Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Чавдар Антов: "Красотата не е задължително да присъства в изкуството"

© Снимка: Петя Генова

"Колкото и да ми е трудно- това ще бъде!", категоричен е героят на "Приказки от Северозапада"- приложникът Чавдар Антов.
 
Започвам нашия разговор и мислено се връщам години назад, когато за пръв път срещнах Чавдар. Първо видях огромните му добри очи и така той ме плени още преди да се запозная с изкуството му. Чавдар Антов е художник и скулптор, майстор на дървени пластики и е избрал да живее и твори в родното си село Меляне. Той е първият в рода, който се занимава с изкуство, но е роден в семейство на учители, които винаги са го подкрепяли.
 
"От тях идва работата, няма от къде другаде!", казва художникът.

Първоначално Чавдар Антов се е занимавал предимно с рисуване и стенопис, но постепенно се увлича от приложните жанрове и така вече двадесет години. Обича да експериментира с дървото, макар че знае- невъзможно е да опиташ всичко. Учителят в живота му е професор Галилей Симеонов, нарича го "художникът на Северозапада".

За него и за Радичков, за това има ли Северозападът свой език, за суетата и трудността да твориш, си говорим с Чавдар Антов. Накрая ще разберете как един художник разбира дали работата му е добра и трябва ли красотата задължително да присъства в изкуството. Това е първата част на нашето пътуване в света на Чавдар Антов, защото се оказа, че освен добър творец е и голям сладкодумец. Втората част на тази Приказка ще чуете следващата сряда.
По публикацията работи: Петя Генова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45