Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Охраната в Слана Бара помага на полицията с информация

Село Слана Бара се намира на около 6 км. от Видин. Историята му е многовековна- на повече от четиристотин години. Селото носи сегашното си име от 1934 г., когато е преименувано от Татарджик. Старото му име напомня за участието на наемници татари във войските на българските владетели. В миналото Татарджик се е обитавало от повече от 600 души, а сега в населеното място живеят около 350 жители.

Посегателствата върху личната собственост и селскостопанската продукция е накарало кмета да назначи двама души охрана. За работата му на кметския стол, за успехите и неволите- в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" разказът на кмета на Слана Бара Севделин Младенов:

"Положението е тежко и това всички го знаем, които зависим от община Видин. Работим в условията такива, каквито са. Направихме ремонт на кметството, чакаме да започнем баластриране на една от улиците ни. По програмата за временна заетост имаме четирима души еколози, невъоръжена охрана имаме двама. Заради многобройните набези от малцинствени групи, както и от някои местни трябваше нещо да направя и назначих двамата пазачи. Те обикалят и събират информация- така се борим с престъпниците- просто помагаме на полицията. С тяхна помощ имаме разкрити три кражби"- разказа Севделин Младенов. И допълва, че е нужна промяна в закона- който е откраднал да си понесе наказанието, а не да приемат домовите кражби за маловажни, защото стойността на откраднатото е малка.

В Слана Бара има много необитаеми къщи, голяма част от тях се продават, но са единици купувачите- кой иска да дойде на село, като няма къде да работи?! Миналата година е затворена и детската градина, поради недостиг на деца. История са и варовите и бетонови възли, които са осигурявали заетост на хората от селото.

Кметът обаче е амбициозен и се стреми с всички усилия да направи нещо добро, което да остане за хората.

"Имам идея следващата година да се изградят три площадки, да реставрирам един стар бунар и да направя беседка, за отдих на хората. От нищо да направим нещо. Най-важното обаче е да сме задружни"- казва философски Севделин Младенов.

А най-честата причина, за която идват в кметството се оказват междусъседските дразги.

"Ежедневните проблеми на хората са най-важни. Създават си проблеми, после ги решаваме. Няма нищо по-добро от това да си добре с комшията. Дори аз имам проблем с моята съседка. Направих й забележка, че пасе двете си овце на площада, да ги изкара на пасището, оттогава тя не ми говори."

Попитахме как се справят и хората от Слана Бара, които се оплакаха от лошата инфраструктура- дупките по пътищата. Доволни ли са от работата на кмета си?

"Общо взето сме доволни, селото е чисто. Боклука кметът понякога го извозва със собствен превоз, разполага с машини, няма друг начин. И сметището е почистено. А иначе- работа се върши, когато имаш не само желание, но и пари. Вижте улиците на селото- дупки са се отворили, ама как да се направят като не ни отпускат средства. Има и едни тук, двама-трима души, като ги пуснат от затвора, все зулуми правят. Но ние си ги знаем"- оплакаха се и местните хора. Но са категорични, че село Слана Бара е най-хубавото за тях.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45