Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Родители даряват средства и труд за ремонт на санитарни помещения в училище

Родители на деца от Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим І" във Видин събират пари за ремонти. Решението е на Училищното настоятелство и е продиктувано от необходимостта за спешен ремонт на санитарните помещения в училището и подобряване на условията, в които са принудени да се обучават учениците.
 
Кога и как в училище се събират пари- това е и основната тема с продължение в "Посоките на делника". Защото не са малко и случаите, в които педагозите "бръснат" родителите у нас, въпреки че училищата са на държавна и общинска издръжка.
"Искат ни пари, не смятам, че това е нормално, къде тук е Общината? Събират се по 10 лева, за ремонт на тоалетните, отделно и за класните стаи- всеки ученик- за своята класна стая. Родителите не са очаровани, защото точно сега е периодът, в който покрай децата се харчат много пари...Ние, родителите, ще се включим и
с труд, за да могат децата ни да учат в по-добри условия"-
сподели за РАДИО ВИДИН майка на деветокласничка.

"Новата сграда е по-обширна, но условията са по-лоши. Родителите ни помагат и да се надяваме, че следващата учебна година ще е по-добре"- каза и ученичка, за която по-важното е, че училището е по-голямо и всички ще учат в една смяна.
 
 
 
 
 
"Училищното настоятелство набира средства единствено чрез дарителство. Инициативата е на родителите- имаше много обаждания от родители, които предлагаха да се помогне- с пари или труд. Ние, като настоятелство, направихме предложение по време на родителските срещи. Събирането на средства не е самоцел, Училищното настоятелство има и предмет на дейност "да подпомага изграждането и поддържането на материаално-техническата база". Сега битовите условия в училището са ужасни, затова и отправихме дарителски апел към родителите, което не ги задължава. Всеки родител може да дари труд или средства, само по собствено желание. В момента знаем, че Общината е затруднена, затова и училището прави това, което може- козметичен ремонт на класните стаи. Това е единственият начин да предложим на НАШИТЕ деца нормални условия"- каза Лили Цанова, председател на Училищното настоятелство. Тя посочи, че предстои среща между представители на Училищното настоятелство и общинското ръководство, на която ще бъде поискана финансова помощ.
 
РАДИО ВИДИН припомня: От учебната 2012/2013 година математическата гимназия и Основно училище "Св. Климент Охридски" си размениха сградите. Решението бе прието на заседание на Общинския съвет, по-малко от два месеца преди началото на новата учебна година. Природоматематическата гимназия, в която се обучават 610 ученици, ползва 11 класни стаи, два кабинета и един физкултурен салон, а училище "Св. Климент Охридски", което е само със 118 ученици за последната година, разполага с двойно по-голяма база. С размяната Общината ще спести 30 000 лева само от намаления разход за гориво на основното училище, сочи справка на общинската администрация.
Но не в икономията е въпроса сега...
 
 
 

По публикацията работи: ЕКИП на "ПОСОКИТЕ НА ДЕЛНИКА"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00