Петунии във формата панделка, символ на съпричастност със засегнатите от СПИН засадиха младежи в градинката пред Драматичния театър във Видин. С инициативата е отбелязан Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН и техните семейства, който тази година е на 19 май. Тя е последният, трети етап от националната АНТИСПИН кампания.
"Младите хора приемат проблема като нещо по-близко до себе си, като нещо, което ги засяга, като нещо, от което трябва да се предпазят. Затова програмата е създадена,така че младите хора да обучават своите връстници, защо са по-близки като възраст"- съобщи Катя Райчева, координатор по проекта "Превенция на ХИВ/СПИН", финансиран от Глобалния фонд чрез Министерството на здравеопазването.
Проектът а във Видин се изпълнява от клуб "Феникс" към Свободен младежки център. Яна Кордова и Александър Кънчев, които са сред доброволците в кампанията, са убедени, че с инициативата са полезни.
"За мен е ценно да помогна на хората да намерят правилния начин да се грижат за своето здраве"- каза младежкият координатор по проекта Яна Кордова.
"Искам да покажа на хората нещата, които иначе не могат да видят по нормален начин, някой трябва да им помогне"- обясни мотива си да участва в кампанията Александър Кънчев от клуб "Феникс" и Съвета по наркотични вещества.
Съпричастни към проблема са и служителите от общинската администрация, които също ще отбележат Международния ден.
"Вечерта, в 8 часа, под формата на панделка ще светнат лампите в определени стаи в сградата на Общината. Те ще светят така до сутринта"- съобщи общинският мениджър по програмата за превенция на СПИН Красимира Елисеева.
Младежите от клуб "Феникс" раздаваха брошури с мотото на кампанията "Животът е безценен" и информираха за кабинета в сградата на Регионалната за здравна инспекция, където тестът за СПИВ е анонимен и безплатен.
Нов кабинет за STEM обучение по природни науки откриха днес във видинското училище "Св. св. Кирили и Методий". Тържественото откриване е част от програмата на учебното заведение по повод 140-годишнината от неговото създаване. Кабинетът е създаден в рамките на проекта "Изграждане на училищна STEM среда". Финансиран е от Механизма за..
От 8-и до 15 май библиотеката при Народно читалище "Просвета 1925-Мездра" ще участва в кампанията на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) - XIX Национална библиотечна седмица под надслов „Библиотеката – мисия възможна“, която ще премине с поредица от разнообразни събития в цялата страна. Кампанията се организира в партньорство с..
Няколко къщи са отводнявани от проливния дъжд в село Лехчево вчера. Екипи на пожарната са се отзовали веднага на сигналите, подадени от бойчиновското село и околните населени места. Мазетата и приземните етажи на шест къщи в бойчиновското село Лехчево са били отводнени до късно снощи. След обяд, за 10-15 минути, са паднали 30 литра на квадратен..
В неделя, 11 май, в село Дреновец, община Ружинци, ще се проведе възстановка на римския пролетен празник, посветен на богиня Флора. Проявата е наречена от домакините Фестивал „Флоралия“ . Това е неговото трето издание, каза секретарят на Община Ружинци Пламен Гацев : "Фестивалът фокусира усилията главно на местни ентусиасти. Ние сме част от..
Шест номинации в две категории бяха допуснати до участие в надпреварата за Годишните библиотечни награди за 2024 г. в област Монтана. Това съобщиха от Регионална библиотека „Гео Милев“, където до 30 април 2025 г. постъпиха официалните предложения, придружени с необходимите документи. В категория „Библиотекар на годината“ са номинирани: 1...
Движението по пътя Видин – Ново село е временно ограничено в района на село Капитановци (при километър 35) заради пътнотранспортно произшествие. Това съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“. Шофьорите се призовават да преминават с повишено внимание и съобразена скорост, като използват обходния маршрут по уличната мрежа на село Капитановци...
Разчистен е пътят към село Флорентин , в община Ново село, който беше засипан с кал след поройния дъжд вчера. Техника на община все още е на разположение и при необходимост ще бъде използвана, каза кметът на населеното място Радослав Яворов . "След поройния дъжд, който се изля снощи в село Флорентин, много кална маса беше довлечена от водата на..