Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Власите във Видин - българи или румънци?

"Ние сме си власи и си живеем тук, от деди и прадеди. Не знам дали сме румънци. Ние се считаме за българи и децата сме си ги учили на български, не сме като турците да искаме наш език и управия. Власите се различават от румънците по говор, по живот. Власите сме българи, тук сме се родили", тези отговори преобладават в анкетата на РАДИО ВИДИН с въпроса "Има ли румънци във Видинско, а власите румънци ли са?".

Тази тема е провокирана от писмо, което бе получено в РАДИО ВИДИН от Архимандрит Поликарп, председател на катедралния храм "Св. вмчк Димитър Солунски" във Видин. В него Архимандрит Поликарп изразява личното си мнение, а не мнението на Видинска епархия и на Църквата ни:

"Като гражданин и духовник, споделям лични мисли с голям трепет и вълнение, защото не може зад църквата и благочестието да се скрива и таи омраза и ненавист. Не може да се постигат лични изгоди и облаги. Съвестта не ми дава право да мълча".

Съдържанието на коментара му е породено от публикация във видински информационен сайт, която гласи, че във Видин на 3 ноември 2012 г. се е провел Симпозиум на тема: "Румънците в България - минало, настояще и бъдеще". Ето какво ни пише архимандрит Поликарп:

"До тук хубаво, няма нищо лошо, нека се провеждат такива срещи, но когато прочетеш, че става въпрос за ВЛАСИТЕ, че са румънци, чашата прелява. Власите в Гърция какви са? Идете и кажете, че са румънци. С камъни ще ви убият, самите те".

Преди да започнат докладите по темата на въпросния симпозиум, Иван Александров- от създадената наскоро във Видин Фондация "Валахорум"- е заявил пред присъстващите:

"Ако нямаш език майчин в училище и в черква, изчезваш като етнос. Като доказателство за това ще ви кажа следното - ако по данни на националната статистика преди 100 години във Видинско сме били 42 хиляди, то сега сме едва 186. 225 пъти са намалели власите във Видинско. Както казва българският фолклор - кучетата ги изяли".

"Власите са румънци- латиноговорящи. Не са славяни. Влах и румънец е едно и също като термин"- каза Иво Георгиев, председател на Сдружението на етническите румънци в България. И подчерта, че според него власите не са българи, защото между гражданство и етнос разликата била огромна.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

      Видинското село Капитановци събра заедно това лято български, румънски и сръбски състави в международния етнофестивал- "Тимок и Дунав нас ни свързват".
Направихме справка какво казва българският тълковен речник- срещу думата "етнос" четем: идва от гръцки, означава племе, семейство. Група от хора, изграждащи общност, определена от бита, от възприятията за света и за приетите от тях в ежедневието порядки. А думата "народ" означава: 1. Жителите на една държава. 2. Нация, националност. Пример: Български народ. Срещу понятието "гражданство" пише: Гражданството е устойчивата политико-правна връзка на един човек- физическо лице, с носителя на публична власт- държавата. В по-широк социо-културен контекст, гражданството е носител на идентичност, свързана с членството в едно общество, различаващо себе си от други.

"Щом си в пределите на България, ти си българин. Това, че живеят до Румъния не ги прави автоматично румънци. Има голям проблем в момента, който аз лично го наблюдавам още докато бях студент. Тогава румънски студенти споделяха идеята за Велика Румъния - където има румънци и власи да бъдат взети под тяхно крило", допълва в разговор с Ваня Минева Архимандрит Поликарп.

"И според българските историографи, власите са романизирани траки. "Власи" е едно историческо геополитическо обозначение на всички романски народи. Един етнос, като такъв, се определя от неговия език. И така, както всички се наричат ромуни или власи, не мога да кажа, че власите не са румънци. Но етническата принадлежност не трябва да се бърка с гражданството и принадлежността към една държава", каза председателят на Асоциацията на власите в България Пламка Любомирова.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42