Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Личните лекари, пациентите и касовите бележки

"Масово личните лекари не издават касови бележки за потребителската такса от 2,70 лв., която прибират от пациентите"- за това сигнализираха слушатели на РАДИО ВИДИН. В "Абсурдизми" решихме да проверим тези сигнали. Анкетата ни показа, че на някои от пациентите джипитата издават касова бележка, други пък си признаха, че сами не са искали фискалния си бон за платената сума.

"Неудобно е някак си- болен си, отиваш на преглед и да искаш касова бележка...Ако лекарят е съвестен, трябва сам да даде"- сподели видинчанин.

"Личните лекари и стоматолозите са задължени да издават фискален бон за потребителската такса по Закона за облагане доходите на физическите лица, тъй като се водят към свободните професии".
Това каза д-р Людмил Джурджев, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в област Монтана.

За цялата 2011 година, инспектори от офиса на Националната агенция за приходите във Видин са направили проверки на 11 лекари и стоматолози от Видин за това издават ли касови бележки на пациентите си, съобщават от приходния офис. Двама от проверените са били санкционирани, но за неплатени осигуровки. За неиздаване на касова бележка не са били засечени нарушения.

От Здравната каса обясняват, че те не са задължени да следят личните лекари дали издават касови бележки или не, тъй като тази дейност се регламентира в данъчните закони.

Издават или не фискални бонове, пред кабинетите на джипитата услужливо са залепени ценоразписи с тарифите за прегледи за здравноосигурени и неосигурени. Очакваме много скоро някой да се сети да компютъризира цялото здравеопазване, а пациентите да имат лична електронна карта, както е в нормалните държави. Едва тогава лекарите няма да се занимават със събиране на пари, а ще си гледат работата.
По публикацията работи: ЕКИП НА РАДИО ВИДИН

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00