Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметници на културата се рушат, докато министерство и община си делят правомощия

Докога ще ни заплашват опасни сгради и какви са възможностите на общините да ги обезопасят- това е eдна тема с продължение. Проблемът е в липсата на средства. Сериозните и цялостни ремонти струват скъпо, а събарянето на една къща често е напълно непосилно за собствениците. Вече ви разказахме какво е положението в община Брегово- проблем там остават сградите на закритите училища, които се рушат ден след ден. В Монтана няма опасни сгради. Има само опасни тераси в централната част на града, на собствениците на които общината е дала предписание за ремонтиране. Във Врачанско опасните сгради са 21. Въпреки че през последните 5-6 години броят им е намалял наполовина, проблемът остава отворен за решаване.

В община Видин старите и рушащи се сгради са част от пейзажа. Проблемът е, че са частна собственост, и от управата на града не могат да накарат собствениците да вземат мерки и да ги обезопасят. Необходимо е държавата да създаде нормативна уредба, която да решава проблема справедливо за всички, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН главният архитект на Общината, Ангел Недялков:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Основният въпрос за Видин са рушащите се сгради, които са паметници на културата. При тях правомощията по санкционирането и прилагането на закона се прехвърлят към Министерството на културата. Община Видин е направила всичко необходимо, което е в рамките на нейните правомощия. Пример за това е сграда в центъра на града, която се руши. Ние обезопасихме зданието. Не можем обаче да принудим собственика да вземе необходимите мерки или да го санкционираме, защото той доказа, че няма средства. Държавата не създава необходимата законова рамка, за да може Общината да доведе процедурата докрай. Ние сме стигнали дотам, докъдето са нашите правомощия. След това тези правомощия се прехвърлят на Министерството на културата, които също стигат до задънена улица." Подобен е проблемът и с рушащата се сграда на бившата туристическа спалня в града. Общинската администрация е предпиела необходимите действия, които са в нейните правомощия и сега проблемът е в компетенциите на министерството.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Те си играят на гоненица със собствениците по какъв начин да им връчат акта. Дори и да го направят, това не означава, че собствениците ще направят необходимото за обезопасяването на сградата. Срещу сградата на общината има още един паметник на културата, чиито балкони се рушат. По наше настояване зданието е обезопасено с метална ограда. Собствениците на тази сграда искат да я реставрират и пригодят към нови функции, но пречка за това е вече Институтът за паметниците на културата и техните абсурдни изисквания да се възстанови разпределението такова, каквото е било 1930 година. Тази сграда обаче трябва да има нови функции. Тук може би законодателството трябва да се актуализира, така че да е допустимо да се запазва външният облик на сградите, а функцията да бъде съобразена със съвременните изисквания", обясни още Ангел Недялков. Собствениците на останалите сгради в града, които се рушат, местната администрация е задължила да предприемат необходимите мерки за възстановяване на фасадите. Някои от тях са направили реставрация на имуществото си, но в повечето случаи нямат средства за ремонти. Все още има и опасни сгради, които са общинска собственост, но и местната управа няма средства да ги бракува, добави главният архитект на Общината.

Лом не прави изключение от другите градове, където има опасни за хората стари сгради. В крайдунавския град опасните общински сгради са предимно необитаеми. За някои от тях екипът на общината има намерение отново да участва с проекти по различни европейски програми за ремонт и обезопасяване.
"Опасните сгради в Лом са доста малък процент, под 0,1%. Пример за такива са недостроената болница в града, която е на ниво груб строеж и старият градски басейн", каза Владимир Владимиров- главен архитект на община Лом.

© Снимка: Лили Рашкова

В община Козлодуй от общо 16 опасни общински сгради вече са премахнати единадесет. Проблем с рушащи се сгради има и в ромския квартал "Янтра"- 19 частни сгради са опасни, за премахване са обявени 13. От общината предлагат терени, в които да се изместят живеещите от опасните постройки, но предложението не е било прието от ромските им обитатели.

"Материалите от съборените общински сгради сме ги прибрали. Те се ползват за ремонти в общината", обясни Людмил Ангелов- директор на Дирекция "Устройство на територията и икономически дейности" в община Козлодуй.
По публикацията работи: Екип на "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05