Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Петров: "Искаме в Ботево да направим паметник на поета-революционер"

© Снимка: Пламен Генчев

В навечерието на Деня на Ботев екип на РАДИО ВИДИН посети видинското село Ботево. Целта ни беше да разберем повече за историята на селото, защо носи името "Ботево", как живеят местните хора и доволни ли са от кмета. Преди да влезем при първенеца на селото, се срещнахме с 83- годишния Матей Христов, със Серафимка Асенова, която от 2005 година живее постоянно в Ботево и стопанисва единствения хранителен магазин в селото и с Иванка Спасова. Дядо Матей оставя пенсията си при кмета да му я пази и води сметка, защото "годините натискат". Целият си живот е изкарал в крайдунавското село. През 1975 година в Ботево са били 300-400 души, сега са млако, разказва Серафимка:

© Снимка: Пламен Генчев

      Матей Христов, Серафимка Асенова и Иванка Спасова ни разказаха за живота във видинското село Ботево.
"Мястото е много красиво, но за съжаление си останахме само с хубавата природа. Този кмет е единственият, който взе всичко присърце. Предишните казваха, че са кметски наместници и са назначени. Защото сме малко и не можем да ги избираме. Благодарим на сегашния ни кмет и за това, че реши да премести кметството в друга сграда. Предишната се намираше на оживено място, където трябваше да пресичаме натовареното с трафик пътно платно, а тук сме предимно възрастни хора. Кметстово сега е в бившето училище, на което кмета направи ремонт."


Това, което искат хората от селото е да бъде поставен паметник на Христо Ботев в населеното място, кръстено на революционера. Така се казвало и училището в Ботево. Затова хората в селото направили подписка за изграждането на паметник.

"Преди, когато се минаваше с корабчето "Метеор" по Дунав, от него можеше да се види в боровата гора изписано името на Ботев", разказва още Серафимка.  

© Снимка: Пламен Генчев

Старото име на село Ботево е Сабри паша кьой. До 1877 г. е било заселено с черкези, които след освобождението го напускат. Сега, зад кметския стол е закачен портертът на Христо Ботев. Революционерът е единственият пример за подражание, категоричен е управникът Петър Петров.

"Не искам да омаловажавам останалите, но той е единственият, за когото не може да се каже лоша дума", казва кметът и продължава с итсорията на селото и неговото име:

"След заселването на черкезите селото се именува "Сабри паша кьой". Преди Ботево не се е намирало само тук, а се е простирало и в част от днешното съседно село Цар Симеоново. След 1878 година в него започват да се заселват и българи. Това са семейства, които идват от трънския край. Впоследствие турското име се премахва и селото се кръщава "Ботьово", като с времето то става "Ботево". Името се променя, когато Христо Ботев идва с четата си в България. Според преданията, неговите намерения първоначално са били да спре на брега на Ботево."

© Снимка: Пламен Генчев

И въпреки, че финансовите затруднения и за това кметство са нещо нормално, амбицията на Петър Петров е да направи паметника на революционера.

"Ще се помъча от бизнесмени да намеря средствата, но на всяка цена трябва да направя монумента."

Така идеята за паметника обединява и малкото останали хора в населеното място. Иначе, първото впечатление, което прави Ботево е, че е чисто и подредено крайдунавско селце. Въпреки това и тук контейнерите за смет са недостатъчни, казва още кметът:

"В края на есента и през зимния период няма много отпадъци. С изпролетяването обаче нещата се усложняват и контейнерите стават недостатъчни. Когато искаме допълнителни съдове, ни казват, че няма пари."

Друг проблем в селото са комарите.

© Снимка: Пламен Генчев

"Всяка година ги има, но тази, заради прилива на Дунав, е нещо страшно. Тъй като брега е неравен, когато реката се оттегли, има по-ниски места, в които остава вода и в тях насекомите се размножават. Периодично се минава в селото и се опушва, но препаратът, с който искат да ги унищожат е на практика олио. Не виждам как със зехтин ще се случи това. На мен ми мирише така, все едно са пържени мекици",
оплаква се кметът.

Също открай време е и проблемът с трафика през селото, което се намира по протежение на главния път. Така къщите са на няколко метра от платното, заради което много от домовете на хората там са пропукани.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49