Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

Снимка: Колаж Радио Видин

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая сурвакане, който се извършва в нощта срещу празника, а на 1 януари православната църква почита паметта на Свети Василий Велики. По традиция Новата година носи много обещания. Освен с надежди, тя е пълна с 365 възможности, от които човек може да се възползва, за да промени нещо в себе си, в начина си на живот, в навиците и в мисленето си. Всички ние се надяваме да заживеем по-добре и по-благополучно. 

Как започваме Новата 2025-та година? От днес официално България и Румъния вече са пълноправни членки на Шенгенското пространство. Решението бе взето официално на заседанието на Съвета на Европейския съюз. В интервю за БНР депутатът от ЕНП Емил Радев каза, че наличието на условието на шестмесечни проверки на случаен принцип не е голямо утежнение, защото в момента ги има по други граници. 

"Най-после и ние станахме пълноценна част от голямото европейско семейство, свързано със свободното преминаване през вътрешните европейски граници. Това бе една дълга, 13 годишна битка, защото точно толкова минаха откакто България и Румъния изпълниха всички изисквания за влизане в Шенгенското пространство. Разбира се, българските граждани и българския бизнес бяха най-ощетени през тези 13 години." - каза Емил Радев.

От днес минималната работна заплата вече е 1077 лева. Как реагираха видинчани?

"Разбира се, че трябва да бъде повишена. Работодателите няма да имат работници, като не могат да плащат. В нашия край положението е най-трагично. Аз съм "за" увеличението на минималната заплата. Горе-долу трябва да се сравняваме с Румъния например. Тези, които са най-близо до минималната, трябва да се увеличи и тяхната заплата."

На противоположния полюс бяха реакциите на работодателите? 

"Това повишение е пресилено, като административна мярка. Какво означава "тристранка", "диалог", след като ние си говорим, а аз си върша каквото си реша. Диалог няма. Да, ниско е нивото на заплащане, но трябва да се намери вариант, при който това да стане достойно за всеки един от нас." - подчерта Иван Сергисов - представител на Асоциацията на индустриалния капитал за регион Монтана.

На 1 януари отбелязваме Васильовден. Това е един от най-важните и значими празници в православния календар. Посветен на Свети Василий Велики - виден християнски мислител, философ и писател, чието име носи денят. Свързва се с редица обичаи и традиции, които са изключително цветни и наситени със символика. В този ден се отбелязва и обичая сурвакане, който е неизменна част от новогодишните ритуали в България. Денят на Свети Василий Велики, един от тримата вселенски православни учители. През целия си живот усърдно защитавал православната вяра, поради което православната църква почита паметта му с особена почит на този ден. Обредната трапеза на Васильовден включва много символични ритуали. Един от най-важните е разчупването на питата с пара, която е основен елемент на трапезата. По време на трапезата всички присъстващи разчупват питата, като вярват, че на този, който попадне парата, годината ще бъде особено успешна и благословена. Споделянето на храната създава усещане за общност и единство, каквото е и основното послание на празника. На Васильовден разговаряхме с журналиста и Ди Джей Васко Громков, който е един от най-верните радетели и защитници на поп-рок културата от 80-те години на миналия век и понастоящем автор и водещ на предаването за българска поп музика по БНТ "Ново 10+2":

"Днешният Васильовден носи за мен някаква абстрактност, защото както знаете професионалният ди джей си ляга след Новогодишната нощ някъде към 6.00-7.00 сутринта и на практика проспива 1 януари. После получаваш някакви съобщения, виждаш ги в късна вечер, но този ден на мен лично ми се губи някак си през последните 43 години. Аз не отдавам на именния си ден чак толкова голямо значение. Нямам спомен наистина в моето семейство да е имало някаква специална традиция за днешния Василовден ... Иначе относно българската популярна музика, впечатлението ми е, че много от българските изпълнители започват да се завръщат към пеене на български език, което мен лично ме радва. Има много талантливи автори на текстове."

Има ли го в музикалните среди днес разделението столица - провинция или в музиката няма база за подобно разделение? Това попитахме още именника Васко Громков:

"Вече не, то цялата провинция е в столицата, така че няма как да има подобно разделение. Аз много се радвам, че специално в моето предаване даваме сцена на артисти от абсолютно всички части на България. Последната ми гостенка беше от Мездра и страшно ме радва, когато е от друг край на страната, а не от столицата."

Празничната трапеза на Васильовден е богата и обилна, като се приготвя с голямо внимание и грижа. Подготовката започва дни преди самия празник, когато домакините избират най-добрите продукти и рецепти за своите гости. Обредната трапеза е украсена с многообразие от ястия, които символизират изобилие и благополучие. Поставянето на всяко ястие на масата е съпроводено с определени ритуали, които усилват значението на празника. Традиционно се приготвят различни ястия с пуйка или петел, пача и жито. Различни регионални ястия допълват празничната трапеза, като разнообразието и богатството на менюто са основен акцент. Неизменна част от трапезата е и баницата, в която задължително се слага пара, която носи късмет на този, който я намери в своето парче. Това е символ на новото начало и благословия за предстоящата година. Сурвакането е един от най-близките до сърцето народни обичаи, който се изпълнява на 1 януари. За изработката на сурвачките разказа Сашка Бизеранова, етнограф от РИМ Видин:

"Сурвакането е свързано с една пръчка, обикновено от черница или дрян. Отсича се от родител в семейството, от по-възрастен човек, като това става с един удар ... Времето е период на преход и името на обичая и рогата на елен е това, което се прибавя като епитет към думата елен или сур и оттам сурвачка. Това е едното значение на думата, а народната етимология е от сурово, тоест дървото е сурово, прясно отсечено."

Децата, известни като сурвакари, обикалят домовете и сурвакат стопаните, като използват специално изработени дрянови пръчки, наречени сурвачки. По време на сурвакането, сурвакарите произнасят благопожелания за здраве, щастие и плодородие през новата година. Тези благопожелания са символични и се предават от поколение на поколение, поддържайки жива традицията и връзката с миналото. 

Какви са очакванията и надеждите на видинчани в началото на 2025-та година, проверихме в анкета:

"Нека да направят пътищата и да има работа за всички ... Да сме весели, здрави и щастливи. Здравето е на първо място, защото когато човек е здрав, той е и щастлив. Нека да обичаме близките си, да се радваме на малките и хубавите неща в живота ... Тук не се вижда грrжата за хората, иначе за инфраструктура, за украси - да, но за населението, което е по-важно, за младите хора, за всички трябва да има работни места и градът да е пълен с млади хора." - коментираха видинчани.

Повече можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57