Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учителското портфолио- има ли смисъл от него?

Поредното новаторство предстои да бъде въведено за учителското съсловие. Това е изготвянето на портфолио, което да даде възможност за по-пълна и точна информация за всички постижения (дипломи, сертификати, грамоти) на преподавателя. Учениците също ще могат да оценяват труда на учителите си, като попълват анонимни анкети. Допитването сред младежите и резултатите от него ще бъдат част от портфолиото на преподавателя. То ще послужи, когато се обсъжда кариерното му развитие, при определянето на допълнително стимулиране или кандидатстване за нова работа. Портфолиото ще стане задължително след приемането на новия закон за предучилищно и училищно образование. В едно от видинските училища- Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" вече от 5 години се изготвя портофилио на преподавателите.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Акцентът в портфолиото не е върху оценката на учителския труд. То всъщност е съвкупност от всички постижения на преподавателя, неговата квалификация и творчески път. То съществува в редица учебни заведения от няколко години, като сега въпросът е по-скоро как да бъде употребено. Портфолиото е една папка, в която всеки учител поставя своята автобиография, дипломи, сертификати, грамоти на негови ученици. Това са материалните доказателства, по които ние всяка година правим част от оценяването за диференцираното заплащане на учителите",
обясни в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Мариета Георгиева, директор на видинската професионална гимназия.

Според промените в закона, учителите ще пишат каква е мисията им, ще посочват силните и слабите си страни. Хубаво е обаче учителското портфолио да е пряко обвързано със заплащането на преподавателя.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Портфолиото може да дисциплинира преподавателите, но трябва да се има предвид и голямата разлика между мотивацията на учителите в начален курс, прогимназия или гимназиален етап на обучение. На този етап не е редно учениците да оценяват учителите си, защото нямат житейския и професионален опит, за да го правят"
е мнението на Ели Цветанова, учител в гимназията.


"Добре е и учениците да оценяват преподавателите си, защото понякога учителите на преподават

© Снимка: РАДИО ВИДИН

добре учебния материал и това се вижда от техните възпитаници. Но от друга страна, често се случва учениците да не внимават в час, което е причина след това да изкарат ниска оценка. В тези случаи не е виновен преподавателя. Портфолиото ще бъде полезно за учителите, защото ще разберат кои са пропуските в работата им и по какъв начин учениците искат да учат",
каза Цветомир Нинков, ученик от 10 клас във видинската професионална гимназия.

"Всички учители се стараят да ни научат добре. Дори понякога преподавателите се допитват до нас за това как искаме да бъде предаден урок, за да е по-достъпен за нас. Когато учителите преподават така, че да ни е интересно, тогава и ние учим с желание", каза Кристина Георгиева, десетокласничка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49