Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е то бонус за чиновници у нас

Първият скандал с коледни бонуси гръмна в Парламента след като стана ясно, че финансовото министерство е раздало над 233 000 лева "премиални" на чиновници от ведомството "за добре свършена работа". Последва скандал с премии в здравното ведомство, който стана причина шефката на Националната здравноосигурителна каса д-р Нели Нешева да подаде оставка. Оказа се, че личните "премиални" на ръководителката са над 12 000 лева...

Редно бе да попитаме дали така добре са работили и районните звена на РЗОК.

"1500 лева бонус за 2011 година е получил директорът на РЗОК Видин, а не както бе съобщено по-рано, че директорите на районните центрове са взели по 9 000 лева... За бонуси на служителите в здравната каса са раздадени общо 16 837 лева", каза за "Абсурдизми" д-р Владимир Вълчев, директор на касата. Според него бонусите се изплащат в процент от средствата, събрани от глоби и санкции. Те се дават, за да задържат специалистите, и за да се елиминира корупцията.
Наша анкета показа, че хората не одобряват в условия на криза парите на данъкоплатците да бъдат "усвоявани" във формата на бонуси.

"Това не е редно, а и след като подават оставки, след като се разчу за бонусите, значи има нещо гнило! А за народа все не е добре...", коментираха хората. Все пак открихме и инаквомислещи, според които в една нормална държава, "ако си способен и твоят труд е оценен, трябва да получаваш и премии". Както се и оказа- премиите на чиновниците били законни.

"Да, те са законни за определени хора и по определен начин- точно както и всички други стари и новогласувани закони, които позволяват на "крадците с бели якички" да продължават да ограбват държавата..."- коментираха анкетираните.
По публикацията работи: ЕКИП на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00

Има ли място изкуственият интелект в училище

Изкуственият интелект променя пазара на труда, сочи анализ на Икономическия и социален съвет.  Препоръката е да се инвестира в обучение, но готово ли е образованието за това? Говорим с преподаватели по информатика в Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин. Попитахме какво мислят и учениците. Държавата трябва..

публикувано на 09.10.24 в 15:54