Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Охраната в Слана Бара помага на полицията с информация

Село Слана Бара се намира на около 6 км. от Видин. Историята му е многовековна- на повече от четиристотин години. Селото носи сегашното си име от 1934 г., когато е преименувано от Татарджик. Старото му име напомня за участието на наемници татари във войските на българските владетели. В миналото Татарджик се е обитавало от повече от 600 души, а сега в населеното място живеят около 350 жители.

Посегателствата върху личната собственост и селскостопанската продукция е накарало кмета да назначи двама души охрана. За работата му на кметския стол, за успехите и неволите- в "Добро утро, кмете!" в "Посоките на делника" разказът на кмета на Слана Бара Севделин Младенов:

"Положението е тежко и това всички го знаем, които зависим от община Видин. Работим в условията такива, каквито са. Направихме ремонт на кметството, чакаме да започнем баластриране на една от улиците ни. По програмата за временна заетост имаме четирима души еколози, невъоръжена охрана имаме двама. Заради многобройните набези от малцинствени групи, както и от някои местни трябваше нещо да направя и назначих двамата пазачи. Те обикалят и събират информация- така се борим с престъпниците- просто помагаме на полицията. С тяхна помощ имаме разкрити три кражби"- разказа Севделин Младенов. И допълва, че е нужна промяна в закона- който е откраднал да си понесе наказанието, а не да приемат домовите кражби за маловажни, защото стойността на откраднатото е малка.

В Слана Бара има много необитаеми къщи, голяма част от тях се продават, но са единици купувачите- кой иска да дойде на село, като няма къде да работи?! Миналата година е затворена и детската градина, поради недостиг на деца. История са и варовите и бетонови възли, които са осигурявали заетост на хората от селото.

Кметът обаче е амбициозен и се стреми с всички усилия да направи нещо добро, което да остане за хората.

"Имам идея следващата година да се изградят три площадки, да реставрирам един стар бунар и да направя беседка, за отдих на хората. От нищо да направим нещо. Най-важното обаче е да сме задружни"- казва философски Севделин Младенов.

А най-честата причина, за която идват в кметството се оказват междусъседските дразги.

"Ежедневните проблеми на хората са най-важни. Създават си проблеми, после ги решаваме. Няма нищо по-добро от това да си добре с комшията. Дори аз имам проблем с моята съседка. Направих й забележка, че пасе двете си овце на площада, да ги изкара на пасището, оттогава тя не ми говори."

Попитахме как се справят и хората от Слана Бара, които се оплакаха от лошата инфраструктура- дупките по пътищата. Доволни ли са от работата на кмета си?

"Общо взето сме доволни, селото е чисто. Боклука кметът понякога го извозва със собствен превоз, разполага с машини, няма друг начин. И сметището е почистено. А иначе- работа се върши, когато имаш не само желание, но и пари. Вижте улиците на селото- дупки са се отворили, ама как да се направят като не ни отпускат средства. Има и едни тук, двама-трима души, като ги пуснат от затвора, все зулуми правят. Но ние си ги знаем"- оплакаха се и местните хора. Но са категорични, че село Слана Бара е най-хубавото за тях.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как МИГ- Лом помага на местната общност

Местна инициативна група (МИГ) - Лом е регистрирана през 2017 година. Какви са ползите от сдружението за местните хора показа екипът на организирана обиколка на част от бенефициентите.  Музеят кандидатства за финансиране на археологически изследвания. Проектът е сключен между Община Лом и Държавен фонд "Земеделие" по процедура на МИГ. Целите..

публикувано на 21.10.24 в 15:28

Тома Ушев: Крайнолявата заплаха се олицетворява от самото статукво

Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от миналите предизборните кампании? Какъв е залогът пред играчите на политическата сцена?  Малко повече от две седмици след началото на обратното броене до 27 октомври основните теми, послания и приоритети пред кандидатите за новия парламент дискутираме с  Тома Ушев ,..

публикувано на 17.10.24 в 10:00

Разчитат ли родните компании на по-възрастни служители?

Хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаващата се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата работна сила може да се увеличи от 9% през 2023 г. до 14,2% през 2040 г. По този начин компаниите в ЕС имат шанс да..

публикувано на 16.10.24 в 10:45

Институциите декларират готовност за изборите на 27 октомври

Подготовката на парламентарните избори на 27 октомври навлиза във финалната си фаза. Ще успеят ли институциите да върнат доверието в изборния процес? Може ли МВР да гарантира честността на вота и да ограничи купуването на гласове? Подготвени ли са секционните избирателни комисии? Могат ли машините да манипулират изборните резултати? Отговорите..

публикувано на 15.10.24 в 13:59

Политическа стабилност искат българските общини

На 12 октомври отбелязахме Деня на българската община и на местното самоуправления. Как се справят общините и какви са проблеми и предизвикателствата, пред които са изправени в сегашната политическа нестабилност, отговорите потърсихме от кметове на общини от Северозапада.  Трудно се работи с политическа нестабилност, когато иман..

публикувано на 14.10.24 в 14:45

Село Винарово съхранява традициите и вярата в младите

Село Винарово ни посреща в хладното есенно утро, което след появата на слънчеви лъчи става все по-топло и приятно. Все още дърветата са със зелената си премяна, която тук-там се обагря в жълто.  Къщите се редят от двете страни на пътя красиви, горди и напети. Жителите на селото се славят със своето трудолюбие и спестовност. Пътували и..

публикувано на 11.10.24 в 12:00
Михаил Митев

Михаил Митев: На практика нищо не можем, а на теория много знаем

Приблизително половината от българските младежи се притесняват от финансови проблеми в бъдеще, а една четвърт - от неуспехи в кариерата.  Младежите са оптимисти, докато не се сблъскат с реалността при влизането на трудовия пазар, отчита проучване на "Тренд".  Произвеждаме ли тревожно поколение, притесняващо се за бъдещето си?  Дава ли..

публикувано на 10.10.24 в 10:00