Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нина Петрова, сватбен агент: "Трудно е да се съхрани едно семейство днес"

Днес отбелязваме църковния празник Въведение Богородично, един от дванайсетте големи християнски празници, почитан и от православните християни, и от католиците. В българската православна традиция това е празник на родителите и на децата, които не са женени. Той поставя начало на Коледните пости и на зимните празници.

"Когато пречистата Дева навършила 3 години, праведните й родители изпълнили обещанието, което дали пред Бога, преди тя да се роди. Затова те тържествено въвели своята дъщеря в Йерусалимския храм и я посветили на Бога", обясни значението на Въведение богородично в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН архимандрит Евтимий от катедралния храм на Видин "Св. Димитър".

Oще в праисторически времена човекът се е стремил към създаване и поддържане на една тясна общност, в която връзката родители - деца - дом е имала само едно значение - семейство. Днес, макар и повлияни от съвременната действителност, взаимоотношенията между хората продължават да са свързани със семейството. Вероятно това е една от причините, през 1929 г. Светият синод на Българската православна църква да вземе решение да провъзгласи официалния религиозен празник Въведение Богородично и за Ден на християнското семейство.

"Във Винарово този ден не се отбелязва с особена важност. Преди години го почитахме като водехме децата от детската градина да запалят свещичка в черквата пред иконата на Богородица. Сега възпитаниците ни са по-малки, а църквата е студена. Затова взехме икона в детското заведение, пред която да палим свещ. На този ден децата рецитират стихотворения, организираме игри, обясняваме им празника по детски, за да ни разберат". Така директорката на детската градина и председател на читалището във Винарово Благуна Тодорова разказа как разясняват християнската традиция на подрастващите в селото.

"Християнското семейство е най-доброто училище за възпитанието в добродетелите, така нужни особено днес, когато църквата отново е разделена и се намира на кръстопът. Но не е справедливо да си припомняме християнските ценности епизодично, само на ден като днешния. Във Винарово от най-малките до най-големите пазят свято старовремските традиции", каза ръководителят на групите за автентичен фолклор към читалището в селото Гинко Петров.

За 2012 година сключените до сега бракове в региона на Видин са 172. За предходната 2011 година гражданските бракове са били 186. Интересна е и статистиката за смесените бракове на наши съграждани с чужденци - за 2011 те са 24, а за тази година до момента бракосъчетанията с чужденци са 25. Други данни сочат красноречиво за това женят ли се младите. Това е статистиката на последното преброяване на населението през 2011 година. В област Видин от общо 4400 младежи между 20 и 24 години, 415 са отговорили, че съжителстват в брак, докато 829 са тези, които съжителстват без брак. При възраст между 25 и 29 години данните почти се изравняват. При 40-годишните също е модерно да живеят без брак - такъв отговор са дали близо 860 от преброилите се.

"Изисква се много характер и компромиси, за да се съхрани едно семейство в днешните трудни времена. Правят се и големи и малки сватби, хората си държат на традициите", е мнението на собственика на сватбена агенция във Враца Нина Петрова.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45