Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специални грижи за специални деца

Днес отбелязваме Mеждународния ден на семейството. Семейство е социална институция, характеризира се с определени социални норми, наказания, образци на

поведение, права и задължения, регулиращи отношенията между съпрузите, родителите и децата- така пише в дебелите книги. Едва ли някой ще отрече, че човек без дом е като дърво без корени, че домът и семейството са най-важната опора за един човек. Защото домът ни дава сигурност, а семейството- подкрепа.

Не всички семейства, обаче, са като това в стихчето: "Колко мило, колко сладко е при мама и при татко"- сплотени и изпълнени с любов и разбирателство. Има и деца, за които сълзите са по-чести от усмивките. Това са деца, които често имат нужда от

помощ. Колко важно е да се възпитават деца в здрава семейна среда и как помагат на деца и семейства в риск разказва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН директорът на Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин Силвия Славчева.

"14 специалисти, от които двама психолози и социални работници се трудят в Комплекса. Предлагаме различни социални услуги, разделени в Център за обществена подкрепа, Кризисен център за жертви от домашно насилие, Център за работа с деца на улицата и Наблюдавано жилище. През Кризисния център до сега са преминали 21 клиента- жени жертва на домашно насилие. В Центъра за обществена подкрепа сме работили по 122 случая, предлагаме и юридическо консултиране за семейства в развод. Имали сме случаи на настаняване на жена, жертва на домашно насилие, която сама потърси нашата помощ, насочена от приятели. В такива случаи се предприемат законовите мерки по настаняване, ако има деца, се сезират органите по закрила на детето, които ги извеждат от мястото, където е упражнено насилие. Следват специалните грижи в т.нар. кризисна интервенция. Времето, в което се преодолява травмата при дете е специфично, няма рецепта за това"- разказа Силвия Славчева.

В Комплекса за социални услуги за деца и семейства работят по различни програми за деца и родители, като най-новата е груповата "Позитивно родителстване"- за работа с родители в квартал "Нов път".

Най-голяма отговорност за възпитанието на децата носят самите родители, както и техните учители. Понякога обаче родителите са изправени пред трудности в

поведението на детето, които не могат да преодолеят сами. И тук идват на помощ специалистите- психолозите и логопедите. Ден на отворените врати с консултации за деца и родители провеждат и от Ресурсния център във Видин, който се помещава в ПТГ "В. Левски".

"Вече шест години и половина подпомагаме деца със специални образователни потребности. Това са деца, които имат различен начин и потребност за усвояване на учебното съдържание. Организирахме консултации за деца, ученици и родители. Те са с диагностична цел за установяване на езиково-говорни, слухово-

речеви, или познавателни нарушения в учлищна възраст. Можем да бъдем полезни на всички родители, които имат някакъв проблем със своето дете. Необходимо е да има присъствие на родителя, но всичко е напълно безплатно. В първия ден на консултациите най-много работа имаха логопедите"- разказа директорът на Ресурсния център Ася Петрова.

Кога е време един родител или настойник да обърне по-специално внимание на детето си, ако има затруднения в говора, или в друго поведение- в училище или навън, попитахме и специалист- Лора Ангелова, логопед от Ресурсния център.

"Към мен се обърнаха родители на деца, които са със специални образователни потребности и децата им изпитват трудности в речевото си общуване. Едно от децата е живяло дълго време в Гърция, сега е във Видин, трудно общува на български език и среща трудности в обучението. Другото дете, което диагностицирах, е дете с нарушения в речта и трудности в мотивацията за учене. Най-добре е при проблем родителят да се обърне към специалист, докато детето е още малко- в предучилищна възраст. При нарушения в речта обикновено родителите смятат, че това ще отшуми, че детето е още малко, дори му се радват, когато говори с дефекти. Да, понякога звуконарушенията отшумяват сами, но при по-тежките случаи се отразяват на детето. И то започва да изостава"- обясни логопедът.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15