Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мисия "Нула"

Има ли начин да променим света в който живеем днес в по-добро и чисто място за следващите поколения- нашите деца, децата на децата ни? Този фундаментален въпрос бива поставян винаги когато се дискутират екологични теми. Но какво стои зад говоренето по темата? Кои са основните фактори и двигатели на промяната- кой и с какви средства може да я осъществи?

"Ние крадем бъдещето на децата си. Моделът "вземи, направи, изхвърляй" може да работи само в свят на безгранични ресурси, неизчерпаема енергия и безкрайно много свободно пространство". Това заявява индустриалецът Рей Андерсън пред аудиторията на TED- технологичния форум в Калифорния през 2009 година.
По време на управлението на своята компания за килими, Рей Андерсън увеличава продажбите си и удвоява печалбата, докато преобръща традиционната "вземи, направи, изхвърляй" система в компанията си в последователността "възобновяемост на суровини и енергия, цикличност". По един елегантен, разбираем начин той ни разкрива силна визия на устойчива търговия и доказва на практика, че действието е за предпочитане пред говоренето. Устойчивият бизнес на компанията днес се гради не на стила "ще си откупим емисиите" или "вижте ни опаковките от рециклирана хартия", а си поставя истински амбициозната цел да постигне мисия "Нула"- нулев отпечатък върху околната среда до 2020 година. Този процес включва използване на изцяло възобновяема енергия и рециклиране на всички произведени килими и остатъци от производството, така че да се изключат напълно отпадъците.
"Ако успеем, ще прекараме остатъка от дните си в оползотворяване на стари килими и други продукти от петрол. Ще ги рециклираме и ще правим от тях нови материали, ще превръщаме слънчевата светлина в енергия, няма да изпращаме нищо на сметището и няма да изхвърляме никакви емисии във въздуха. И ще печелим много добре, като правим добро."
 
Вместо заключителни думи на технологичният форум в Калифорния през май 2009, Рей Андерсън избира да прочете поемата "Дете на утрешния ден", която получил от Глен Томас в самото начало на своето начинание- мисия "Нула".

Дете на утрешния ден
© Glenn Thomas

Без име, без лице, света и времето ни днес ти непознало,
Дете на утрешния ден, все още неродено,
Във Вторник сутрин, срещам те за първи път.

Приятел мъдър ни представи
С поглед в бъдещето ни
Денят, във който ще живееш ти, но не и аз.

Не бях и мислил за деня, във който ще се срещнем,
Ще те опозная,
Че моите постъпки днес, във утрешния ден, на теб ще навредят.

Дете на утрешния ден- мой син, дъще моя,
Започвам днес за бъдещето ти да мисля.
За твоето добро, което винаги е трябвало да правя.
Започвам, без значение Цената,
На всичко до днес изгубено
Не ще забравя, че някой ден ти ще живееш тук.
По публикацията работи: Милен Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05