Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За лятото, жегата и спешната медицинска помощ

"Всяко лято горещините създават проблеми на хората, които страдат от хронични заболявания. Но голяма част от инфарктите и инсултите биха могли да се предотвратят, ако пациентите редовно посещават личните си лекари или приемат медикаментите си навреме". Това каза за РАДИО ВИДИН д-р Любомир Виденов- завеждащ видинския филиал на Центъра за спешна медицинска помощ. По думите му нерядко хората са склонни да пренебрегват здравната култура и да търсят линейка само в краен случай, когато нещата са трудно поправими.

"Зачестяват случаите и на алкохолно натравяне, особено сред младите хора", заяви д-р Виденов. Според статистиката, всеки месец по 30-40 човека попадат Центъра, в безпомощно състояние, след прекомерна употреба на алкохолни напитки. Медикът посочи, че по време на абитуриентските балове, за лечение са постъпвали и пияни малки деца.

Д-р Виденов посочи, че много граждани са потърсили помощ, след ухапване от кърлежи и бълхи, но случаите на ухапвания от змии са редки. Не са регистрирани и много алергични реакции, след ужилване от пчели и оси.

Въпреки, че през лятото зачестяват и пътно-транспортните произшествия, дежурна линейка на входа на Видин няма да има. "Това е нерентабилно, условията, при които работят колегите, са изключително лоши, а присъствието ни по никакъв начин не предотвратява катастрофите" - категоричен бе д-р Виденов. Той посочи, че в летните месеци част от персонала на Центъра за спешна помощ във Видин е в отпуск. "Работата ни е тежка, натоварваща, и е необходимо хората да си отпочинат добре. Част от колегите ще помагат и по морето- по искане на министерството на здравеопазването, екипите в Центъра ще бъдат намалени, но това няма да окаже влияние на работата ни и ще реагираме при спешни ситуации"- категоричен бе д-р Виденов.
По публикацията работи: Александър Русев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Ще се случи ли исканото от синдикатите увеличение на минималната работна заплата?

Минималната работна заплата за страната трябва да стане поне 1080 лева от 1 януари 2025 година, вместо сегашните 933 лева. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов на организиран от синдикатите форум, посветен на новата европейска директива за най-ниските възнаграждения. Исканото увеличение е с 15.7% и според синдикатите то..

публикувано на 29.05.24 в 10:45

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45