силно между държавите в съюза - от 72% в Унгария..

публикувано на 25.06.25 в 10:45