Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Власите във Видин - българи или румънци?

"Ние сме си власи и си живеем тук, от деди и прадеди. Не знам дали сме румънци. Ние се считаме за българи и децата сме си ги учили на български, не сме като турците да искаме наш език и управия. Власите се различават от румънците по говор, по живот. Власите сме българи, тук сме се родили", тези отговори преобладават в анкетата на РАДИО ВИДИН с въпроса "Има ли румънци във Видинско, а власите румънци ли са?".

Тази тема е провокирана от писмо, което бе получено в РАДИО ВИДИН от Архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин. В него Архимандрит Поликарп изразява личното си мнение, а не мнението на Видинска епархия и на Църквата ни:

"Като гражданин и духовник, споделям лични мисли с голям трепет и вълнение, защото не може зад църквата и благочестието да се скрива и таи омраза и ненавист. Не може да се постигат лични изгоди и облаги. Съвестта не ми дава право да мълча".

Съдържанието на коментара му е породено от публикация във видински информационен сайт, която гласи, че във Видин на 3 ноември 2012 г. се е провел Симпозиум на тема: "Румънците в България - минало, настояще и бъдеще". Ето какво ни пише архимандрит Поликарп:

"До тук хубаво, няма нищо лошо, нека се провеждат такива срещи, но когато прочетеш, че става въпрос за ВЛАСИТЕ, че са румънци, чашата прелява. Власите в Гърция какви са? Идете и кажете, че са румънци. С камъни ще ви убият, самите те".

Преди да започнат докладите по темата на въпросния симпозиум, Иван Александров- от създадената наскоро във Видин Фондация "Валахорум"- е заявил пред присъстващите:

"Ако нямаш език майчин в училище и в черква, изчезваш като етнос. Като доказателство за това ще ви кажа следното - ако по данни на националната статистика преди 100 години във Видинско сме били 42 хиляди, то сега сме едва 186. 225 пъти са намалели власите във Видинско. Както казва българският фолклор - кучетата ги изяли".

"Власите са румънци- латиноговорящи. Не са славяни. Влах и румънец е едно и също като термин"- каза Иво Георгиев, председател на Сдружението на етническите румънци в България. И подчерта, че според него власите не са българи, защото между гражданство и етнос разликата била огромна.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

      Видинското село Капитановци събра заедно това лято български, румънски и сръбски състави в международния етнофестивал- "Тимок и Дунав нас ни свързват".
Направихме справка какво казва българският тълковен речник- срещу думата "етнос" четем: идва от гръцки, означава племе, семейство. Група от хора, изграждащи общност, определена от бита, от възприятията за света и за приетите от тях в ежедневието порядки. А думата "народ" означава: 1. Жителите на една държава. 2. Нация, националност. Пример: Български народ. Срещу понятието "гражданство" пише: Гражданството е устойчивата политико-правна връзка на един човек- физическо лице, с носителя на публична власт- държавата. В по-широк социо-културен контекст, гражданството е носител на идентичност, свързана с членството в едно общество, различаващо себе си от други.

"Щом си в пределите на България, ти си българин. Това, че живеят до Румъния не ги прави автоматично румънци. Има голям проблем в момента, който аз лично го наблюдавам още докато бях студент. Тогава румънски студенти споделяха идеята за Велика Румъния - където има румънци и власи да бъдат взети под тяхно крило", допълва в разговор с Ваня Минева Архимандрит Поликарп.

"И според българските историографи, власите са романизирани траки. "Власи" е едно историческо геополитическо обозначение на всички романски народи. Един етнос, като такъв, се определя от неговия език. И така, както всички се наричат ромуни или власи, не мога да кажа, че власите не са румънци. Но етническата принадлежност не трябва да се бърка с гражданството и принадлежността към една държава", каза председателят на Асоциацията на власите в България Пламка Любомирова.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45