Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Снимка: Архив БНР

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи. Бойкотът е на 13 февруари и е насочен предимно срещу големите търговски вериги, както и изобщо срещу всички хранителни магазини в страната. Ако се сравнят заплатите и пенсиите в България и Хърватия, ще се установи, че в България цените на стоките от първа необходимост са по-високи, а заплатите и пенсиите - по-ниски, обясняват организаторите на протеста. Призивът им е на 13 февруари българските потребители да не пазаруват в нито един хранителен магазин, в нито една търговска верига, в нито един супермаркет. В четвъртък магазините за храни трябва да останат пусти и в тях не бива да има нито един купувач. Целта е да се покаже на търговците, че в България има гневно гражданско общество, което повече няма да търпи ценовия произвол, превръщаш милиони българи във "втора категория европейци", казват организаторите на протеста. 

Ще се включат ли в протеста жителите на Северозапада? Разговаряхме с Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България. 

"Нямаше как да останем безучастни към галопиращите след Нова година цени на хранителните продукти. Затова, съвместно с Мая Манолова от "Системата ни убива" и Велизар Енчев от Обединени пенсионерски съюзи, решихме да се обърнем към българските граждани, към всички български потребители, независимо от тяхната етническа, религиозна и политическа принадлежност и да ги призовем само за един ден, на първо време, само на 13 февруари, четвъртък, да преминем към потребителско неподчинение и бойкотиране на всякакво потребителско търсене в хранителния сектор на търговски вериги, на супермаркети, на квартални магазини на територията на цялата страна. Би трябвало "да светне лампата" на правителството, защото виждаме и в Хърватия какво се случи, там се въведоха цени на основните хранителни продукти и ние излизаме с такова предложение пред българското правителство." 

Ще се присъединят ли видинчани към утрешния потребителски протест-бойкот?

"Да, разбира се, защо не, един ден не е проблем. То трябва да им светне лампата, но не знам какъв ефект ще има. Ние не сме като хърватите, тук е по... Такава е народопсихологията на българина... Ако цяла България се вдигне, ако протестират, ще има ефект. Нека малко да си отворят очите, защото това е направо... Мисля, че всичко е напразно, защото корупцията е голяма. Има други властващи, които... Ние и да протестираме, и да не протестираме никой няма да ни зачете гласа. Тия промоции в големите вериги са равностойни на другите обикновени магазини, по-малките магазини. Даже понякога и тези промоции са по-високи от обикновените магазини" - коментираха видинчани.

Какви са реакциите на работещите в търговската мрежа във Видин? Разговаряхме с Георги Вълчев, управител на хранителен магазин във Видин.

"Пазарът няма никакви проблеми в момента, не се повишават цени. Хлябът се повиши с ДДС-то, което е напълно нормално и нямаше някакво друго вдигане на цената, а единствено и само това. Токът поскъпна, но той постоянно поскъпва, дават някакви компенсации за това, едни стигат, едни не стигат... Аз не мисля, че ще има някакъв сериозен ефект от този протест, тъй като хората няма как да не ядат. Това може да се отрази на големите вериги, докато на малките магазинчета няма как да се отрази, те не могат да намалят цените, защото конкуренция им правят големите вериги" - обясни Георги Вълчев.

Като "инфлация на алчността" определи председателят на "Изправи се БГ" Мая Манолова продължаващото поскъпване на храните в хранителните вериги. Тя съобщи, че отново ще бъде кандидат за омбудсман на републиката, като е приела номинация от неправителствена организация. Възможно е впоследствие да бъде припозната и от парламентарна група. Партията ѝ все още е част от широкото ляво обединение зад "БСП - Обединена левица" и през март ще вземе решение дали да остане част от него.

"Неправителствените организации, които организират протеста, се обърнаха към мен да подкрепя тяхната кауза, тяхната инициатива, заради акциите, които като омбудсман и след това като председател на гражданска платформа, свързани с цените на храните, съм предприемала. Аз изцяло подкрепям протеста, бойкота на супермаркетите, обявен за 13 февруари. Заедно с двама млади депутати от БСП-Обединена левица внесохме и Закон за таван на надценките на основни хранителни продукти, с който ще настояваме да бъде сложена максимална 10% надценка на основни хранителни продукти - първоначално на 30, а след това и на 70, така че да могат хората да купуват поне основните си храни на по-нормални цени" - подчерта Мая Манолова.

След бойкота в Хърватия, хърватското правителство взе решения най-високото ниво на цените на дребно за слънчогледовото олио да е 1.72 евро за литър, прясно мляко с 2,8% масленост - 1.03 евро/литър, захар - 1.33 евро/кг., брашно - 0.80 евро/кг., свинска кайма - 4.11 евро/кг., пиле - 3.32 евро/кг., кисело мляко - 0.49 евро за кофичка, ориз - 2.29 евро/кг., 10 яйца - 2,45 евро  и това са само част от взетите решения. Какво ще се случи у нас и ще продължи ли поскъпването на стоките от първа необходимост, предстои да разберем.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05