Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мисия "Нула"

Има ли начин да променим света в който живеем днес в по-добро и чисто място за следващите поколения- нашите деца, децата на децата ни? Този фундаментален въпрос бива поставян винаги когато се дискутират екологични теми. Но какво стои зад говоренето по темата? Кои са основните фактори и двигатели на промяната- кой и с какви средства може да я осъществи?

"Ние крадем бъдещето на децата си. Моделът "вземи, направи, изхвърляй" може да работи само в свят на безгранични ресурси, неизчерпаема енергия и безкрайно много свободно пространство". Това заявява индустриалецът Рей Андерсън пред аудиторията на TED- технологичния форум в Калифорния през 2009 година.
По време на управлението на своята компания за килими, Рей Андерсън увеличава продажбите си и удвоява печалбата, докато преобръща традиционната "вземи, направи, изхвърляй" система в компанията си в последователността "възобновяемост на суровини и енергия, цикличност". По един елегантен, разбираем начин той ни разкрива силна визия на устойчива търговия и доказва на практика, че действието е за предпочитане пред говоренето. Устойчивият бизнес на компанията днес се гради не на стила "ще си откупим емисиите" или "вижте ни опаковките от рециклирана хартия", а си поставя истински амбициозната цел да постигне мисия "Нула"- нулев отпечатък върху околната среда до 2020 година. Този процес включва използване на изцяло възобновяема енергия и рециклиране на всички произведени килими и остатъци от производството, така че да се изключат напълно отпадъците.
"Ако успеем, ще прекараме остатъка от дните си в оползотворяване на стари килими и други продукти от петрол. Ще ги рециклираме и ще правим от тях нови материали, ще превръщаме слънчевата светлина в енергия, няма да изпращаме нищо на сметището и няма да изхвърляме никакви емисии във въздуха. И ще печелим много добре, като правим добро."
 
Вместо заключителни думи на технологичният форум в Калифорния през май 2009, Рей Андерсън избира да прочете поемата "Дете на утрешния ден", която получил от Глен Томас в самото начало на своето начинание- мисия "Нула".

Дете на утрешния ден
© Glenn Thomas

Без име, без лице, света и времето ни днес ти непознало,
Дете на утрешния ден, все още неродено,
Във Вторник сутрин, срещам те за първи път.

Приятел мъдър ни представи
С поглед в бъдещето ни
Денят, във който ще живееш ти, но не и аз.

Не бях и мислил за деня, във който ще се срещнем,
Ще те опозная,
Че моите постъпки днес, във утрешния ден, на теб ще навредят.

Дете на утрешния ден- мой син, дъще моя,
Започвам днес за бъдещето ти да мисля.
За твоето добро, което винаги е трябвало да правя.
Започвам, без значение Цената,
На всичко до днес изгубено
Не ще забравя, че някой ден ти ще живееш тук.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00
Марин Лесенски

Марин Лесенски: Подобрението в свободата на словото не е по същество, а в сравнение с предишни години

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00

Все повече българи предпочитат почивка в чужбина

Пътуванията на българи в чужбина през март 2024 г. са 679.1 хиляди, или с 19.1% повече спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Броят на пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия нараства с 29.5%, за почивка и екскурзия - с 18.6%. Тези със..

публикувано на 08.05.24 в 11:16

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника".  Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост...

публикувано на 07.05.24 в 12:08

Въстанието от лето 1850 - вик за справедливост

В българската история има дати и събития, които ни зареждат с патриотизъм и национално самочувствие. Въстанието от лятото на 1850 година в Северозападна България, когато населението от Видинско, Кулско, Ломско и Белоградчишко се вдига на бунт срещу османския гнет, е едно от тези събития.  За него малко се знае, не се изучава в учебниците. Това..

публикувано на 06.05.24 в 11:10

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05